Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui iriss27

Marius, te rog sa ma consiliezi in cazul meu.
Am nascut in feb 2007 o fetita si din mai 2007 sunt in CIC1. In aceasta perioada am ramas insarcinata cu al 2-lea copil. In aug 2008 am nascut baietelul, urmand ca din martie 2009 sa intru in CIC2.
In cazul meu, ca si in cel al mamicilor de gemeni, legea prevede ca primesc o singura indemnizatie de crestere a copilului si 2 alocatii. Mi se pare incorect si chiar discriminatoriu, ca din 1000 lei sa traim 3 persoane (1 mamica si 2 copilasi).
As vrea sa dau statul in judecata, poti sa ma ajuti, cu niste sfaturi? De unde sa incep (ce acte imi trebuie, unde se depun, etc)? Exista avocati specializati pe aceasta speta (si care ar fi ea, dreptul familiei?!)?

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)


Nu are legatura cu Dreptul familiei, ci cu cel Administrativ. Trebuie sa urmezi procedura pe contencios administrativ, si ar fi bine sa te asiste un avocat pentru ca pasii sunt specifici (sa elimini riscul de a fi respinsa pentru inadmisibilitate etc). In judecata va fi chemata Directia Muncii.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

[...] o sa iau medical pentru ingrijire copil (se plateste 100% si nu se impoziteaza) si cer CIC de la 1 ianuarie 2009. Astfel nu imi scad media veniturilor cu 600 de lei care as fi luat la decembrie daca intram in CIC.

Pt concediul medical de ingrijire a copilului bolnav se primeste 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni aniterioare concediului medical, nu 100%, dar este adevarat ca nu se impoziteaza. Daca in cele 6 luni au fost si luni de CIC, se ia in considerare salariul minim pe economie pana in septembrie incl, apoi indemnizatia de 600 RON, incepand cu luna octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Eu am intrebat la intreprindere si se plateste 100%, ca si asta de maternitate. Nu as putea sa-ti zic insa baza legala.

Cel de maternitate se plateste tot cu 85%, corect.
Din cel de maternitate insa, cel putin 6 saptamani firma compenseaza pana la 100%.
Daca in contractul colectiv de munca la nivel de intreprindere, la voi, scrie ca se compenseaza si cel pt ingrijire copil bolnav, e super pt tine.
Legea insa garanteaza doar 85%, si despre legi scriu eu, firma poate doar sa dea in plus (vesti bune, deci).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Medicul de familie iti da cat vrei tu. Spune-i ca doar atat ai nevoie. Si chiar daca ti-ar da 42, angajatorul poate tine cont doar de cat e necesar.

Nu, angajatorul nu face alegeri, tine cont exact de ce scrie in certificatul medical, nu poate modifica perioada sau alte date completate acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui petit_ange

si pt ca ne tot intrebam ce se intampla cu indemnizatia la mamele care sunt deja in CIC :
"Indemniza#355;iile mamelor care au stat acas#259; īn acest an nu vor cre#351;te de la 1 ianuarie 2009.Mamele care au cā#351;tigat lunar īn acest an 600 lei vor primi tot atā#355;ia bani īn urma intr#259;rii īn vigoare a legii intrate īn Parlament, pentru c#259; venitul īnregistrat de ele īn ultimul an nu permite majorarea indemniza#355;iei, a explicat Cāmpeanu."
http://business.rol.ro/content/view/71125/2/
[\quote]
Dna Campeanu vrea sa spuna asa: ai fost in CIC, ai primt 600/luna? Inseamna ca media veniturilor tale, din care ai putea sa primesti 85%, este de 600 ron/luna, deci oricum nu poti primi mai mult.
Asta in varianta in care s-ar calcula pe ultimele 12 luni anterioare solicitarii indemnizatiei, si nu pe perioada celor 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Este posibil insa ca asta sa se si doreasca, in sensul ca asta ar duce clar la a nu-ti mai conveni sa intrerupi si sa reiei CIC, pt ca, la fiecare reluare, s-ar recalcula, iar tu ai primi 85% din precedentii 85%.
[quote]
>Ar fi interesant de stiut ce se intampla in cazul asta daca intri dintr-un CIC1 in CIC2 in 2009 fara sa fi lucrat ce se intampla; primesti tot 600RON fara posibilitatea de a alege?
[\quote]
Daca alegi 85%, iesi cu mai putin de 600/luna!
[quote]
Poate sa-mi spuna cineva in cazul in care dupa CIC 1 lucrez de exemplu inca 5 luni dupa care intru in materniate si CIC2, atunci cum se calculeaza prenatalul si postnatulul si apoi indemnizatia de CIC daca am numai 5 luni lucrate in anul 2009 (restul fiind in CIC1)? Oare pt calcularea CIC se in considerare si venitul pt cele 126 de zile din concediu de maternitate?

