Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 58

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui tedita

Buna dimineata,
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la urmatoarea problema:


ART. 8 din HG 1025/2006

(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Nu te-ai intors deloc la munca? Nici macar "in acte"? Adica sa fi stat acasa in concediu postnatal dar in contractul de munca sa fi avut o reintoarcere?
Eu banuiesc ac nu te-ai intors ci s-a prelungit cum zice art 8 de mai sus. Dar tu ar trebui sa confirmi.
In acest caz, eu cred ca ti se aplica urmatoarele articole nou introduse in HG 1025/2006 de HG 1682/2008 (la punctul 15).
situatia ta am subliniat-o cu rosu

"ART 30 indice 1

Dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului în cuantumul prevazut la art. 2 alin. (4) (aici e vb de cei 85%) se acorda începând cu luna ianuarie 2009 si persoanelor care, la data de 1 ianuarie 2009, se aflau în una dintre urmatoarele situatii:
a) în plata indemnizatiei pentru cresterea copilului;
b) în plata indemnizatiei pentru cresterea copilului în
conditiile prevazute la art. 8 alin. (1);
c) în plata stimulentului lunar;
d) în concediu de maternitate si în plata indemnizatiei
aferente;
e) ar fi fost îndreptatite sa beneficieze de indemnizatia pentru
cresterea copilului sau de stimulentul lunar si nu au solicitat
acest drept;
f) cererile privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea
copilului nu au fost solutionate pâna la data de 31 decembrie
2008 inclusiv.
Art. 302. — (1) Pentru acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului în cuantum de 85% în situatia prevazuta la art. 301 lit. a), b) si f), persoanele beneficiare transmit la agentia teritoriala o cerere scrisa care sa contina în mod obligatoriu numele si prenumele, codul numeric personal, adresa, atât ale persoanei beneficiare, cât si ale copilului pentru care se primeste indemnizatia, însotita de documentele doveditoare, conform prevederilor art. 6 alin. (5) si (6), pâna cel târziu la data de 30 iunie 2009.
(2) În situatia prevazuta la art. 301 lit. b), documentele doveditoare mentionate la alin. (1) sunt cele dinaintea nasterii
copilului/copiilor anterior/anteriori.



"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui elara

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Elara, daca ai timp, te poti uita pe intrebarea lui Tonylexa?

Mami de fetita si de baietel 29+




M-am uitat deja la intrebarea ei, de prima data si am vazut si raspunsurile voastre. Este ceea ce as fi spus si eu, de aia nici nu am mai scris. Am o singura completare, nemnificativa, dar hai sa o zic:

Eu , in locul tau, Tonylexa, daca ar trebui sa sa ma intorc la munca pt a implini cele 42 de zile si mi s-ar recalcula indemnizatia pt CIC 2, as lua in calcul daca una sau 2 luni recalculate din CIC 1 (ca nu stiu daca vei lua si in februarie, nu am citit cu atentie partea asta din norme) imi ridica macar putin indemnizatia pt CIC 2 peste 600 si poate ca merita sa cer recalculare...(in caz ca te-ai gandit sa nu mai ceri recalculare pt CIc 1 ca oricum in febr se termina).
SA dea Domnul sa se prelungeasca CIC 1, sa iei si pt bb2 o indemnizatie marita la 85% din venitul de dianinte de bb1, si, chiar te rog mult, sa ne anunti si pe noi cum s-a solutionat situatia. Ok? Daca nu uiti...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


total de acord sa ceara recalcularea, chiar si pt o luna!! macar pt primul bb sa ia mai mult chiar daca nu i-ar mari pt bb2 valoarea.....

si eu sunt extrem de curioasa, este exact situatia mea, cu care nu-s pe deplin lamurita ( adica eu cred ca si tine, elara, dar pana nu vad negru pe alb...).. Deci tonylexa cere recalculare pt primul bb pt ianuarie si februarie ( da chiar fetelor, daca CIC ti se termina la jumatatea lunii, iei bani si pt acea jumatate, nu?!)! Inteleg ca bb 1 face 2 ani in februarie si tu nasti la mijlocul lui ianuarie iar, da? Deci nu ar trece 42 de zile........

eu te sfatuiesc sa te interesezi din timp f bine, pt ca tb sa stii daca ceri postnatal, sa nu ramai cumva descoperita! In ce secttor stai?

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Media veniturilor pe ultimile 12 lucrate se calculeaza ca orice medie, veniturile lunare nete din fiecare luna insumate, totul impartit la 12. In nici un caz nu se dubleaza o luna .
In unele cazuri se cere ca adevarinta sa aiba ultimile 13 luni lucrate, fiindca, in unele locuri, plata salariului se face fractionat, in avans ( luna in curs) si lichidare ( luna urmatoare celei lucrate), dar n-au apucat sa explice tot si au creat o mare bulversare, care s-a extins de la dnul boc, la cea mai proaspata mamica , totul amplificat si ametit de cei care ar fi trebuit sa ne lumineze, adica cei de la serviciul social de pe langa primarii.
Dupa parerea mea va mai dura ceva pana se vor aduce lamuriri, acum domnii sunt prea ocupati cu altele, noi mai ramanem vreo 2-3 luni cu indemnizatia de 6 milioane.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Citat:
citat din mesajul lui grace30

Buna fetelor.......ma intereseaza si pe mine subiectul asta ...si am gasit o situatie asemenatoare cu a mea...
Ane2200 ce te face sa crezi ca ar tb sa te duci la alta Dir de protectie sociala, decat la cea in raza careia ai domiciliu??
Eu am buletin de Bucuresti (inca) si muncesc de mai bine de un an in Bv... o sa nasc aici...si o sa-mi cer banii la Buc...nu vad de ce as face altfel. Oare gresesc??

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)


Problema la mine e ca deja am un dosar la Bucuresti, unde locuiam cand s-a nascut copilul. Acum, am buletin de Brasov, dar serviciul este in Bucuresti (ala unde am facut intrerupere pt a intra in CIC). Recalcularea o cer unde am dosarul initial? Sau mut dosarul la Brasov, ca aici am domiciliul acum? Pana acum am primit indemnizatia pe card, tocmai pt ca nu puteam in fiecare luna sa merg in Bucuresti sa-mi ridic banii de la posta. Azi n-am apucat sa merg aici la asistenta sociala sa intreb, dar luni trebe sa-mi fac timp.

Si citeam ca o sa apara formulare dupa data de 15. Pai normal, ca doar au anuntat ca daca se depun dosarele pana pe 15, avem sanse ca din februarie sa ne primim indemnizatia recalculata. Dar asa, s-au scos... mai la vara. Sper ca pana sa recalculeze, sa primim macar aia 600 cu care suntem deja in evidenta, ca altfel...

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

Media veniturilor pe ultimile 12 lucrate se calculeaza ca orice medie, veniturile lunare nete din fiecare luna insumate, totul impartit la 12. In nici un caz nu se dubleaza o luna .


asta as dori sa o mai discutam dupa ce luam indemnizatia marita.
eu nu am fost asa radicala cu cealalta modalitate de calcul...de aia ma amuz vazand cata siguranta este in mesajul tau.
si daca va fi cum spun eu?
alta data vei fi mai rezervata in opinii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

ELARA- multumesc de raspunsuri. dar cred ca la mine e mai special, si am gasit pana la urma in norme ca la noi se calculeaza 12 luni inainte de luare copilului in plasament sau in adoptie, deci nu are legatura cu nasterea.

sa inteleg ca eu nu trebuie sa ma duc acolo in Hambarului ci la sectorul 5, intrucat este prima oara cand cer asa ceva.

STIE CINEVA CUM SE INTAMPLA LA SECTORUL 5???


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997)
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Eu am depus dosarul la sectorul 6. Nu era aproape nimeni...Am avut ceva probleme cu adeverinta de venit, m-am plimbat cu ea pe la job - dar asta pt ca pe ea imi trecusera colegele concediul de maternitate de la primul copil, si trebuia de fapt trecuta perioada de pre si postnatal de la al doilea copil...
Eu am 13 luni pe adeverinta trecute - mi-au trecut si alea 3 zile pe care le-am lucrat in august, luna in care am nascut.Sper sa nu imi ia in calcul la venit ca imi strica media .
oricum , miercuri cand am initiat depunerea dosarului am primit nr de dosar 22...am ramas surprinsa, eu credeam ca va fi omor, cozi etc.
Acum astept si eu cu incredere primii bani de la statul roman pt bebe.
Sper ca in martie sa vina postasul...


