Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha74

seara buna!

corect ar fi sa se se ia in considerare ultimele 12 luni ....fara inaninte de nastere, nu-i asa?
a ramas valabila chestia cu plafonul de 4000 ron?


daca ar fi cum spui tu, noi mamicile care deja suntem in CIC am fi in discriminate fiindca ni s-ar considera de la 1 ianuarie 2009 inapoi cu tot cu cat CIC a apucat fiecare sa ia.

da, chestia cu plafonul a ramas valabila.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucames

ola fetelor.

si eu vreau sa depun dosarul pt. recalculare; initial stiam ca se iau in calcul ultimele 12 luni inainte de a intra in conc. de ingr. copil... acum citesc ca se iau lunile dinaintea nasterii... cum e de fapt? pe mine m-ar fi avantajat mult daca se lua prima varianta... uuff... Elara, pliiz, lamureste-ma



ultimele 12 luni inainte de data nasterii copilului.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Si acum, sa va dau si eu buna dmineatza... ca pana acum eram in graba... sa apuca sa raspund pana ma duc cu gazutza la bucatarie sa ii dau papa. Dar cum vad ca alte intrebari nu mai sunt mi-am facut timp sa si sporavaiesc putin.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Mai fetelor, chiar nu are sens sa va enervati pe doamnele de la ghiseu.
Eu am fost ieri la sector 6 Bucuresti si mi-au spus sa le aduc pe adeverinta lista celor 13 luni, ca ...asa au zis sefii si ca oricum nu le calculeaza ei...cred ca le calculeaza alte persoane si ei cer asa.. 13 luni pur si simplu ca sa aiba toate datele, in mod sigur formula de calcul e inca dezbatuta de sefi.



Andries


Andries, si sotul meu a fost sapt aceasta tot la sectorul 6 si au spus, in cazul meu care am nascut in noiembrie 2008, sa aduc adeverinta cu veniturile realizate incepand cu luna noiembrie 2007 si sa numar 12 luni, deci noiembrie 08 (luna nasterii copilului) nu se calculeaza.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Citat:
citat din mesajul lui elara

sotul meu a depus de dimineata la sect 2, ca a fost la sect 6 de care apartinem si au zis ca nu la ei (probabil ei nu primesc dosare de recalculare ci doar dosare noi) si a dus adeverinta cu aprilie 2007-februarie 2008 (pt copil nascut pe 20 martie 2008) si au primit dosarul (cu adev venituri in original, cerere facut de mine la calc, cu copie CI, copie certif copil si copie decizie acordare indemnizatie pe legea veche...m-am gandit eu ca e bine sa fie sa vada ca am deja dosar la ei), s-au uitat pe adeverinta si au zis ca e bine.

ca tipa aia stia ce zice cu adevarat si mi-a inteles punctul de vedere sau.... ca era ea cu capul in nori... asta nu mai stiu...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


elara, aprilie 2007 - februarie 2008 sunt doar 11 luni..............

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Elara, daca ai timp, te poti uita pe intrebarea lui Tonylexa?

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui monaraus

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Mai fetelor, chiar nu are sens sa va enervati pe doamnele de la ghiseu.
Eu am fost ieri la sector 6 Bucuresti si mi-au spus sa le aduc pe adeverinta lista celor 13 luni, ca ...asa au zis sefii si ca oricum nu le calculeaza ei...cred ca le calculeaza alte persoane si ei cer asa.. 13 luni pur si simplu ca sa aiba toate datele, in mod sigur formula de calcul e inca dezbatuta de sefi.



Andries


Andries, si sotul meu a fost sapt aceasta tot la sectorul 6 si au spus, in cazul meu care am nascut in noiembrie 2008, sa aduc adeverinta cu veniturile realizate incepand cu luna noiembrie 2007 si sa numar 12 luni, deci noiembrie 08 (luna nasterii copilului) nu se calculeaza.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum


hi hi... e clar ca fiecare doamna de acolo cere altceva!! eu o sa duc 13 luni ca sa fiu sigura ca nu mai imi cer alta adeverinta

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

Buna dimineata,
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la urmatoarea problema:
Eu am intrat in concediul de ingrijire cu copil in 2006( februarie) cand am nascut primul baietel. In 2008 martie am nascut al 2-lea baietel, mergand in continuare cu prenatal si al 2-lea CIC de 8 mil.
Mentionez ca in toata aceasta perioada din 2006 pana in prezent nu am fost nici macar o zi la servici.
Ijn aceasta situatie, ce venituri mi se considera pentru cei 85%?
Eu in capul meu, gandesc ca ar fi logic sa se ia salariul meu care l-am avut cand am intrat in concediul de maternitate ca doar daca am nascut si al 2-lea baietel, cand era sa ma m ai duc la servici??
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui monaraus

elara, aprilie 2007 - februarie 2008 sunt doar 11 luni..............

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum


asta fiindca eu cred ca se va calcula luna anterioara nasterii copilului de 2 ori (o data pt ea si inca o data pt luna in care ai nascut). daca citesti in urma vei vedea ca mai exista pareri similare.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Elara, daca ai timp, te poti uita pe intrebarea lui Tonylexa?

Mami de fetita si de baietel 29+




M-am uitat deja la intrebarea ei, de prima data si am vazut si raspunsurile voastre. Este ceea ce as fi spus si eu, de aia nici nu am mai scris. Am o singura completare, nemnificativa, dar hai sa o zic:

Eu , in locul tau, Tonylexa, daca ar trebui sa sa ma intorc la munca pt a implini cele 42 de zile si mi s-ar recalcula indemnizatia pt CIC 2, as lua in calcul daca una sau 2 luni recalculate din CIC 1 (ca nu stiu daca vei lua si in februarie, nu am citit cu atentie partea asta din norme) imi ridica macar putin indemnizatia pt CIC 2 peste 600 si poate ca merita sa cer recalculare...(in caz ca te-ai gandit sa nu mai ceri recalculare pt CIc 1 ca oricum in febr se termina).
SA dea Domnul sa se prelungeasca CIC 1, sa iei si pt bb2 o indemnizatie marita la 85% din venitul de dianinte de bb1, si, chiar te rog mult, sa ne anunti si pe noi cum s-a solutionat situatia. Ok? Daca nu uiti...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput