Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ertina



Ma rog 600+200 ron, asa e, insa mi se pare ciudat ca nu poti plati din urma ( e in avantajul statului)...
Deci ca sa obtin indemnizatia de 600 ron treb platite toate veniturile ( somaj, cas, cass, etc exact ce se plateste pt angajat), dar pt a avea asigurare, ca sa-mi fac analizele gratuite sau cu reducere as putea plati separat cas si sanatatea la casa de asigurari sociale? Si daca da, pot sa platesc de cand vreau sa beneficiez de reduceri la analize sau trebuiesc si astea din urma?
Scz, dar sunt grea de cap cu legislatia asta. Eu am fost azi la primarie si mi s-a spus ca pot plati din urma, la fel mi-a spus si medicul de familie. Sa se fi referit doar la cota de sanatate?

ms si scuze

p.s. sa inteleg ca daca am venituri dintr-o garsoniera, la care platesc imp/venit in fiecare trimestru....nu se pune ? ( k dak sunt studenta am vazut ca nu beneficiez de nimic )




Ca sa ai dreptul la cei 600 RON trebuie sa indeplinesti conditiile legii. Pe scurt sa fii angajata sau sa fii PFA minim 12 luni anterior datei nasterii copilului.
Pt partea de asigurare de sanatate trebuie ori sa fe indeplinita conditia de mai sus ori sa iti faci si sa platesti asigurarea de sanatate direct la Casa de asigurari de sanatate pe baza de contract individual de asigurare.
Nici primaria nici medicul nu au nici cea mai micuta legatura cu toate acestea.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

xxxwoman:
Se poate intrerupe CIC si sa se schimbe activitatea la o alta firma. Procedural si cronologic pasii firesti ar fi:
1. Notificare de revenire la serviciu catre actualul loc de munca cu data X
2. Demisie cu acordul partilor(?ideal) cu data X
3. Incetarea activitatii (desfacerea contractului de munca de la firma cu data X - decizie de desfacere)
4. Inceperea activitatii si incheierea unui contrct de munca cu data X+1 la noua firma.
5. Obtinerea stimulentului de la noua firma pe langa noul salariu.



Cam asta ar fi.


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

xxxwoman:
Se poate intrerupe CIC si sa se schimbe activitatea la o alta firma. Procedural si cronologic pasii firesti ar fi:
1. Notificare de revenire la serviciu catre actualul loc de munca cu data X
2. Demisie cu acordul partilor(?ideal) cu data X
3. Incetarea activitatii (desfacerea contractului de munca de la firma cu data X - decizie de desfacere)
4. Inceperea activitatii si incheierea unui contrct de munca cu data X+1 la noua firma.
5. Obtinerea stimulentului de la noua firma pe langa noul salariu.


Cam asta ar fi.


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa


Multumesc....Am mai citit acum diverse subiecte si vazusem ceva de genul - incheierea unui contract civil nu afecteaza CIC-ul. Presupun ca in situatia de fata nu se pune problema... avand in vedere firmele concurente, etc. Adica la mine colaborarea cu a doua firma chiar implica renuntarea la prima, macar regula bunului simt, nu? Logic ma gandesc si eu, ca legislatia e mare mister pentru mine.... Nu are rost sa ma agit sa aflu mai multe detalii, nu se aplica, nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da afecteaza CIC-ul. Se considera(si este dealtfel) venit profesional ceea ce contravine dispozitiilor legale.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorryyca spune:

Buna ziua!Sunt noua pe acest site desi va citesc de aprox.1an!As dori sa ma lamuriti in actuala mea problema!E posibil ca nici mesajul sa nu ajunga....Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata,respectiv 4 ani,norma intreaga!Perioada acestui contract e de la 1 ian 2005-1ian 2009!De asemeni de la 1 august 2008 lucrez,legal cu actele la zi la o alta firma doar 2ore pe zi,contract pe perioada nedeterminata!Am aflat ca sunt insarcinata si ar trebui sa nasc in mai,cand teoretic as mai ramane cu doar 2 ore pe zi lucrate!Intrebarea mea e daca beneficiez de CIC,cu norma partiala de munca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da e Ok. Se acorda CIC indiferent de norma. Important este sa fie minim 12 luni anterior datei nasterii copilului in aceste 12 luni intra si concediul prenatal (dupa caz). Deci e Ok.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Buna. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sunt in CIC 1 pana in ianuarie 2009 insa de o saptamana am nascut al doilea copil. Cum procedez? Pot merge acum sa fac dosarul pentru CIC 2 sau trebuie sa astept pana in ianuarie cand "expira" CIC 1 ??? Urmeaza sa divortez si as vrea sa imi pun la punct dosarul CIC II acum. Va multumesc!

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Va trebui sa mai asteptati pentru ca prin lege dupa nastere 42 de zile sunt obligatorii concediu postnatal.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Va trebui sa mai asteptati pentru ca prin lege dupa nastere 42 de zile sunt obligatorii concediu postnatal.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa


n cazul meu concediul postnatal se suprapune cu CIC 1. Trebuie sa fac ceva, sau doar astept sa treaca cele 42 de zile si apoi depun dosarul pt CIC 2 ?? Multumesc

KHRISU mamik de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Dosarul pentru CIC2 se intocmeste cand CIC1 inceteaza (la implinirea de catre primul copil a varstei de 2 ani)

Mergi la inceput