Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Azi a fost promulgata legea care prevede ca indemnizatia pt CIC este de 85 %. Ca o completare a venit declaratia ministrului muncii care zice ca indemnizatia se va calcula din media veniturilor nete, venituri pentru care s-a platit cota pentru asigurarile sociale.

Prin urmare, daca inteleg eu bine (poate ma corecteaza Marius daca gresesc), veniturile din drepturi de proprietate intelectuala nu vor fi luate in considerare. Stiu ca a fost o discutie despre acest lucru.


85% din net, mi se pare corect. Acum sa asteptam normele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aradia:
Varianta de la punctul 1. este cea mai potrivita.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Azi a fost promulgata legea care prevede ca indemnizatia pt CIC este de 85 %. Ca o completare a venit declaratia ministrului muncii care zice ca indemnizatia se va calcula din media veniturilor nete, venituri pentru care s-a platit cota pentru asigurarile sociale.

Prin urmare, daca inteleg eu bine (poate ma corecteaza Marius daca gresesc), veniturile din drepturi de proprietate intelectuala nu vor fi luate in considerare. Stiu ca a fost o discutie despre acest lucru.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

38s + poate Vlad (dar mai negociem)


se iau in considerare. sunt venituri impozabile!

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fancy

Malina, unde a fost promulgata legea?
Eu ma tot uit pe www.cdep.ro / urmarirea procesului legislativ si nu vad nimic, nu au mai postat nimic acolo, scrie doar ca e la comisia pt munca din data de 15.10.08....



Lucia & Iulia, 31.07.2008


Camera Deputatilor a adoptat, pe 15 octombrie, propunerea legislativa care prevede acordarea unei indemnizatii de crestere a copilului de 85% din media veniturilor din ultimele 12 luni, iar ieri, presedintele Romaniei (http://www.presidency.ro/?_RID=lazi&exp5=presa), a fost cel care a promulgat legea.

Sa vedem acum ce vor zice normele de aplicare. Fiindca Lavinia Sandru, initiatoarea legii, zice una, iar ministrul muncii zice alta cu privire la veniturile care se iau in calcul.
_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

38s + poate Vlad (dar mai negociem)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anma spune:

Bine...,dar daca o mamica care deja se afala in CIC si dupa noua lege ar primi mai putin de 600 ron lunar deoarce in ultimile 12 luni, venitul in cartea de munca este cel minim pe economie..,atunci ce se intampla? In mod normal ar trebui totusi sa primeasca in continuare 600 ron!Voi ce stiti sau ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui anma

Bine...,dar daca o mamica care deja se afala in CIC si dupa noua lege ar primi mai putin de 600 ron lunar deoarce in ultimile 12 luni, venitul in cartea de munca este cel minim pe economie..,atunci ce se intampla? In mod normal ar trebui totusi sa primeasca in continuare 600 ron!Voi ce stiti sau ce credeti?



Stai linistita. Tot 6 mil ei. Legea spune clar "ori 85 ori 6 mil"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Buna,

DARA...si eu am intrat sa pun aceesi intrebare...dar m-a sunat o prietena acum si mi-a spus ca mamele care s-au intors la munca,din pacate nu mai beneficiaza. Eu am scris si pe forum la pepenasi....sa vedem ce spun si fetele.
In situatia asta nu trebuie sa mai luam medical.

MARIUS,te rugam sa ne dai o manade ajutor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Caprioara

Marius, please, ne ajuti un pic aici? Simt ca o iau razna cu stirile astora de kk-o .

E posibil asa ceva, sa nu mai beneficiezi de noua lege daca te intorci 2 (sau 3, 4, etc) luni la munca imediat dupa postnatal (deci nu ceri CIC) si faci cerere de intrare in CIC cu 1 ian 2009?

Mie mi se pare absurd, dar nu stiu ce sa ma cred.



Cum as proceda eu: Asteapta normele. Daca ele precizeaza ca doar mamicile aflate in CIC beneficiaza, te reintorci in CIC cu cateva zile inainte de sfarsitul anului (pe prezenta lege ai dreptul sa te intorci in CIC). Daca noua lege, se acorda mamicilor care depun cererea de CIC, incepand cu 1 ian, o ceri atunci. Daca doar mamicilor care nasc dupa 1 ian, asta e.. la urmatorul bebe poate avem noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Bani primiti(prin posta) din strainatate tot venit impozabil sunt considerati?
Si cum dovedim veniturile? Prin adeverinta de la fist?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui peanut

Bani primiti(prin posta) din strainatate tot venit impozabil sunt considerati?
Si cum dovedim veniturile? Prin adeverinta de la fist?

Daca banii reprezinta (salariul sau onorariul) pt un serviciu efectuat in baza unui contract Da, altfel, Nu. Da prin adeverinta de la Adm Fin.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput