Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui andrruzza

Luminati-ma si pe mine
Eu am fost pana la 10 martie 2007 inj CIC cu primul copil.
Pe 10 martie am inceput servicul pana pe 10 octombrie 2007, cand am nascut al doilea copil. Deci am lucrat doar 7 luni, 10 martie-10 octombrie 2007. Imi iau adeverinta de la serviciu cu veniturile nete din cele 7 luni lucrate, iar restul de 5 luni mi se calculeaza cu 85% din indemnizatia CIC de la primul copil?
thx



din pacate da.

se aduna veniturile realizate din 7 luni lucrate cu 5 luni de CIC pe legea veche, se imparte la 12 si se calculeaza procentul de 85% si asta vei primi, doar daca nu cumva iese mai putin de 600 ron, caz in care vei primi tot 600 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

elara, multumesc frumos.
am venituri mari pe cele 7 luni, ma dau mult in jos cei 600 lei, dar tot iau undeva la 1500 lei si asa.
sper :)

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

buna ziua,

posibil ca ceea ce doresc sa aflu s-a discutat si paradiscutat pe aici, dar nu am timp sa citesc tot capitolul deoarece bebele imi ocupa mai tot timpul
intrebarea mea este urmatoarea:
pot beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului in conditiile in care am lucrat 5 ani de zile consecutiv pana in august 2007. Din august 2007 pana in martie 2008 am avut o intrerupere. Din aprilie 2008 am inceput iar serviciul, iar pe 1 octombrie 2008 am intrat in prenatal, postnatal.
Mentionez ca am nascut in 22 octombrie 2008.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elara

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Tuscut, eu si Elara vorbeam ca ar trebui sa ia in considerare de doua ori luna anterioara celei in care ai nascut si pentru noi faptul asta era avantajos. Luna in care ai nascut nu se ia in nici un caz in considerare.


de fapt luna aceea se ia in considerare dar nu veniturile ei ci ale lunii anterioare.
care, in acest mod, se vor regasi pe lista de 2 ori.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


Da, Elara, asa voiam sa zic, se ia in considerare ca fiind ultima luna din cele 12, dar fiind o fractiune, veniturile pentru ea sunt cele din luna anterioara, na ca am scris exact, ca sa nu crezi ca vb despre altceva...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

brie...... din pacate nu vei putea beneficia de indemnizatie, pt ca tu ai doar 6 luni de munca inaintea nasterii. Aveai nevoie de minim 12 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brie spune:

octopusu, eu din cate am citit am observat ca legea a lasat loc de interpretare. Nu se specifica 12 luni consecutiv dar nici cumulat, spune doar stagiu de cotizare de 12 luni inaintea nasterii.

marius, parerea ta care este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

brie, eu zic sa trimiti un email la dgaspc6alocatii@yahoo.com si sa intrebi. Mie mi-a raspuns un domn foarte promt. Este drept ca tine doar de Bucuresti, sectorul 6...dar nu are de unde sa stie el de unde esti tu.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

sa va spun cum e cu indemnizatia 85% in pitesti: trebuie luat un formular (care cica apare dupa 15 pe str. maternitatii la o cosmelie cu tipizate), mers cu formularul la serviciu si completat cu veniturile nete astfel: de 2 ori luna anterioara nasterii copilului si numarat inapoi pana se fac 12 luni... cu veniturile astea se merge la directia muncii (casa de pensii), la intrarea din stanga, etajul I, camera 4, unde se mai completeaza o cerere... a, si mai trebuie copie dupa buletinul mamei si dupa certificatul copilului...
azi cand am fost eu nu era nimeni acolo... mi-a zis tipa ca nu e graba sa depui, ca oricum nu le-au facut nici softul in care sa lucreze...

Vlad: 12 ani si Dani: 1 an si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76
Da, Elara, asa voiam sa zic, se ia in considerare ca fiind ultima luna din cele 12, dar fiind o fractiune, veniturile pentru ea sunt cele din luna anterioara, na ca am scris exact, ca sa nu crezi ca vb despre altceva...


eu stiu ca tu ai inteles perfect...tu esti sg pe care am intlnit-o aici si a inteles ca mine...doar ca te-ai exprimat in asa fel incat se putea intelege tot cealalta versiune.
eu explicam pt alte fete...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

sa va spun cum e cu indemnizatia 85% in pitesti: trebuie luat un formular (care cica apare dupa 15 pe str. maternitatii la o cosmelie cu tipizate), mers cu formularul la serviciu si completat cu veniturile nete astfel: de 2 ori luna anterioara nasterii copilului si numarat inapoi pana se fac 12 luni... cu veniturile astea se merge la directia muncii (casa de pensii), la intrarea din stanga, etajul I, camera 4, unde se mai completeaza o cerere... a, si mai trebuie copie dupa buletinul mamei si dupa certificatul copilului...
azi cand am fost eu nu era nimeni acolo... mi-a zis tipa ca nu e graba sa depui, ca oricum nu le-au facut nici softul in care sa lucreze...

Vlad: 12 ani si Dani: 1 an si 10 luni


iata inca cineva care confirma ipoteza noastra urrrraaaaaaaaa


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput