Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_patrick spune:

Bun gasit! Sunt in CIC din luna martie a acestui an, iar la 1 februarie 2009 vreau sa ma intorc la serviciu. Mai e valabil bonusul de 100 RON pentru perioada ramasa pana la implinirea celor 2 ani ai copilului? Si daca da, trebuie sa fac vreo cerere in sensul asta la serviciu sau mi se acorda automat? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_patrick

Bun gasit! Sunt in CIC din luna martie a acestui an, iar la 1 februarie 2009 vreau sa ma intorc la serviciu. Mai e valabil bonusul de 100 RON pentru perioada ramasa pana la implinirea celor 2 ani ai copilului? Si daca da, trebuie sa fac vreo cerere in sensul asta la serviciu sau mi se acorda automat? Multumesc!


Da pentru ambele intrebari.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamacangur

Da, evident:platesc impozitul de 16% si asigurarea de sanatate, fara pensie somaj si mai stiu eu ce altceva. Am crezut ca sunt obligata sa platesc si pensia ca sa beneficiez de CIC; in plus nu mi-e deloc clar cum e cu concediul de lauzie...


mamica fericita!


Vezi ca ar mai fi un 0.85% sanatate (pt maternitate) la CASS verifica daca esti Ok din acest punct de vedere acolo la Casa de Sanatate

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Buna!

Am copil de 9 luni si m-am intors de o luna inapoi la munca. Din anumite motive, ma bate un gand sa ma intorc inapoi in CIC. E posibil asa ceva? Precizez ca am cunostinta despre faptul ca cererea mea de intoarcere la munca, semnata de conducerea unitatii in care lucrez nu a ajuns inca "pe rol" la directia muncii, sau cum s-o numi institutia aia de unde primim noi alocatia si banii de CIC. Chiar tipa de acolo, care se ocupa cu dosarele cu pricina mi-a spus lucrul asta, si tot ea zice ca ma pot intoarce inapoi in CIC... Oare?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Buna! Ma numesc Mihaela, sunt din Iasi, sunt insarcinata in 15 saptamani si as aprecia tare mult daca m-ati putea lamuri intr-o problema: am vreo sansa sa primesc indemnizatia pentru cresterea copilului daca nu lucrez de aprox. un an dar mi-am platit asigurarile de sanatate si cele pentru pensie???

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

din somaj se poate intra in prenatal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mamacangur

Da, evident:platesc impozitul de 16% si asigurarea de sanatate, fara pensie somaj si mai stiu eu ce altceva. Am crezut ca sunt obligata sa platesc si pensia ca sa beneficiez de CIC; in plus nu mi-e deloc clar cum e cu concediul de lauzie...


mamica fericita!


Vezi ca ar mai fi un 0.85% sanatate (pt maternitate) la CASS verifica daca esti Ok din acest punct de vedere acolo la Casa de Sanatate

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa


Multumesc , Marius. Voi verifica. Important e ca nu sunt conditionata de plata pensiei.
Si mai am de multumit o data. Pentru ca am obtinut salariul bonus de la scoala, chiar daca numai dupa ce am amenintat ferm cu datul in judecata.
toate cele bune!


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Banu2268: S-a mai raspuns la aceasta intrebare de nenumarate ori: 600 RON pt CIC + 200 RON alocatie
Da este un dosar de administrat. Consulta te rog topicurile cu acest subiect.



Ven: Da se poate, este legal.


Dodo-pui: Da cele 42 de zile sunt obligatorii prin lege


mababei: Nu nu ai sanse. Prin lege era necesar sa lucrezi sub o forma sau alta, adica sa ai venituri profesionale impozabile.


cucufan: Da

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui mia83

am si eu o ntrebare...nu gasesc nicaieri un raspuns clar...
sunt angajata cu contract pe 2ore si studenta in anul 6, ar trebui sa nasc pe la sf lui martie 2009, licenta e prin iulie...pot beneficia de indemnizatie sau doar de alocatie?

De cand esti angajata?

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa



sunt angajata din decembrie 2007, contract pe 2 ore, se platesc toate cele la stat(am intrebat la contabila), voi avea 1 an si aproape 3 luni de munca la sfarsitul lui martie cand trebuie sa nasc...conteaza norma de lucru pentru a beneficia de indemnizatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atunci este Ok.
1. Vei beneficia de concediu de maternitate - valoarea va fi corespunzatoare salariului avut (aprx. 85% din veniturile brute realizate) - lunar
2. Vei beneficia de CIC 600 RON - lunar
3. Vei beneficia de prima de nastere - o singura data de la Primarie
4. Vei beneficia de alocatia de stat pt copil 200 RON - lunar

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput