Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna ziua,
Nu stiu unde sa pun aceasta intrebare, care de fapt e o intrebare retorica... nu cred ca problema are o cale de rezolvare, desi nu ma duce mintea de ce... in fine, sa spun despre ce este vorba.

Am lucrat intr-o institutie de stat, bugetara si doresc sa plec. Problema este ca am facut acolo un master platit, si trebuie sa restitui o suma inapoi. Firma la care ma duc s-a angajat sa suporte aceasta plata, si a dorit datele institutiei pt a vira banii...
Surpriza: nu se poate! Nu se poate face plata in felul asta prin factura, si doar cash, de catre angajatul care pleaca!
Mi se partotal ilogic...ca cica ei sunt institutie publica!!! Pai si daca sunt institutie publica, nu au cont in trezorerie?? Firmele cand platesc darile la stat, nu tot din banca in trezorerie vireaz banii?
Mantionez ca institutia a facut plata catre facultatea cu care s-a facut contract, tot pe baza de factura...
Sunt cam suparata si revoltata , poate gresesc, dar era mai usor de rezolvat problema asa....nu vad nici o logica de ce nu se poate...Ca in fond pe ei ii intereseaza recuperarea banilor pierduti, nu cine ii plateste...

Multumesc frumos!

PS: referitor la problema expusa mai sus, sincere condoleante parintilor indurerati Intr-adevar, astea sunt adevaratele nenorociri....restul sunt probleme care ne supara si cu care ne luptam sa le gasim o rezolvare...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e chiar asa. Institutia X a platit in favoarea ta persoana Y suma de bani mentionata si nu are cum sa incaseze de la o firma Z acesti bani pentru ca nu a avut nu are si nici nu o sa aiba vreo relatie pe aceasta directie. Singura modalitate este asa cum s-a mentionat ca tu ca si persoana si debitoare in acelasi timp sa iti achiti datoria. Este foarte corect. Acum daca la firma Z se pot scoate acesti bani (contabila lor ar trebui sa aiba o solutie teoretic cel putin) si sa ti dea tie in mana e o alta poveste, insa ramane la latitudinea firmei daca si in ce mod ar opera o astfel de tranzactie.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Multumesc pt raspuns, am inteles ideea...
Intr-adevar pt mine au platit cursul...
Da, asta e problema in fapt, ca pe factura era mai usor pt firma, care e dispusa sa plateasca datoriile in locul meu, asa cu banii in mana,e mai greu de justificat, habar nu am ce solutii or fi, daca or fi...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Acela din firma care si-a imaginat ca institutia poate factura o datorie a ta ori habar n-are pe ce lume se afla, ori este atat de smecher ca sa creada ca gaseste alti fraieri pe acolo care chiar sa emita o factura, iar ei sa-si traga TVA din ea.
Mai mult, aceasta datorie a ta este reglementata legal de Codul Muncii, apare in contractul individual de munca, iar nerecuperarea ei de la tine, nu de la un tert, inseamna neregularitate contabila, si se sanctioneaza ca atare de catre Curtea de Conturi.

In fine, solutii exista. Una dintre ele este plata acestei sume catre tine cu titlu de prima de instalare in firma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Buna seara,
Am si eu o problema.In nov anul trecut am nascut un baietel.Sotul a dus la serviciu la el actele pentru a trece copilul in intretinere.Aseara cand m-am uitat prima data pe fluturasul lui surpriza:nu e trecuta nicio persoana in intretinere.Cica au uitat sa ii ceara decizia mea si din cauza asta nu s-a efectuat modificarea.Sotului i s-a spus ca isi va recupera banii in februarie.E posibil sa recuperam banii avand in vedere aceasta situatie si faptul ca ei si-au asumat raspunderea?
Va multumesc?

votati gri-1 si gri-2 www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=13" target="_blank">aici
de George-Stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este chiar o tragedie - cand isi va intocmi declaratia fiscala sa completeze partea cu persoanele aflate in intretinere si fiscul ii va calcula si ii returna partea din impozitul pe venit retinut in plus. Dar cei de la firma sa faca bine sa-si actualizeze programul de salarii conform realitatii macar de luna care vine.
Aceasta este obligatia lor intradevar.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=19" target="_blank">Daca ma votati (mar-2) donez premiul oricare ar fi acelal pentru acest caz

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

Multumesc,Marius.

votati gri-1 si gri-2 www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe de vara 2010&page=13" target="_blank">aici
de George-Stefan (15.11.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Multumesc pentru tot, Marius.




pentru ingerasul Andrei




Kiti de Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Media, merci de raspuns...
Nu, nu este vorba de careva smecher, sau care vrea sa pacaleasca pe cineva, chiar si eu ma gandisem la varianta aia, si nu intelegeam de ce nu se poate..
Eram intrigata, pentru ca de f multe ori am auzit de cate un angajat care pleaca dintr-o firma avand datorii banesti, pe care le preia firma care vrea sa-l angajeze... si atunci m-am gandot de ce in unele cazuri se poate, in altele nu...
Si da , asta ar fi fost problema firmei noi, justificarea scoaterii banilor ca sa mi-i dea mie in mana, ca de fapt aici e cheia...
Ma rog, vor gasi eu o solutie, nu stiu inca contabila ce a mai zis, zici ca se pot scoate ca "prima de instalare"? Atunci s-o putea rezolva asa, aflu zilele astea
Merci

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Media, merci de raspuns...
Nu, nu este vorba de careva smecher, sau care vrea sa pacaleasca pe cineva, chiar si eu ma gandisem la varianta aia, si nu intelegeam de ce nu se poate..
Eram intrigata, pentru ca de f multe ori am auzit de cate un angajat care pleaca dintr-o firma avand datorii banesti, pe care le preia firma care vrea sa-l angajeze... si atunci m-am gandot de ce in unele cazuri se poate, in altele nu...
Si da , asta ar fi fost problema firmei noi, justificarea scoaterii banilor ca sa mi-i dea mie in mana, ca de fapt aici e cheia...
Ma rog, vor gasi eu o solutie, nu stiu inca contabila ce a mai zis, zici ca se pot scoate ca "prima de instalare"? Atunci s-o putea rezolva asa, aflu zilele astea
Merci

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria


Succes!
Nu stiu ce ai auzit tu, dar sunt excluse platile intre entitati juridice care nu au nicio relatie (contractuala sau de alt soi) intre ele.


Mergi la inceput