Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Buna ziua. Sunt angajata la o firma si in paralel desfasor o activitate independenta ca PFA. In conditiile in care intru in concediu de cresterea copilului de la locul actual de munca, trebuie sa imi intrerup activitatea ca PFA? Mai pot elibera facturi? Mentionez ca platesc impozitul pe venit de 16% pe aceste venituri independente, dar CAS-ul este platit de la locul de munca. Multumesc anticipat!

PS: Sper ca am nimerit topic-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Buna ziua. Sunt angajata la o firma si in paralel desfasor o activitate independenta ca PFA. In conditiile in care intru in concediu de cresterea copilului de la locul actual de munca, trebuie sa imi intrerup activitatea ca PFA? Mai pot elibera facturi? Mentionez ca platesc impozitul pe venit de 16% pe aceste venituri independente, dar CAS-ul este platit de la locul de munca. Multumesc anticipat!

PS: Sper ca am nimerit topic-ul

Trebuie sa incetati activitatea, nu mai aveti drepul sa emiteti facturi. Sau renuntati la CIC si aveti aceste drepturi.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Marius , eu ma angajez acum la 1 noiembrie , dupa o "pauza" de aproape 7 ani in campul muncii . Baiatul meu are numai 9 luni. Am dreptul , prin lege , la cele 6 ore de lucru/zi , reduse din 8 ? Ai putea sa-mi indici , te rog , si unde pot gasi paragraful din legea respectiva , sa i-o trimit angajatorului ? Multumesc foarte mult .

Mami de Matei Cazimir

Da ai dreptul - baza legala CCMN art. 17 alin.1 Il gasesti la mine pe site pe pagina legislativa.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

Buna ziua. Sunt angajata la o firma si in paralel desfasor o activitate independenta ca PFA. In conditiile in care intru in concediu de cresterea copilului de la locul actual de munca, trebuie sa imi intrerup activitatea ca PFA? Mai pot elibera facturi? Mentionez ca platesc impozitul pe venit de 16% pe aceste venituri independente, dar CAS-ul este platit de la locul de munca. Multumesc anticipat!

PS: Sper ca am nimerit topic-ul

Trebuie sa incetati activitatea, nu mai aveti drepul sa emiteti facturi. Sau renuntati la CIC si aveti aceste drepturi.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa


Multumesc de raspuns. Mai am o intrebare. Daca imi continui activitatea ca PFA si imi fac un contract individual cu CAS pot beneficia de stimulent?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ertina

Buna Marius,

Te rog sa ma ajuti cu cateva indrumari. Din ianuarie 2008 nu mai lucrez, iar acum sunt insarcinata si as vrea sa ma sfatuiesti cum sa fac sa obtin indemnizatia de 8 mil/luna dupa ce voi naste ? Imi pot plati taxele separat ( cas, sanatate, etc) ?
Pot beneficia de la medicul de familie de trimiteri gratuie pt analize ? ( asta pt k sunt insarcinata, insa nu lucrez).
In caz ca nu am aceasta posibilitate, as putea sa ma angajez la o firma si sa platesc taxele din urma ?
Am carte de munca, mi-am platit mereu toate taxele, insa niciodata n-am beneficiat de nimic.
Mentionez ca sunt si studenta in ultimul an.
Iti multumesc anticipat
5+

Ce inseamna am carte mi-am platit taxele? Detaliaza te rog

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui gadipetru

buna ziua! in legatura cu acest subiect as avea si eu o intrebare: sunt educatoare, norma didactica este de 25h/sapt.pe 1 sept 2008 am renuntat legal la concediul crestere copil, desi acesta nu a implinit varsta de 2 ani. pama se va intampla acest lucru se poate ca cele 2h/zi sa fie platite suplimentar in conditiile in care nu se poate sa plec de la serviciu mai devreme?
mutumesc anticipat!

Nu.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:




Ma refer ca am carte de munca de 10 ani si cat am lucrat mi-am platit toate taxele. Din 1 ian 2008 insa nu mai lucrez. Doar am mentionat ca am carte de munca si tot timpul mi-am platit taxele , cat am lucrat, insa n-am beneficiat de nimic in acesti 10 ani. ( nu mi-a trebuit)
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz nu vei beneficia de 600 RON. Este gresita informatia cu 800 RON.
Ai dreptul la alocatie 200 RON lunar + ajutorul pt nastere sau cum vrei sa-i spunem, de la Primarie o singura data.
Pt a beneficia de cei 600 ron este necesar sa obtii venituri profesionale impozabile. Ori tu nu ai mai lucrat deloc. Nu se poate plati nimic din spate. Este o chestiune de evidenta fiscala.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Buna,

Sunt si eu intr-o situatie pe care nu stiu cum s-o gestionez mai bine in acet moment, de aceea am nevoie de un sfat avizat.

Sunt in CIC (pana la anul prin iulie) insa as vrea sa-mi reincep activitatea. Acum o luna am luat legatura cu firma pentru care lucram anuntandu-le intentia mea (dupa ce ii pusesem in tema inca din primavara...) si a ramas sa discutam (e o situatie mai delicata, dupa intrarea mea in CIC faimoasa firma a renuntat la sediu si isi desfasoara activitatea dintr-un sediu social, respectiv un apartament locuit de unul dintre patroni, in 2 angajati...genul - ei centreaza ei dau cu capul....) insa nu au mai dat niciun semn. Intre timp mi-am intins antenutele si mi-am gasit un alt job la o firma la care ar trebui sa incep activitatea din 1 noiembrie. Nu stiu daac e neaparat o problema, dar firmele respective sunt concurente ...

M-ar interesa in ce fel pot pune problema si care e mersul normal al lucrurilor astfel incat sa pot beneficia de acel stimulent de 100 de Roni, care e dupa parerea dvs. primul pas ce trebuie facut. Are vreo importanta spre exemplu daca eu imi dau demisia cu preaviz iar firma de la care am intrat in concediu hotaraste sa incheie contractul mai devreme? E vreo problema daca intre datele de inchiere , respectiv semnare a acestor contracte e o diferenta de cateva zile sa spunem? Am inteles ca daca se intampla sa fie o reincepere a activitatii la o data calendaristica de la mijlocul unei luni spre exemplu e mai complicat si cu banii de concediu, si cu indemnizatia.... As vrea sa fie totul clar, pe 30 sa inchei un contract, pe 1 sa incep altul, dar nu stiu in ce masura se si poate. Ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput