Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aripa spune:

in cladira noua din Pipera poti sa iti faci noul permis de conducere, nu e nevoie sa il declari furat in alta parte.
vezi aici: www.prefecturabucuresti.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_adina_m spune:

Am si eu o mare rugaminte la voi, cele care ati avut de-a face cu astfel de cazuri sau cunoasteti informatii, va rog mult.
Sotul meu este in Italia, iar eu si baietelul nostru de 3 ani vrem sa mergem la el. Inca nu avem pasaport nici eu nici copilul, urmeaza sa ne facem. Problema este in cazul copilului, intru-cat din ceea ce am reusit sa ma informez pana acum, e nevoie de declaratia tatalui la notar sau politie ? si de buletinul lui in original. Momentan sotul nu poate veni in tara pentru acestea. Nu se poate face acolo ( in Italia) o declaratie la notar sau ambasada? si copie legalizata la CI si sa mi le trimita ? Exista oare aceasta posibilitate sa evitam venirea lui in tara si sa rezolvam cu pasaportul copilului? multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kathywsha spune:

Cum putem sa rectificam certificatul de nastere al copilului, tinand cont de faptul ca numele lui nu corespunde cu al tatalui cu o singura litera. Care sunt pasii pentru a rezolva aceasta problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Rectificarea se face la Serviciul de Stare civila unde a fost emis. Acolo se depune o cerere, dovezile, se verifica, primarul emite decizie, si apoi se ridica actul corect. Cel vechi se anuleaza.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Am inteles ca acum fiecare copil are pasaport individual,vin si eu cu o intrebare.Anul trecut in martie am trecut fetele pe pasaportul meu si ne-am stabilit(toata familia) in UK .Anul acesta in octombrie vom veni intr-o vacanta in Ro si vreau sa stiu daca trebuie sa le fac alte pasapoarte la fete sau astept pana expira cei 3 ani.
Va multumesc si-mi cer scuze daca s-a mai raspuns la aceasta intrebare .

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este necesar - daca pasaportul este valabil totul e OK.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Multumesc frumos pentru raspuns.

adelina si piticii
Noemi 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankita spune:

Am si eu o nelamurire...
Vreau sa calatoresc cu fetita mea IN ROMANIA...as vrea sa stiu cand intru in tara cu un copil minor am nevoie de procura din partea tatalui sau pot intra normal avand in vedere ca fiica noastra are pasaport individual romanesc...
Tatal meu a intrebat la politia de frontiera daca pot intra in tara fara procura si au zis ca nu se cere nimic la intrarea in tara ci doar la iesire....pe de alta parte eu am trimis mail la ei iar cand mi-au raspuns desi am specificat ca voi calatorii cu fetita din SUDAN catre Romania ei mi-au raspuns ca si cum as vrea sa ies cu ea din tara si nu sa intru...
Deci ma poate lamuri si pe mine cineva?
LA INTRAREA IN ROMANIA AM NEVOIE DE DECLARATIA TATALUI CA E DEACORD CA BEBE SA CALATOREASCA IN COMPANIA MEA ?
Tatal este indian,dar fiica noastra prin acordul sau are pasaport romanesc si poarta numele meu de familie.
Va rog sa ma lamuriti ca sunt total confuza.
Va multumesc ptr ajutor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

ti-au raspuns corect Ankita.
Ce ai nevoie ca sa iesi din Sudan stiu sudanezii.
Ca sa intri in .ro nu ai nevoie de nimic fiind amandoua cetatene, dar presupun ca nu vrei sa ramai in .ro . Cand vei vrea sa iesi, copilul fiind cetatean roman va iesi doar cu aceea declaratie legalizata a tatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankita spune:

Aleluia...
Multumesc mult ptr ajutor...ca sa ies din Romania stiu ca am nevoie de declaratia tatalui, asta nu e problema...nu stiam la intrare...
Inca o data merci mult ptr raspuns si numai bine!!!

Mergi la inceput