Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

brie, legea spune "12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului"
xprimarea nu e chiar clara.
Dupa parerea mea se refera la ce ai facut in anul anterior nasterii copilului (deci in 2007), indiferent in ce luna ai nascut in 2008. Poate merita sa te sfatuiesti cu un avocat si sa mergi in instanta.

BAFTA!


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Elara, multumesc mult pt raspuns, esti tare draguta... desi nu e tocmai o bucurie sa primesti un raspuns negativ. Chiar mi se pare o discriminare, nu a fost vina mea ca am dat peste niste angajatori neseriosi. Legea ar trebui sa prevada si astfel de cazuri. Daca eram vreo lenesa si nu mi-ar fi placut munca ar fi fost drept sa nu primesc indemnizatia, ca doar sunt atata cazuri de femei care fac copii pt bani... la tara, de exemplu, 600 lei sunt bani multi. Dar nu, eu am lucrat 3 ani fara alte intreruperi decat cea de o luna. N-as fi crezut ca o sa mi se intample tocmai mie, dar iata ca s-a intamplat. Si mai apare si Boc la tv pe 23 decembrie si spune, textual: "Nici o mama care munceste nu va primi mai putin de 800 roni". Exact asa.
Multumesc inca o data


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Jasmin, imi pare foarte sincer rau. Chiar azi am gandeam din nou la situatia ta si la cum l-ai putea da in judecata pe acel angajator, desi ai zis ca iti este prieten.
Daca poti dovedi ceea ce ai spus, ca el e vinovat ca ai pierdut o luna (ceea ce cred ca e foarte dificil... nu stiu cum poti dovedi ca el nu te-a anuntat mai devreme...) ai avea mari sanse de reusita fiindac el ti-a cauzat un mare prejudiciu material. Caci 13 luni ai fost lipsita de cei 600 ron, iar acum ai fi avut dreptul pentru inca 7 luni la o suma mai mare....

Dupa cred ca am scris deja....legea (normele de apicare - HG 1025/2006) a prevazut niste exceptii, sa ia in considerare si fractiuni de luna daca este mai mult de jumatate de luna lucrata (art 4, alin 3 si 4) si, prin exceptie, o singura data se accepta ca fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel din alin 4 (art 4, alin 5).
Acum nu stiu daca acest numar mai mic se poate interpreta si ca fiind 0 (zero) zile lucrate in acea luna.
Eu cred ca ar trebui sa insisti pe aceasta solutie sfatuindu-te cu un avocat. Dar mai intai intreaba si unde se calculeaza indemnizatiile ca poate au mai avut cazuri ca ale tale.
Daca totusi nu se accepta asa ceva ai mai avea posibilitatea sa actionezi in instanta tatul roman pentru ca lefea te discrimineaza, fiindca prin acele exceptii alte persoane poate au avut zile nelucrate mai multe decat tine.
Numai sa nu se fi prescris dreptul tau la actiune in justitie deoarece copilul are deja `13 luni...asa ca tr sa te interesezi care e termenul de prescriptie.
Oricum,daca vei castiga primesti banii retroactiv.
Multa multa bafta iti doresc.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Ar fi suuper pentru mine si poate si pentru alte mamici daca s-ar lua veniturile din luna anterioara de doua ori!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

pai si pt mine ar fi super, ca am fost in prenatal si am luat mai mult!

Mami de fetita si de baietel 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

http://www.mmuncii.ro/ro/456-view.html

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Buna seara. M-ar putea dumiri si pe mine cineva daca am sau nu dreptul la CIC?
Situatia mea e urmatoarea:
Urmeaza sa nasc in jurul datei de 25 ian.09. In anul trecut am o pauza in cartea de munca din 1 aprilie pana in 15 decembrie (nu ca nu as fi lucrat in timpul asta ).
Pe de alta parte, am un contract de drepturi de autor care are o vechime de vreo 3 ani fara pauza, nu figureaza in cartea de munca dar e inregistrat la Administratia Financiara.Inteleg ca se iau in calcul si veniturile realizate din drepturi de autor. E adevarat in situatia in care am pauza in cartea de munca?
Va multumesc mult pentru ajutor.

"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii
cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut
POZUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Eseea si Mitzi, eu nu ma mai indoiesc ca asa va fi.

Georgeta, eu ti-am citit intrebarea dar nu stiu prea multe. Exuista niste prevederi speciale dar trebuie sa citesti legea si normele cu atentie.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Stefana spune:

Fetelor ati vazut stirile pro tv? cica au stabilit clar ca cei 600 lei se iau in considerare, deci noi care trecem direct din CIC1 in CIC2 primim tot 600 lei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

nu va mai luati dupa stiri!
conteaza LEGEA!


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput