Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

seara buna!

interesant topicul, l-am rasfoit si eu un pic.
vad ca au fost discutate tot felul de situatii...la care mai adaug si eu una.
- am in plasament (in vederea adoptiei) o minune de baietel din 16 mai 2008, el s-a nascut pe 16 ianuarie 2008. nu mi-am luat pana acum CIC desi aveam dreptul, intrucat angajatorul a fost de acord sa lucrez de acasa, sa ma duc doar la intruniri, bla, bla....dar acum VREAU CIC.
corect ar fi sa se se ia in considerare ultimele 12 luni ....fara inaninte de nastere, nu-i asa?
a ramas valabila chestia cu plafonul de 4000 ron?

multam d'avance


Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997)
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

si inca o intrebare:

am vazut ca sunt de completat formulare speciale...stie cineva la sectorul 5 cum se desfasoara ostilitatile?
stiu deja ce au de facut?

sera frumoasa

Miha, mami de Matei (16.01.2008) si Laura (30.09.1997)
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate." (Jack Penn)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana Stefana

Fetelor ati vazut stirile pro tv? cica au stabilit clar ca cei 600 lei se iau in considerare, deci noi care trecem direct din CIC1 in CIC2 primim tot 600 lei


acum m-am uitat si eu la stiri pe site-ul lor, ca ma speriasei!1 mai, astia nu stiu ce vorbesc, ca intotdeauna, credeam ca s-a schimbat iar legea naibii!! si nici tu nu ai fost atenta....... Deci e vorba nu de cele care trec din CIC 1 in CIC 2, ci de cele care stau in CIC o perioada, merg la serviciu apoi alta perioada si apoi nasc iar. Asta e alta mancare de peste zau, e normal sa se ia in considerare CIC plus salariu pt lunile in care au fost la serviciu, exact asa reiese si din norme, nu s-a schimbat nimic. astia de la protv ar trebui reclamati, pe bune!!

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucames spune:

ola fetelor.

si eu vreau sa depun dosarul pt. recalculare; initial stiam ca se iau in calcul ultimele 12 luni inainte de a intra in conc. de ingr. copil... acum citesc ca se iau lunile dinaintea nasterii... cum e de fapt? pe mine m-ar fi avantajat mult daca se lua prima varianta... uuff... Elara, pliiz, lamureste-ma

anca_b ti-am trimis PM, pliiiz

o noapte buna va doresc

pozici Stefania si Luca-Mihai

mama si sotie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui Oana Stefana

Fetelor ati vazut stirile pro tv? cica au stabilit clar ca cei 600 lei se iau in considerare, deci noi care trecem direct din CIC1 in CIC2 primim tot 600 lei


acum m-am uitat si eu la stiri pe site-ul lor, ca ma speriasei!1 mai, astia nu stiu ce vorbesc, ca intotdeauna, credeam ca s-a schimbat iar legea naibii!! si nici tu nu ai fost atenta....... Deci e vorba nu de cele care trec din CIC 1 in CIC 2, ci de cele care stau in CIC o perioada, merg la serviciu apoi alta perioada si apoi nasc iar. Asta e alta mancare de peste zau, e normal sa se ia in considerare CIC plus salariu pt lunile in care au fost la serviciu, exact asa reiese si din norme, nu s-a schimbat nimic. astia de la protv ar trebui reclamati, pe bune!!

Mami de fetita si de baietel 29+


din discutia voastra inteleg ca , in cazul in care trec din cic1 in cic2 pot opta pt 85% din venitul dinaintea nasterii primului copil?

pare un vis



Mami de Cristian 26.10.2008 + Alexandru 02.02.2007
www.rodino.ro/" target="_blank"> jurnal de bebelus
www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonylexa spune:

in clipa de fata sunt complet .....nu inteleg nimic
am vazut si eu la protv stirea si nu inteleg
in februarie 2009 se termina concediul de crestere a copilului (CCIC 1) , dar in ianuarie 2009 incep concediul cu al doilea copil (se naste saptamana viitoare), deci CCIC 2
pana la urma care e situatia?ce bani primesc?
am inteles ca guvernantii au declarat ca le e mai usor sa calculeze veniturile obtinute in ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului, considerandu-se ca si perioada in care stai acasa pentru cresterea primului copil este asimilata acestei situatii din moment ce se considera drept vechime in munca
asta inseamna ca ......
of, ce harababura
am impresia ca habar nu au ce fac!!!!!
le e greu sa recunoasca ca au gresit
in plus, mamicile reprezinta singurul "grup" fara sindicat
altfel......
ma poate lamuri cineva referitor la aceasta situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonylexa

in clipa de fata sunt complet .....nu inteleg nimic
am vazut si eu la protv stirea si nu inteleg
in februarie 2009 se termina concediul de crestere a copilului (CCIC 1) , dar in ianuarie 2009 incep concediul cu al doilea copil (se naste saptamana viitoare), deci CCIC 2
pana la urma care e situatia?ce bani primesc?
am inteles ca guvernantii au declarat ca le e mai usor sa calculeze veniturile obtinute in ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului, considerandu-se ca si perioada in care stai acasa pentru cresterea primului copil este asimilata acestei situatii din moment ce se considera drept vechime in munca
asta inseamna ca ......
of, ce harababura
am impresia ca habar nu au ce fac!!!!!
le e greu sa recunoasca ca au gresit
in plus, mamicile reprezinta singurul "grup" fara sindicat
altfel......
ma poate lamuri cineva referitor la aceasta situatie?


Nu ai cum sa intri in CIC pentru al doilea in ianuarie. Trebuie sa treaca 42 de zile de cand nasti si pana soliciti CIC pentru al doilea. Deci fa socoteala daca CIC pentru primul copil iti este de ajuns ca sa acopere si cele 42 de zile. Daca nasti in acest interval si CIC 1 acopera, atunci ti se vor calcula 85% din veniturile realizate inaintea nasterii primului copil. Daca nu si vei beneficia macar si de cateva zile de concediu de maternitate, atunci parerea mea este ca vei beneficia tot de 600 lei. Sa judece si altcineva, poate gresesc eu!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ei uite Mitzi, aici era si nelamurirea mea, Elara zicea altfel decat tine...Uite

ART. 8 din HG 1025/2006

(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.

art 7 din HG 1682/2008 :alin 2 al art 8 se modifica dupa cum urmeaza :

2) in cazul in care situatia prevazuta la alin 1) se produce dupa data de 1 ianuarie 2009 ,se acorda o singura indemnizatie, la aceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil.


deci....se prelungeste CIC sau se ia postnatal ( in cazul in care nu trec 42 de zile)??????

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Eseea, nu citisem asta pentru ca nu era cazul meu. De aceea mi-am permis sa-mi dau cu parerea si sa rog si pe altcineva sa raspunda. In cazul asta cred ca se intra direct din CIC in CIC, dar beneficiaza si de prevederile noi cu recalcularea! Parerea mea...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

hm, si eu inteleg ca daca se naste al doilea copil in timpul lui CIC1, se intra direct in CIC2 (de fapt scrie ca se prelungeste CIC1, asa se intelege), si se ia tot indemnizatia din CIC1, asa ca cea mai fericita solutie ar fi (in cazul in care e asa cum am zis), sa recalculeze repede indemnizatia pentru CIC1, si apoi can intra in CIC2 o sa beneficieze de aceasta indemnizatie recalculata.

Mergi la inceput