Pt maternitate se iau in considerare cele 5 luni lucrate + 600 RON (pt luna de CIC). Maternitate inseamna prenatal si postanatal.
Pt CIC inca nu se stie ce se va lua in considerare, pana nu apar normele in Monitorul Oficial, orice am scrie noi aici sunt presupuneri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



fetelor, femeia asta nu stie ce vorbeste .. in lege scrie media veniturilor pe ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului ..

sau or fi ceva norme de aplicare si stie ea ce vorbeste .. dar asa cum suna legea, normal ar fi ca toate mamicile sa poata opta ..

Tocmai, ca in proiectul de lege care circula, nu se specifica despre care 12 luni e vorba dar, daca nu scrie ca despre cele de dinaintea nasterii, ramane implicit ca este vorba despre cele 12 de dinaintea solicitarii dreptului la CIC/indemnizatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Medicul de familie iti da cat vrei tu. Spune-i ca doar atat ai nevoie. Si chiar daca ti-ar da 42, angajatorul poate tine cont doar de cat e necesar.

Nu, angajatorul nu face alegeri, tine cont exact de ce scrie in certificatul medical, nu poate modifica perioada sau alte date completate acolo.



Rozi, dar medicul imi poate da doar 12 zile, sa zicem, de concediu de maternitate, nu?! Daca eu atat am nevoie ca sa pot intra in CIC 2! ( inainte de astea 12 zile de postnatal am 30 de CIC 1, ceea ce inseamna 42 in total dupa nastere! )

Si daca, prin absurd, medicul mi-ar prescrie 42, eu avand nevoie doar de 12, nu pot face cerere de intrare in CIC 2 dupa astea 12? Ce se intampla atunci? Angajatorul de care va tine cont? De cm sau de cererea de intrare in CIC 2??

Mami de fetita si de baietel 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am pus proiectul la adresa de mai jos:
http://www.romleas.ro/legi/proiect/modificare.pdf

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui critina

buna ,am si eu cateva nelamuriri, sunt in cic 1 pana in 19 mai 2009, si acum sunt gravida urmand sa nasc pe 10 iunie beb2 nr 2:
Beneficiez de indemnizatie in continuare, bine dc depun dosar?
avand in vedere noua lege cu cei 85 % din salariu , cum se calculeaza dc in ult 12 luni eu am avut indemnizatia , sau se calc cu sal dinaintea cic 1?
multumesc mult celor care stiu sa imi raspunda

cris


ramai pe cei 600 ron. legea e clara .. " .. in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit .." indemnizatia nu e impozitabila.

ai putea sa beneficiezi de lege din ianuarie pana pe 19 mai daca ai lucrat inainte de bb1 12 luni. asta daca normele de aplicare nu sustin altceva. asa cum am citit in postul lui marius, esti indreptatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Desigur, angajatorul poate sa tina cont de cererea ta mai devreme. La noi (si lucrez la stat), au existat persoane care si-au intrerupt medicalul. Asta inseamna ca au pontat si au fost platite functie de cat au venit la serviciu.

Uite, la faza asta nu sunt de acord cu ce-au facut cei de la tine (chiar daca e de stat, nu e obligatoriu ca cei care lucreaza acolo sunt perfect pregatiti profesional, scuze, nu vreau sa jugnesc pe nimeni, dar daca ministri, secretari de stat etc dau raspunsuri gresite la intebari privind legislatia...).
Parerea mea personala este ca daca medicul a scris "x zile concediu medical", indiferent de felul lui, cine sunt eu, angajatorul, sa-l contrazic si sa spun: "nu, uite mie mi se pare ca omul asta arata bine-sanatos, il primesc la munca". Daca omul acela pateste ceva, i se rupe operatia ca a venit la munca desi nu era complet refacut, n-a respectat zilele prescrise de medic, cine e vinovat? Cum ramane cu notiunea de "document justificativ", una scrie pe hartie si alta e in realitate?
In cazuri ca cele de mai sus, sa stii ca eu nu primesc pe nimeni la munca inainte de terminarea concediului medical. In cel mai rau caz, daca insista, il trimit inapoi la medicul care i-a emis certificatul, si acesta sa modifice data terminarii concediului si sa-si puna parafa acolo. Numai atunci are valabilitate pentru mine.

Mergi la inceput