Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

La venituri intra si dividendele? Pentru ca si ele sunt venituri si sunt supuse impozitului de 16%... S-a specificat ceva in acest sens?

Ioana 12+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarAl

angajatorul meu nu plateste salariile - e o firma micuta si am inceput sa avem probleme. Eu tb sa imi iau din acele 126 de zile concediu maternitate si sunt extrem de stresata - ma gandesc ca asa cum nu plateste salariile si e super relaxat, asa poate sa nu plateasca nici indemnizatia asta pt concediu de maternitate ... ba cu atat mai mult cu cat n-o sa fiu in firma si deci nu voi avea contact cu ce se intampla; am inteles ca bani si-i poate recupera de la fondurile de asigurare, numai ca el, angajatorul, daca nu are incasari, nu plateste salarii punct. Imi e groazaaaa ca o sa stau sa ma rog de ei, cand speram sa scap ... Ma puteti ajuta cu un sfat ?

Alina, poti face cerere de incetare a conttractului de munca pentru neindeplinirea, de catre angajator, a obligatilor prevazute in contractul de munca (nu am timp acum sa caut art din Codul Muncii, dar exista). Dar asta DOAR dupa ce intri in concediul de maternitate! Apoi poti merge la Casa de Sanatate sa-ti plateasca direct, tu nemaifiind angajata. Perioada cat esti in maternitate ESTE stagiu asimilat, desi iti da dreptul la CIC, nu este o intrerupere. Mai intreaba si la casa de sanatate si vezi practic cum se procedeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna ,Marius ,cuma am mai spus la un moment dat sunt asistent personal al primului meu copil.Am o intrebare:
Din cauza ca ne-am schimbat domiciliul o sa-mi schimb locul de munca de la o primarie la alta,...din acest motiv e posibil sa nu fie continuitate 100%...e vreo problema in obtinera CIC pentru al 2-lea copil?
Multumesc.
PS:Roxi daca ai rapuns si esti in domeniu...pls



Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta

[quote]citat din mesajul lui Rozi
te contrazic ..

"incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele, care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficieaza de concediu de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cumantum de 600 ron sau, optional, de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."

so ... se precizeaza. acum ramane sa vedem normele de aplicare.

Si eu te contrazic
Acolo scrie care este conditia de stagiu pt a beneficia de CIC si de indemnizatie, nu si ca aceasta se calculeaza luand ca baza veniturile din perioada de stagiu. So... tot nu e clar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca

La venituri intra si dividendele? Pentru ca si ele sunt venituri si sunt supuse impozitului de 16%... S-a specificat ceva in acest sens?

Ioana 12+ si Rebeca

Ioana, ce surpriza! Sa-ti fie puii sanatosi! Ma bucur pt tine!
Nu stiu daca intra si dividendele, iata o noua problema care trebuie clarificata si poate se prind si ei ca trebuie sa defineasca notiunea de "venituri" pe care au scris-o acolo...
Obtinerea de dividende, de ex, nu intra in categoria celor care dau dreptul la CIC - nu sunt "venituri profesionale supuse impozitului pe venit", trebuie sa fie venituri obtinute din prestarea unei profesii/muncii, nu din obtinerea unor beneficii banesti din investirea unui capital.
Sper sa fie mai bine facute normele decat proiectul de lege!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

VENITURI PROFESIONALE in ultimele 12 luni...pai ce inseamna asta?? persoanele care au fost in CIC in ultimele 12 luni nu mai au dreptul la CIC 2 sau cum?????

Rozi, te-am intrebat si eu ceva, daca ai timp, imi raspunzi, please?

Mami de fetita si de baietel 17+




Da, aici si eu sunt intrigata, adica daca faci al doilea bb, si esti in CIC de la primul bebeu, practic nu mai ai dreptul la urmatorul CIC pentru al doilea copil??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Fetelor, "legea" asta noua nu este decat o modificare a unui articol, celelalte raman valabile. Astfel incat, una din cele care raman valabile zice ca se iau in considerare, printre cele 12 luni necesare, si perioade asimilate stagiului: concedii medicale, CIC, somaj (cu plata) etc.
Deci CIC este asimilat cu perioada de stagiu, stati linistite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Medicul de familie iti da cat vrei tu. Spune-i ca doar atat ai nevoie. Si chiar daca ti-ar da 42, angajatorul poate tine cont doar de cat e necesar.

Nu, angajatorul nu face alegeri, tine cont exact de ce scrie in certificatul medical, nu poate modifica perioada sau alte date completate acolo.

Rozi, dar medicul imi poate da doar 12 zile, sa zicem, de concediu de maternitate, nu?! Daca eu atat am nevoie ca sa pot intra in CIC 2! ( inainte de astea 12 zile de postnatal am 30 de CIC 1, ceea ce inseamna 42 in total dupa nastere! )

Si daca, prin absurd, medicul mi-ar prescrie 42, eu avand nevoie doar de 12, nu pot face cerere de intrare in CIC 2 dupa astea 12? Ce se intampla atunci? Angajatorul de care va tine cont? De cm sau de cererea de intrare in CIC 2??

Daca la aceste intrebari te referi, ti-am raspuns. Eu, daca as fi angajator, ti-as respinge cererea de CIC2 pe motiv ca se suprapune cu concediul de maternitate care, dupa parerea mea, nu poate fi "atacat".
Si da, poti solicita medicului sa-ti dea certificat medical doar pe 12 zile, explicandu-i situatia asa cum ne-ai spus-o si noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

CECCAR spune asa despre intreruperea concediului medical:www.ceccar.ro/?P=A752" target="_blank">http://www.ceccar.ro/?P=A752

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Fetelor, "legea" asta noua nu este decat o modificare a unui articol, celelalte raman valabile. Astfel incat, una din cele care raman valabile zice ca se iau in considerare, printre cele 12 luni necesare, si perioade asimilate stagiului: concedii medicale, CIC, somaj (cu plata) etc.
Deci CIC este asimilat cu perioada de stagiu, stati linistite!


Buna Rozi, te rog sa ma lamuresti, daca ai timp. Sa inteleg ca cele care intram din CIC1 direct in CIC2 beneficem noua lege, putand sa optam pt 85%? Atentie in ultimele 12 luni nelucrand, deci am beneficiat de indemnizatie.

Multumesc anticipat

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput