Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui pianna

Buna,

Eu sunt in concediu postnatal pana la sfarsitul anului, incepand ca de la 1 ianuarie sa intru in CIC. Intrebarea mea este, pot sa am alte surse de venit pe perioada pre- si post-natala?

39+ cu


Da, dar nu obtinute din munca.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


stiu ca sunt comoda , dar imi puteti spune care e legea care prevede lucru asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria215ro spune:

Buna seara!Am si eu o intrebare.Daca dupa expirarea CIC-ului fac o cerere de prelungire de inca un an,fara plata ma pot intoarce la serv dupa cateva luni, sau numai dupa expirarea acestui termen de un an? Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

buna seara

piticul meu implineste 2 ani pe 21 ian 2011. ziua urmatoare, 22ian , cand eu ar trebui sa reincep serviciul este sambata.
Cu ce data solicit revenirea la serviciu in cererea catre firma? cu 22 ian sau cu 24 ian? daca trec 24 ian, raman cele 2 zile, 22 si 23, descoperite...?

si mai am o problema...pt ca firma e cam pe duca, m-au anuntat ca o sa trec direct in somaj...
este legal somaj direct dupa CIC?

multumesc anticipat


Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

buna seara

piticul meu implineste 2 ani pe 21 ian 2011. ziua urmatoare, 22ian , cand eu ar trebui sa reincep serviciul este sambata.
Cu ce data solicit revenirea la serviciu in cererea catre firma? cu 22 ian sau cu 24 ian? daca trec 24 ian, raman cele 2 zile, 22 si 23, descoperite...?

si mai am o problema...pt ca firma e cam pe duca, m-au anuntat ca o sa trec direct in somaj...
este legal somaj direct dupa CIC?

multumesc anticipat


Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!



Legal, nu ai niciun motiv sa "soliciti" revenirea la serviciu. Contractul tau de munca a fost suspendat la cererea (initiativa) ta pe baza art. 51 alin. (1) lit. a Codul Muncii, pe perioada CIC. Prin urmare, incepand cu 22 ianuarie suspendarea inceteaza, pentru ca nu mai sunt indeplinite conditiile prevazute pentru ea, iar din 22 CIM se reia. Tu mergi la slujba de luni, dar reluarea legala este de pe 22.
Daca tot vrei sa faci o scrisoare in care sa le reamintesti ca te intorci la slujba, atunci data este 22 ianuarie.
Este legal sa treci din CIC in somaj daca se restructureaza firma - evident, cu respectarea pasilor legali din contract (preaviz, salarii compensatorii, ce mai este acolo).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

multumesc mult pt raspunsuri.
deci, sa ma lamuresc nu ma pot da DIRECT in somaj? trebuie mai intai sa-mi dea cele 15 zile de preaviz? firma inca mai este, nu se desfiinteaza, doar ca nu mai merge atat de bine ( nu mai are 600 de angajati, ci vreo 200 si ceva..)
multumesc inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

multumesc mult pt raspunsuri.
deci, sa ma lamuresc nu ma pot da DIRECT in somaj? trebuie mai intai sa-mi dea cele 15 zile de preaviz? firma inca mai este, nu se desfiinteaza, doar ca nu mai merge atat de bine ( nu mai are 600 de angajati, ci vreo 200 si ceva..)
multumesc inca o data

mamici si licurici

Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!



Preavizul e obligatoriu, plus ce mai prevede contractul (eventuale plati compensatorii, de ex.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

am inteles
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

As putea deschide un topic nou: Drepturi si obligatii in comert si servicii, asta in calitate de client nu de comerciant sau ed furnizor de servicii.
Concret : am urmatoarea problema , cu care cred ca ne confruntam zilnic cei mai multi dintre noi, in Romanaia sta in care o multime de lucruri merg pe dos.
Si anume: nu mi se da restul.
Cind cumpar ceva , mi se spune, de cele mai multe ori : "nu aveti mai marunt , "nu aveti fix/", "nu am sa va dau restul" etc.
Recent, o firma de curierat mi-a remis un colet pentru care trebuia sa achit o suma oare care .Eu detineam ceva mai mult decit suma respectiva si desigur asteptam sa mi se dea restul. Mi s-a spus verde in fata ca nu e obligatai curierului sa-mi dea restul ci sa am eu bani ficsi pentru a achita coletul respectiv.
Asta de fiecare data cind primesc ceva printr-o firma de curierat,a ceeasi firma de fiecare data,aceeasi persoana de fiecare data, aceeasi problema de fiecare data.
Incerc sa caut in legislatie (poate ma ajutati) unde este stipulat ca eu, clientul am obligatia sa achit exact contravaloarea produsului iar furnizorul de sericii /comerciantul nu are nici o obligatie in sensul acesta.
Am facut si sesizare prin e mail la firma respectiva iar "serviciul clienti" mi-a raspuns " va rog pe viitor sa aveti pregatita suma pe care o datorati curierului deoarece acesta nu este dator si nu are de fiecare data rest ca sa va inapoieze de la o suma mai mare de bani." Suma mare fiind cca 75 de lei, in acest caz...
Ma enerveaza de moarte aceasta atitudine sfidatoare, jignitoare si necivilizata !!!
Nu stiu ce mai pot face in acest sens.Oare Protectia cosumatorului imi poate da castig de cauza ?Pe ce baza legala?
Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu schimbi furnizorul?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

nu pot schimba furnozorul , pentru ca nu-l aleg eu. Eu doar fac comanda de produse ( shopping on line) iar livrarea este asigurata de firma de la care cumpar prin aceasta firma de curierat.
Nu am de ales.As alege posta romana dar nu am aceasta optiune

Mergi la inceput