Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 59

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sufletzica spune:

Fetelor
Am tot citit cazurile voastre si nu ma gasit o situatie asemanatoare cu a mea ca sa ma lamuresc fara sa va mai deranjez...
Sa va spun pe scurt cum stau lucrurile: in cele 12 luni inainte de nasterea baietzelului meu (18 aprilie 2008) am lucrat in 3 locuri; de fapt 2 reale iar pentru 2 luni care au aparut pauza intre cele 2 locuri de munca am avut cartea de munca bagata la firma cuiva pe salariul minim.
Acum cand trebuie sa iau adeverinte de venit am luat de la cele 2 locuri de munca dar de la cel la care am avut cartea de munca bagata pt cele 2 luni nu pot lua adeverinta (nu conteaza motivele dar chiar nu mai pot lua adev de acolo) Intrebarea mea este daca este suficienta copia dupa cartea de munca sau se poate obtine de la un alt organ al statului o dovada ca in acea perioada am platit taxele si cat a fost venitul net (in cartea de munca figureaza doar venitul brut dupa cum bine stiti)
Daca ma poate ajuta cineva i-as fi recunoscatoare
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Vad ca va tot certati cu adeverintele de venit. Nici eu nu cred ca se ia luna anetrioara nasterii de 2 ori, cel putin la cluj tanti aia a fost ft explicita ca nu. Se iau 13 luni pe adeverinta, inclusiv luna in care s-a nascut copilul, pt ca cei de la fortele de munca calculeaza asa:
- daca copilul s-a nascut de ex pe 10 august, trebuie adeverinta pe august 2007- august 2008 (deci a 13-a luna e cea in care s-a nascut bb)
- ei calculeaza veniturile de la 10 august 2007 - 10 august 2008 (deci de aia iti cer a 13-a luna pe adeverinta, dar iau in considerare venitul pana in ziua nasterii copilului)

Asta mi-a explicat tanti la Cluj, nu e batut in cuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

Buna,
In legatura cu calcularea venitului, in HG 1682/2008 de modificare a OUG 148/2005 privind sustinerea familiei ...
se precizeaza foarte clar ca pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in considerare venitul realizat in luna anterioara celei in care s-a nascut copilul punctul 10 (4).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

fetelor, lamuriti-ma si pe mine ca din urma nu am avut timp sa citesc tot ... cu doi copii mici nu prea mai am cand sa stau pe net...
Asadar, in timpul CIC1 care se termina pe 20 ian 2009 am nascut al doilea copil (in iulie 2008)... azi am fost la asist sociala sa depun dosarul pt cic2 si cei de acolo mi-au spus ca nu beneficiez de cei 85%, ci tot de 6 mil indemnizatie pt CIC2, dar ca totusi sa aduc de la serviciu adeverinta cu veniturile ca cine stie?! Sa fie la dosar, dar ca in principiu tot 6 mil o sa iau... Cum este? Nu am avut postnatal dupa ce am nascut a doua oara, am continuat CIc1 si acum urmeaza sa intru in CIc2... Iau sau nu cei 85%?
Poate ma lumineaza si pe mine cineva, va rog!!!!
Unde gasesc eu legea si normele de aplicare?




mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicolest spune:

madina 71 poti sa-ti transmit eu toata legislatia da-mi o adresa de mail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madina71

fetelor, lamuriti-ma si pe mine ca din urma nu am avut timp sa citesc tot ... cu doi copii mici nu prea mai am cand sa stau pe net...
Asadar, in timpul CIC1 care se termina pe 20 ian 2009 am nascut al doilea copil (in iulie 2008)... azi am fost la asist sociala sa depun dosarul pt cic2 si cei de acolo mi-au spus ca nu beneficiez de cei 85%, ci tot de 6 mil indemnizatie pt CIC2, dar ca totusi sa aduc de la serviciu adeverinta cu veniturile ca cine stie?! Sa fie la dosar, dar ca in principiu tot 6 mil o sa iau... Cum este? Nu am avut postnatal dupa ce am nascut a doua oara, am continuat CIc1 si acum urmeaza sa intru in CIc2... Iau sau nu cei 85%?
Poate ma lumineaza si pe mine cineva, va rog!!!!
Unde gasesc eu legea si normele de aplicare?




mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71


Sper sa nu gresesc. Nu poti de exemplu sa te duci repede cu adeverinta de venituri de dinainte de nasterea lui bb 1 pentru a ti se recalcula la 85% pentru cat timp a mai ramas din CIC 1 si apoi, profitand de art 8 sa prelungesti CIC pentru bb 2, ramanand in acelasi timp cu recalcularea de 85%? Eu asa as face ca sa fiu sigura ca iau cat trebuie.
Edit: problema care ar putea aparea este ca pentru recalculare te duci in hambarului si pana ti se recalculeaza trece o groaza, iar pentru CIC 2 la sector. Dar cred ca poti sa te duci la sector cu numarul de inregistrare de la Hambarului sa dovedesti ca ai depus pentru recalculare. Of, greu cand e sa dea astia niste banuti!
Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicolest

madina 71 poti sa-ti transmit eu toata legislatia da-mi o adresa de mail


adinamihai2002@yahoo.com

multumesc!



mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Mitzi76, nu sunt din Bucuresti...

Nu cred ca se pune probl de recalcularea indemnizatiei pt CIC1 pt ca din acesta mai am doar 10 zile, adica pana pe 20 ian...era bine daca puteam sa procedez asa! insa nu cred ca imi mai recalculeaza pt cateva zile....

nu mai este nimeni in situatia mea?

mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Citat:
citat din mesajul lui madina71

fetelor, lamuriti-ma si pe mine ca din urma nu am avut timp sa citesc tot ... cu doi copii mici nu prea mai am cand sa stau pe net...
Asadar, in timpul CIC1 care se termina pe 20 ian 2009 am nascut al doilea copil (in iulie 2008)... azi am fost la asist sociala sa depun dosarul pt cic2 si cei de acolo mi-au spus ca nu beneficiez de cei 85%, ci tot de 6 mil indemnizatie pt CIC2, dar ca totusi sa aduc de la serviciu adeverinta cu veniturile ca cine stie?! Sa fie la dosar, dar ca in principiu tot 6 mil o sa iau... Cum este? Nu am avut postnatal dupa ce am nascut a doua oara, am continuat CIc1 si acum urmeaza sa intru in CIc2... Iau sau nu cei 85%?
Poate ma lumineaza si pe mine cineva, va rog!!!!
Unde gasesc eu legea si normele de aplicare?




mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71


Sper sa nu gresesc. Nu poti de exemplu sa te duci repede cu adeverinta de venituri de dinainte de nasterea lui bb 1 pentru a ti se recalcula la 85% pentru cat timp a mai ramas din CIC 1 si apoi, profitand de art 8 sa prelungesti CIC pentru bb 2, ramanand in acelasi timp cu recalcularea de 85%? Eu asa as face ca sa fiu sigura ca iau cat trebuie.
Edit: problema care ar putea aparea este ca pentru recalculare te duci in hambarului si pana ti se recalculeaza trece o groaza, iar pentru CIC 2 la sector. Dar cred ca poti sa te duci la sector cu numarul de inregistrare de la Hambarului sa dovedesti ca ai depus pentru recalculare. Of, greu cand e sa dea astia niste banuti!
Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com


Sunt perfect de acord cu Mitzi!! Ai dreptul pt cele 20 de zile din ianuarie la 85%...........iar apoi ti se prelungeste CIC si vei lua lunar cat ai luat ultima indemnizatie pt bb1. Ai mare grija, altfel vei lua tot 6 milioane.

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madina71

Mitzi76, nu sunt din Bucuresti...

Nu cred ca se pune probl de recalcularea indemnizatiei pt CIC1 pt ca din acesta mai am doar 10 zile, adica pana pe 20 ian...era bine daca puteam sa procedez asa! insa nu cred ca imi mai recalculeaza pt cateva zile....

nu mai este nimeni in situatia mea?

mami de Lucian (05.07.2008) si Adrian (20.01.2007)

http://picasaweb.google.com/iulie.august/Madina71

Da de ce sa nu recalculeze, draga mea, unde e lege nu e tocmeala. Fii atenta!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput