Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Sigur, faci optiunea cand iti depui dosarul pt CIC2. Sa vedem insa care sunt cele 12 luni care se vor lua in considerare in acest caz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Fetelor, eu i=am scris Laviniei Sandru e-mail, aseara si astazi am primit raspuns de la ea, ca o sa caute o solutie si pt cazul meu.
Va rog, ce mamici mai sunteti in situatia de atrece din CIC1 in CIC2, scrieti-i poate reuseste cumva in normele metodologice sa ne cuprinda si pe noi sa putem lua 85% din salariul dinainte de a naste primul copilas.
Cu cat vom fi mai multe, cu atat vom avea sanse mai mari. Mie mi s-a parut extrem de draguta, poate chiar ne ajuta!

Lavinia Sandru: laviniasandru@yahoo.com sau telefon 0729.139.100

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna ,Marius ,cuma am mai spus la un moment dat sunt asistent personal al primului meu copil.Am o intrebare:
Din cauza ca ne-am schimbat domiciliul o sa-mi schimb locul de munca de la o primarie la alta,...din acest motiv e posibil sa nu fie continuitate 100%(ma gandesc ca e posibil sa apara vreo zi doua descoperite-desi sper ca nu)...e vreo problema in obtinera CIC pentru al 2-lea copil?
Multumesc astept raspunsul .....




Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu'Bodo

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Dodo-pui
Sper sa nu se supere Marius (si nici tu) ca incerc sa iti raspund:
Art 4 alin (3)din Normele de aplicare OU 148/2005
" Īn calculul celor 12 luni prev#259;zute la alin. (1) se includ #351;i frac#355;iunile de lun#259; īn care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum #351;i cele īn care solicitan#355;ii s-au aflat īn una sau mai multe dintre situa#355;iile prev#259;zute la art. 1 alin. (2) din ordonan#355;a de urgen#355;#259;, considerate, īn īn#355;elesul ordonan#355;ei de urgen#355;#259;, lun#259; īntreag#259;.
(4) Prin frac#355;iune de lun#259; se īn#355;elege efectuarea a cel pu#355;in jum#259;tate din zilele lucr#259;toare din acea lun#259; īn care persoana īndrept#259;#355;it#259; a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat īn una sau mai multe dintre situa#355;iile prev#259;zute la alin. (7).
(5) Prin excep#355;ie, se accept#259; ca o singur#259; dat#259; frac#355;iunea de lun#259; s#259; fie constituit#259; dintr-un num#259;r mai mic de zile lucr#259;toare decāt cel prev#259;zut la alin. (4)".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bbee spune:

Marius, foarte utile informatiile ... eu nu sunt insa pe deplin lamurita, te rog sa ma ajuti! Sunt insarcinata cu al 2-lea copil si nasterea ar trebui sa fie cu cca 3 luni mai tarziu decat finalul concediului de ingrijire a primului copil. Ce voi face in aceste 3 luni pentru a putea beneficia de indemnizatie? Ma intorc la servici in luna a 6-a sau pot solicita concediu fara plata sau medical?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

te intorci la serviciu ( in acte) a doua zi dupa ce copilu' face 2 ani. in aceeasi zi duci medical, pentru vreo luna de zile, pana la 31 de saptamani, cand poti intra deja in prenatal. Asta tb sa faci.

Mami de fetita si de baietel 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

miha@ela
Trimis la - 23/10/2008 : 19:40:51
--------------------------------------------------------------------------------

Buna, Marius! Lucrez in invatamant si am nascut pe data de 1 iulie 2008. Cele 126 de zile de concediu le-am luat incepand cu acea data. Problema este ca dna secretara mi-a calculat pe lunile iulie si august plata pentru concediul de odihna si nu pentru cel medical. Cum pot proceda pentru a recupera si banii acestia? Daca ma intorc la scoala la sfarsitul celor 126 de zile pot primi in acelasi timp si recalcularea pt cele doua luni si salariul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

ROZI, inseamna ca eu ca PFA si ca salariat anterior nasterii copilului, am dreptul la 85% din veniturile obtinute ca PFA si din cele ca salariat. Corect? Am mai adresat intrebarea astea aici, dar nu a stiut nimeni sa-mi raspunda...

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

La venituri intra si dividendele? Pentru ca si ele sunt venituri si sunt supuse impozitului de 16%... S-a specificat ceva in acest sens?

Ioana 12+ si Rebeca

Ioana, ce surpriza! Sa-ti fie puii sanatosi! Ma bucur pt tine!
Nu stiu daca intra si dividendele, iata o noua problema care trebuie clarificata si poate se prind si ei ca trebuie sa defineasca notiunea de "venituri" pe care au scris-o acolo...
Obtinerea de dividende, de ex, nu intra in categoria celor care dau dreptul la CIC - nu sunt "venituri profesionale supuse impozitului pe venit", trebuie sa fie venituri obtinute din prestarea unei profesii/muncii, nu din obtinerea unor beneficii banesti din investirea unui capital.
Sper sa fie mai bine facute normele decat proiectul de lege!!


Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Care ar trebui sa fie modalitatea prin care cineva (inspector ssm, adica de protectia muncii) ar putea lucra si in timpul CIC-ului? Am vazut ca nu se poate ca PFA, dar nu inteleg de ce ?
Si-asa nu e o activitate zilnica ci doar 2 ore pe luna, prin contract.
Sau sub ce forma juridica se poate presta o activitate in timp ce esti in CIC?

Exact asta e problema: indemnizatia pentru cresterea copilului reprezinta un VENIT DE INLOCUIRE a celui realizat din munca, pt ca nu mai poti lucra, cresti copilul. Deci nu ai voie sa obtii NICIUN venit PROFESIONAL, din MUNCA, pe perioada cat cresti copilul - ori te ocupi de el, ori muncesti, statul nu sta sa faca distinctie intre a munci 2 ore intr-o luna sau 8 pe zi.
Venit profesional, din munca - sub orice forma juridica - salariat, PFA.. NU AI VOIE SA OBTII BANI PE MUNCA IN PERIOADA CIC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bbee

Ce voi face in aceste 3 luni pentru a putea beneficia de indemnizatie? Ma intorc la servici in luna a 6-a sau pot solicita concediu fara plata sau medical?

Exclus CONCEDIU FARA PLATA! Poti ajunge sa pierzi dreptul la CIC2!!!!!

Mergi la inceput