Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Allbinuttza, inteleg ca te-ai intors la serv a doua zi dupa ce bb1 a facut 2 ani, da?! deci nu ai nicio zi de intrerupere. In acest caz da, beneficiezi de indemnizatie cu siguranta, si in CIC ai fost asigurata. Stai linistita deci. Eu trec direct din CIC 1 in CIC 2 si tot beneficiez.

Mami de fetita si de baietel 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_hat spune:

Buna,
Stiti cumva daca se poate reintra in CIC? Adica in prezent sunt in CIC, dar sunt nevoita sa intrerup CIC si sa ma intorc la munca in curand (cand bebe va avea 8 luni); daca ma hotarasc sa reintru in CIC peste cateva luni, se poate?
Stiti vreo mamica care a reusit sa faca asta?

Apoi .. reducerea programului de lucru cu 2 ore (in scopul alaptarii) acordata mamicilor care se intorc mai repede la serviciu se acorda pana la 2 ani? Eu asa citisem in CCM la nivel national, dar am auzit pe cineva spunand de nu stiu ce ordonanta in care se preciza ca e vorba de pana la 1 an .. Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Pun si eu o intrebare: am contract de munca cu durata determinata de 3 ani ce expira la 31.12.2008 (medic rezident). Momentan sunt insarcinata in 23 saptamani, DPN prin 10-12.02.2009. Voi intra in prenatal undeva in decembrie, pana prin aprilie. In cazul acesta, beneficiez si eu de CICde 2 ani si de prevederile noii legi? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Blue hat, din cate stiu poti sa intrerupi si sa reintri in CIC, cel putin legea asa este. Eu am beneficiat de programul redus pentru alaptare pana la doi ani, asta pana in decembrie 2006. Sa stii ca nu cred ca s-a schimbat. Imi luam drepturile salariale integral.
Anilansa, nu ai sansa sa intri pe noua lege, deoarece ai cerut deja intrarea in indemnizatie cu data pe care ai precizat-o.
Blackgirl, deoarece vei intra in prenatal, contractul tau de munca nu se poate intrerupe pana nu ceri intrarea in indemnizatie, deci vei beneficia de noua lege.

JUST ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Marius

Eu am fost in CIC 1 pana in data de 6 octombrie 2008. Din 7 oct m-am intors la birou dar am intrat in prenatal deoarece sunt insarcinata cu bebe 2-care urmeaza sa se nasca in jur de 20 noiembrie.
Avand in vedere ca am fost in CIC- mi se calculeaza concediul medical din ultimul salariu avut? adica 85% din salariul meu de acum 2 ani?
si cu legea noua pt indemnizatia de 85% din salariu la fel mi se calculeaza 85% din salariul meu de acum 2 ani? avand in vedere ca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului 10 am fost in Cic si 2 in prenatal.

Multumesc si astept un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

La lege se foloseste sintagma media veniturilor, ca baza de calcul, asa ca nu e vorba de salariul de acum doi ani. Daca iti iese mai putin de 600 de lei, depui actele pentru indemnizatia fixa.

JUST ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Pai eu am fost in CIC... si era o alta baza de calcul..cea cu indemn de 6 milioane.. ca daca as fi avut cu 85% din salariu era altceva.
Cred ca trebuie sa fie reglementata undeva chestia asta...

De asta intrebam pe Marius poate stie el cum se calculeaza exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Multumesc Marius. Deci pot sa iau doar 12, nu e obligatoriu 42, da? Adica, pt a intra in noul CIC tb doar sa treaca 42 de zile de la nastere nu sa am 42 in acte ca si postnatal, nu? Pt ca postnatalul nu m-ar avantaja, venind direct din CIC ( s-ar plati cu 85% din sal. minim sau mediu - nu mai stiu exact)pe economie, ceea ce cred ca ar veni mai putin de 6 milioane, nu?


Mami de fetita si de baietel 16+



Revin la speta mea (pagina 6 la acest topic). Sigur se pot lua doar 12 zile, de ex, de postnatal si nu tb neaparat sa fie in acte 42//? ( chiar daca impreuna cu cele 30 de zile dintre nasteri ar fi 42?? Intreb pt ca peste tot in OUG 96/2003 se vb de "concediu postnatal obligatoriu de 42 de zile" si nu de 42 de zile de la nastere ( nu-i totuna!). De ex :

art 2 lit g
"concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mama are obligatia sa il efectueze dupa nastere, in cadrul concediului pentru sarcina si lauzie cu durata totala de 126 de zile, de care beneficiaza salariatele in conditiile legii"


art 16
"Pentru protectia sanatatii lor si a copilului lor, dupa nastere, salariatele au obligatia de a efectua minimum 42 de zile de concediu postnatal, in conditiile prevazute la art. 2 lit. g) si in cadrul concediului pentru lauzie stabilit prin Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare."

deci peste tot se pare ca se vb de acest concediu postnatal obligatoriu ( cu acte) si nu ca ar fi de ajuns sa treaca 42 de zile de la nastere ca sa intri in CIC?

sper ca mi-am facut inteleasa nelamurirea...


Mami de fetita si de baietel 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Medicul de familie iti da cat vrei tu. Spune-i ca doar atat ai nevoie. Si chiar daca ti-ar da 42, angajatorul poate tine cont doar de cat e necesar.

JUST ME



O nedumerire: de ce m-ar interesa sa iau din maternal doar 42 de zile??

Ira 27+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Mitzi, de fapt oricum se suprapune CIC cu postnatal, asa ca angajatorul nu ma poate trece in 2 tipuri diferite de concediu, nu? Din moment ce nu fac cerere de intrerupere CIC vor fi obligati sa ia CIC-ul in considerare pana la final, nu?! optiunea va fi pt CIC si apoi cateva zile de postnatal ( pana la 42). Marius, ai alta parere? Acum vad, Mitzi : ai 3 copii mici? Felicitari!!

Mami de fetita si de baietel 17+

Este corect.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput