Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
am si eu o intrebare - am nascut in august anul acesta, acum sunt in postanatal, undeva in decembrie ar trebui sa intru in CIC. eu am inteles ca pot beneficia de lege, ca din ianuarie pot opta pt astia 85%..dar am auzit si varianta ca nu, ca legea nu e valabila pt mine stie cineva detalii despre cum e ?



Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela80_

cat este acum indeminizatia pentru cresterea copilului?
am auzit ceva de 855din salariu? nu s-a aprobat inca?
va rog, astept un raspuns


acum indemnizatia este de 600 de lei. De la 1 ian...........600 de lei sau 85% din media veniturilor realizate din ultimele 12 luni, daca indeplinesti conditiile ....( sa fi realizat venituri profesionale..). Daca legea va fi promulgata de presedinte. Aproape tot acest topic este despre asta, daca citesti cateva pagini ai sa afli mai multe si ai sa vezi unde te vei incadra.

Mami de fetita si de baietel 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Am si eu o intrebare legata de CIC. Sunt doctorand cu bursa- ceea ce inseamna ca din bursa, de fapt impropriu numita astfel, e de fapt un salariu, mi se platesc toate darile la stat si cartea de munca e completata la institutie. De altfel, nici nu am voie sa ma angajez undeva in acest timp decat cu jumatate de norma/ ore suplimentare sau tot pe-acolo.
Dar bursa mi se plateste in functie de un pontaj pe care il semneaza conducatorul de doctorat. Si aici e o problema. In septembrie am avut medical 14 zile iar pt restul din luna el nu a semnat pontajul.

Intrebarea nr. 1. Cum va fi considerata aceasta perioada (cea nepontata) in cazul unei eventuale (si sperate) sarcini la drepturile pt CIC? Si daca nici pe oct nu imi semneaza pontajul, ce pot sa fac? pot plati eu undeva aceste dari?
Si sa nu uit, in oct am ore suplimentare , chiar daca el nu-mi semneaza pontajul, am laboratoare de facut la o disciplina. Ilar, nu? Nu-s pontata dar am ore suplimentare.

Intrebarea cu nr 2. Cum se va calcula indemnizatia pt cresterea copilului? 85% din bursa sau din bursa + ore suplim + plata din activitati de cercetare? Ultimele 2 categorii nu au caracter permanent.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Foarte curand imi expira CIC-ul si trebuie sa depun maine la servici o cerere pt anularea suspendarii contractului de munca si reinceperea activitatii incepand cu acea data.

Are cineva salvata o asemenea cerere?

Ce tb sa contina?







de M (6) si G (1)






Domnule Director


Subsemnata _, angajata a _, in functia de _, in cadrul departamentului _, va rog sa-mi aprobati reinceperea activitatii in baza aceluiasi contract de munca, incepand cu data de . Mentionez ca in perioada am fost in concediu pentru createre si ingrijire copil pana la varsta de doi ani.

Va multumesc,

DATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emandra spune:

buna,
citesc de ceva timp despre acest subiect si tot nu am inteles...Va rog sa-mi raspundeti se vor acorda 85% din veniturile brute (pt ca acelea sunt supuse impozitarii) sau din veniturile nete???
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

salut,

am urmatoarea intrebare: contractul de management (care este asimilat veniturilor din salarii conform legii societatilor comerciale ) se considera stagiu de cotizare, pentru scopul acordarii indemnizatiei de crestere a copilului?

multumesc

Ramona si dulceata de Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca este impozabil (99.99% ca este) raspunsul este DA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Salutare

Stiti cumva daca este posibil, in cazul in care mama este in CIC, sa intre tatal in CIC, mama urmand a se reintoarce la servici?

Multumesc, o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poate sa intre oricare dintre parinti daca indeplineste conditiile legii dar doar unul.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aradia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aradia

Buna ziua tuturor!

Am si eu nevoie de putin ajutor, ca nu mai inteleg nimic. S-a mai discutat aici despre cum se face trecerea din CIC1 in CIC2... dar mie tot nu imi este clar, iar situatia mea este un pic diferita de cea a altor mamici de pe aici.
Situatia mea este urmatoarea:
pe 11.11.2008 - baietelul meu face 1 an, sunt in CIC1 din februarie 2008
in jur de 14-15.11.2008 - voi naste fetita, bebe2.
Cum procedez eu?
1. raman in CIC1 pana in nov 2009 si apoi solicit CIC2 in continuare pana in nov 2010 cand bebe2 va face 2 ani?
2. intrerup CIC1, imi iau 42 de zile de concediu postnatal si intru apoi in CIC2 pana bebe2 face 2 ani?

Va rog din suflet sa ma lamuriti si pe mine!
Sanatate multa va doresc si numai bine!

Multumesc mult!

http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/


Revin si eu cu problema de mai sus... Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns avizat. Simt ca intru in criza de timp si nu stiu cum am sa procedez dupa nasterea copilului.

Multumesc mult!

O zi frumoasa sa aveti!

http://www.flickr.com/photos/22768617@N06/

Mergi la inceput