Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Nu am citit nimic din urma, dar va rog sa fiti atente, in raspunsul catre Madina71, la urmatorul aspect: este probabil ca, la cerere, sa-i recalculeze CIC1 pt cele 20 de zile din ianuarie, dar pt bb2 va primi nu indemniz recalculata, ci pe cea pe care o avea in iulie 2008. Eu asa inteleg din art 8, pt CIC2 in continuarea lui CIC1 se acorda indemniz avuta INAINTE DE NASTEREA lui bb2, nu inainte de data solicitarii CIC2!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ROZI, ai MARE dreptate, bravo!! noi nu ne-am mai uitat la data!!

art 7 din HG 1682/2008 :alin 2 al art 8 se modifica dupa cum urmeaza :

2) in cazul in care situatia prevazuta la alin 1) se produce dupa data de 1 ianuarie 2009 ,se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil.

nu numai ca la ea bb2 e nascut in 2008.............aveam impresia ca anul asta dar scrie clar mai sus ca numai daca situatia se produce dupa 1 Ian 2009.................

deci Madina, mii de scuze!! tie chiar nu ti se aplica.......din pacate.

Iriss 27, tu nu cumva erai in aceeasi situatie??? bb 2 la tine nu e nascut tot in 2008? :(

Rozi, ai un pm.


Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonylexa

[...] dupa ce nasc trebuie sa duc hartia care sa dovedeasca ca am nascut al doilea copil si voi intra in concediu postnatal, dupa cele 126 de zile (parca atatea sunt) voi intra in CCIC

Ai dreptul sa stai si mai putin de 126 de zile in concediu de maternitate, nu esti obligata strict la 126 zile, depinde cum iti convine financiar.
Cel putin 6 saptamani din acest concediu ar trebui sa fii platita integral, apoi doar 85% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

[...] in unele locuri, plata salariului se face fractionat, in avans ( luna in curs) si lichidare ( luna urmatoare celei lucrate)[...]

Nu are nicio importanta data platii salariului. Adeverinta se face pentru drepturi CUVENITE, indiferent de data platii lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Dar Rozi situatia lui Tonylexa e una care duce la prelungirea CIC...naste acum in ianuarie, iar CIC 1 se termina in februarie. Deci ei i se aplica art 8, cu modificare prin noile norme, deci va lua indemnizatie "..........la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil."

( adica 85% din media veniturilor de dinainte de bb1, undemnizatie ce o va primi acum recalculata pt bb1), nu???

e aceeasi situatie ca la mine.


Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Essea, este foarte probabil sa nu stiu exact situatia Tonylexei; raspunsul meu se referea strict la durata concediului de maternitate si la modul de calcul al indemnizatiei in cazul primului copil. Scuze.

In cazul in care intre nasterea lui bb2 si sfarsitul lui CIC1 nu sunt mai mult de 42 de zile, parerea mea este ca poti trece direct in CIC2 imediat ce se termina CIC1, fara sa mai intri in concediu postnatal.

Desigur, este strict parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonylexa

in clipa de fata sunt complet .....nu inteleg nimic
am vazut si eu la protv stirea si nu inteleg
in februarie 2009 se termina concediul de crestere a copilului (CCIC 1) , dar in ianuarie 2009 incep concediul cu al doilea copil (se naste saptamana viitoare), deci CCIC 2
pana la urma care e situatia?ce bani primesc?
am inteles ca guvernantii au declarat ca le e mai usor sa calculeze veniturile obtinute in ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului, considerandu-se ca si perioada in care stai acasa pentru cresterea primului copil este asimilata acestei situatii din moment ce se considera drept vechime in munca
asta inseamna ca ......
of, ce harababura
am impresia ca habar nu au ce fac!!!!!
le e greu sa recunoasca ca au gresit
in plus, mamicile reprezinta singurul "grup" fara sindicat
altfel......
ma poate lamuri cineva referitor la aceasta situatie?



Rozi, uite aici situatia lui Tonylexa, descrisa de ea.

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi


In cazul in care intre nasterea lui bb2 si sfarsitul lui CIC1 nu sunt mai mult de 42 de zile, parerea mea este ca poti trece direct in CIC2 imediat ce se termina CIC1, fara sa mai intri in concediu postnatal.

Desigur, este strict parerea mea!


adica...ca e cam alambicat, , vrei sa spui ca : " chiar daca intre nasterea lui bb2 si finalul lui CIC 1 trec mai putin de 42 de zile, tot ti se prelungeste CIC cu perioada pt CIC 2, fara a lua zile de postnatal", nu? ( ca acolo unde sunt mai mult de 42 de zile, e clar ca se prelungeste).

gata, dispar, ca te-am disperat....

Mami de fetita si de baietel 29+



Continuare>>>>>

Mergi la inceput