Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

IOANA_TATIS
Trimis la - 10/10/2008 : 11:51:42
--------------------------------------------------------------------------------

sint insarcinata ;la sfirsitul lunii martie trebuie sa nasc,dar am o problema cu indemnizatia pe care ar trebui sa o iau;in momentul in care am ramas insarcinata nu am lucrat ;m-am angajat ulterior dar in momentul in care voi naste voi avea doar 6 luni de contract. Intrebarea mea: voi putea beneficia de indemnizatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul

Citat:
citat din mesajul lui marius

Va trebui sa mai asteptati pentru ca prin lege dupa nastere 42 de zile sunt obligatorii concediu postnatal.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa


deci, recapitulation( si eu sunt in aceeasi situatie: bb2 vine cat sunt in cic1)
eu din raspunsul tau, MArius am inteles asa: din ziua nasterii celui de-al doilea copil, sunt in postnatal 42 de zile? adica trebuie sa duc la angajator concediul de la medic, si abia dupa aceea sa inaintez actele pt cic2?

sau astept sa faca bb1 2 ani, si atunci depun actele pentru cic2

sau...... m-am pierdut.

iarta o gravida cu un neuron ratacit, ca mi-e tare teama ca o sa imi plimb sotul aiurea pe drumuri cu toate actele in brate.

multumesc anticipat


Daca CIC1 se finalizeaza la mai mult de 42 de zile de la nasterea celui de-al doilea copil se administreaza dosarul DIRECT pt CIC2

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

IOANA_TATIS
Trimis la - 10/10/2008 : 11:51:42
--------------------------------------------------------------------------------

sint insarcinata ;la sfirsitul lunii martie trebuie sa nasc,dar am o problema cu indemnizatia pe care ar trebui sa o iau;in momentul in care am ramas insarcinata nu am lucrat ;m-am angajat ulterior dar in momentul in care voi naste voi avea doar 6 luni de contract. Intrebarea mea: voi putea beneficia de indemnizatie?

De indemnizatia de maternitate DA
De indemnizatia pt ingrijirea copilului minor NU

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul

Citat:
citat din mesajul lui marius

Va trebui sa mai asteptati pentru ca prin lege dupa nastere 42 de zile sunt obligatorii concediu postnatal.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa


deci, recapitulation( si eu sunt in aceeasi situatie: bb2 vine cat sunt in cic1)
eu din raspunsul tau, MArius am inteles asa: din ziua nasterii celui de-al doilea copil, sunt in postnatal 42 de zile? adica trebuie sa duc la angajator concediul de la medic, si abia dupa aceea sa inaintez actele pt cic2?

sau astept sa faca bb1 2 ani, si atunci depun actele pentru cic2

sau...... m-am pierdut.

iarta o gravida cu un neuron ratacit, ca mi-e tare teama ca o sa imi plimb sotul aiurea pe drumuri cu toate actele in brate.

multumesc anticipat


Daca CIC1 se finalizeaza la mai mult de 42 de zile de la nasterea celui de-al doilea copil se administreaza dosarul DIRECT pt CIC2

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa



si daca CIC 1 se finalizeaza la mai putin de 42 de zile? Adica, de ex, nasc bb 2 si dupa 30 de zile se incheie CIC 1. Raman in CIC 1 pana la finalul lui, fac hartiile de intoarcere la serviciu cu data zilei urmatoate dupa ce bb 1 face 2 ani, cu aceeasi data duc cm (mi se vor da 12 zile de postnatal DOAR????cu alea 30 dinainte sa faca 42!!?) si apoi intru in CIC 2?

E corect asa cum zic? Multumesc.

Mami de fetita si de baietel 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa faci 126 de postnatal daca vrei, dar obligatorii sunt doar 12 confom modelului tau. CIC2 implicit dupa postnatal. Da trebuie sa revii la serviciu (in acte) si sa duci concediul medical pt al doilea copil.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Multumesc Marius. Deci pot sa iau doar 12, nu e obligatoriu 42, da? Adica, pt a intra in noul CIC tb doar sa treaca 42 de zile de la nastere nu sa am 42 in acte ca si postnatal, nu? Pt ca postnatalul nu m-ar avantaja, venind direct din CIC ( s-ar plati cu 85% din sal. minim sau mediu - nu mai stiu exact)pe economie, ceea ce cred ca ar veni mai putin de 6 milioane, nu?

Mami de fetita si de baietel 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da asa este.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Am si eu o intrebare apropos de CIC. Sunt angajata cu contract pe perioada determinata care a expirat in septembrie 2008 iar eu sunt in CIC pana in octombrie 2009. Intrebarea mea este daca in momentul in care mi se termina CIC-ul eu sunt somera, sau respectivul contract pe perioada determinada e "suspendat" pe perioada CIC.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz


www.traduceri-rapide.cabanova.ro" target="_blank">traduceri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Esti somera.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Allbinutza, sa stii ca si perioada in care ai stat acasa cu copilul se considera stagiu de cotizare, asa ca esti asigurata. Eu am facut cel de-al doilea copil cand eram in ingrijirea primului si de la servici nu voiau sa ma treaca la indemnizatie pentru al doilea, asa ca am facut memoriu la casa de pensii cum era pe atunci. Raspunsul a fost cel pe care ti l-am dat si am luat in continuare indemnizatie. Laura, cred ca nu ai problema cu indemnizatia, caci ai lucrat 4 ore la acea firma. Nu conteaza timpul zilnic ci vechime neintrerupta in munca. de la acea firma trebuie sa iei actele care vor fi necesare pentru indemnizatie.

JUST ME

Mergi la inceput