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonylexa spune:

buna fetelor
va multumesc mult pentru sfaturi si opinii
bine-nteles ca nu uita sa va raspund; am fost plecata la cumparaturi si am ajuns tarziu acasa, de asta nu am intrat pana acum

uite ce am aflat de la mine de la serviciu (am intrebat la personal daca au primit vreo hartie, vreun act..., gandindu-ma ca sunt bine informati): dupa ce nasc trebuie sa duc hartia care sa dovedeasca ca am nascut al doilea copil si voi intra in concediu postnatal, dupa cele 126 de zile (parca atatea sunt) voi intra in CCIC
in perioada concediului de maternitate (postnatal in cazul meu) voi primi venitul normal, salariul pe care il aveam inainte de nasterea primului copil (nu am inteles/nu mai imi aduc aminte, sincer, cum a fost la primul copil , daca am luat salariu intreg in perioada asta sau doar partial, 85%)
dupa ce trec zilele respective, intru in CCIC 2 si iau indemnizatie;aici , insa, cei de personal au ezitat sa-mi raspunda pentru ca nu stiam nimic despre modificari, adica nu stiau cum se aplica noua lege
sper sa va fie de folos ce am aflat eu si sa ramana asa
eu voi afla acest lucru sapt viitoare cand este termenul de nastere a bebelui
tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Elara, eu as fi in avantaj material daca ar fi asa cum zici tu, dar am intrebat la juridic la job si cica nu-i asa. Am intrebat dupa ce am citit aici, iar mie tot asa mi se pare logic. Oricum, ce apare in mass-media, in interviuri sau reportaje, e o mare varza , sunt numai interpretari personale, mai mult ne induc in eroare. Ramane sa vedem ce ne intra-n buzunar.
a mai fost azi cineva in Hambarului, tot asa aglomerat este ca in zilele trecute ? Eu inca nu am adeverinta de la job pana saptamana viitoare.


............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonylexa

buna fetelor
va multumesc mult pentru sfaturi si opinii
bine-nteles ca nu uita sa va raspund; am fost plecata la cumparaturi si am ajuns tarziu acasa, de asta nu am intrat pana acum

uite ce am aflat de la mine de la serviciu (am intrebat la personal daca au primit vreo hartie, vreun act..., gandindu-ma ca sunt bine informati): dupa ce nasc trebuie sa duc hartia care sa dovedeasca ca am nascut al doilea copil si voi intra in concediu postnatal, dupa cele 126 de zile (parca atatea sunt) voi intra in CCIC
in perioada concediului de maternitate (postnatal in cazul meu) voi primi venitul normal, salariul pe care il aveam inainte de nasterea primului copil (nu am inteles/nu mai imi aduc aminte, sincer, cum a fost la primul copil , daca am luat salariu intreg in perioada asta sau doar partial, 85%)
dupa ce trec zilele respective, intru in CCIC 2 si iau indemnizatie;aici , insa, cei de personal au ezitat sa-mi raspunda pentru ca nu stiam nimic despre modificari, adica nu stiau cum se aplica noua lege
sper sa va fie de folos ce am aflat eu si sa ramana asa
eu voi afla acest lucru sapt viitoare cand este termenul de nastere a bebelui
tuturor



Tonylexa, esti pe un taram f nesigur....eu am impresia ca cei de la tine de la serviciu habar nu au ce vorbesc!! Ai mare grija! Chiar daca intri in postnatal ( a doua zi dupa ce nasti) nu ai cum sa fii platita cu salariul de dinainte de nasterea primului copil!! Vei lua 85% din venitul minim sau mediu pe economie, sau cam asa ceva, nu mai stiu nici eu sigur, pt ca tu nu ai lucrat intre cele 2 CIC -uri! Te avantajeaza in aceste conditii sa iei 126 de zile de postnatal sau CIC??????? Chiar si aia 6 milioane sunt mai mult decat ai lua in postnatal?? Dar de art 8 le-ai zis? Cel cu prelungirea CIC in caz ca nasti bb2 in timpul CIC 1?? Desi ar trebui sa stie ei, nu sa le zici tu!!

conteaza FF MULT ce faci incepand de a doua zi dupa ce nasti! Daca iei postnatal, vei ramane tot cu 6 milioane , daca prelungesti CIC, vei lua 85% din media veniturilor de dinainte de bb1.

ai mare grija!! Asta e parerea mea, sa vedem ce zic si alte fete!

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput