Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 53

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Tuscut, eu si Elara vorbeam ca ar trebui sa ia in considerare de doua ori luna anterioara celei in care ai nascut si pentru noi faptul asta era avantajos. Luna in care ai nascut nu se ia in nici un caz in considerare.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Trimis la: - 07/01/2009 : 15:55:07
--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
citat din mesajul lui Danicris

Servus.

Poate cineva sa ma lumineze si pe mine ? Reiau mesajul de dimineata :

Fetelor, eu am lucrat la doua firme. Acum citez : "Daca veniturile din ultimele 12 luni anterioare nasterii provin de la mai multi angajatori, este nevoie de o adeverinta vizata de Agentiile fiscale pentru a arata ca veniturile au fost impozate." (am gasit asta pe un site).

Intrebari :
1. Trebuie vizate cele 2 adeverinte de venit sau trebuie o alta adeverinta care sa ateste ca veniturile au fost impozitate ?
2. Unde trebuie vizata(e) ?

Multumesc.




Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008




Nu stiu care e treaba cu Administratiile fiscale, se cam bate cap in cap pt ca in alta parte a normelor spune ca se ia dovada de la administratia fiscala numai la veniturile agricole si pt pfa. Si eu sunt angajata a 2 firme si am scos stagiu de cotizare de la CAsa de pensii pt amandoua. Am intrebat la Directia muncii, cei care se ocupa cu dosarele pt crestere copil si au zis ca trebuie aceasta adeverinta care sa ateste stagiile de cotizare. Maine incerc sa depun dosarul, sa vedem ce va fi.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008
Mamiseli - si eu sunt in situatia ta. Sa imi spui si mie ce ai facut. Cel mai grav mi se pare ca si daca depui dosarul sau completarea lui nu esti sigura ca este ce trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Luminati-ma si pe mine
Eu am fost pana la 10 martie 2007 inj CIC cu primul copil.
Pe 10 martie am inceput servicul pana pe 10 octombrie 2007, cand am nascut al doilea copil. Deci am lucrat doar 7 luni, 10 martie-10 octombrie 2007. Imi iau adeverinta de la serviciu cu veniturile nete din cele 7 luni lucrate, iar restul de 5 luni mi se calculeaza cu 85% din indemnizatia CIC de la primul copil?
thx


mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Tuscut, daca ai stii ce mult ma bucur sa vad formularul de la Iasi!!!!!
Iata ca intr-adeavar Moldova are oameni destepti N u ma mai simt singura impotriva curentului,

Mitzi, aseara, dupa ce scrisesem deja, am recitit mesajul tau si am vazut ca le-ai dus venituri pe 12 luni...Eu le-am dus doar pe 11 luni si dupa ce a inchis calculatorul.....m-a fulgerat ideea ca poate nici tu nu intelegi la fel ca mine si eram tare dezamagita .


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Mitzi, dar daca ....?
Sa stii ca am aratat unei tipe formularul si tot ca ea intelege!!! si mai e si jurista
cred ca trebuia sa scrie pe formular, in dreptul crt. 12 - "luna in care s-a nascut copilul"

OOOOOOOOOOOOOOOOFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF...EU NU MAI POOOOT!


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silviarro

Multumesc pentru raspuns Roxana. Am vazut ca cei din Brasov au deja model de adeverinta si cerere. Sper sa fie valabile si in Bucuresti, daca ei nu au pretentia la un anumit format. Cine are nevoie sa-mi scrie si ii trimit.


Unde ai gasit tipizatele pt Brasov? Le ai tu salvate pe undeva? M-ar interesa si pe mine.

La mine situatia e ciudata rau. In martie 2007 am nascut in Bucuresti, ca acolo locuiam in momentul ala, si acolo aveam si serviciul. In octombrie 2007 am divortat si in decembrie m-am mutat la mama, la Brasov. Momentan, am domiciliul aici. Sa vad ce rezolv cu serviciul - daca imi gasesc ceva convenabil, raman in Brasov. Daca nu, voi fi nevoita sa ma intorc in Bucuresti. Acum eu ce fac? Ma duc cu dosarul in Bucuresti si cu buletin de Brasov? Sau cer mutarea dosarului la Brasov si cu adeverinta de la jobul din Bucuresti?

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mai fetelor, chiar nu are sens sa va enervati pe doamnele de la ghiseu.
Eu am fost ieri la sector 6 Bucuresti si mi-au spus sa le aduc pe adeverinta lista celor 13 luni, ca ...asa au zis sefii si ca oricum nu le calculeaza ei...cred ca le calculeaza alte persoane si ei cer asa.. 13 luni pur si simplu ca sa aiba toate datele, in mod sigur formula de calcul e inca dezbatuta de sefi.



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Tuscut, eu si Elara vorbeam ca ar trebui sa ia in considerare de doua ori luna anterioara celei in care ai nascut si pentru noi faptul asta era avantajos. Luna in care ai nascut nu se ia in nici un caz in considerare.


de fapt luna aceea se ia in considerare dar nu veniturile ei ci ale lunii anterioare.
care, in acest mod, se vor regasi pe lista de 2 ori.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

sotul meu a depus de dimineata la sect 2, ca a fost la sect 6 de care apartinem si au zis ca nu la ei (probabil ei nu primesc dosare de recalculare ci doar dosare noi) si a dus adeverinta cu aprilie 2007-februarie 2008 (pt copil nascut pe 20 martie 2008) si au primit dosarul (cu adev venituri in original, cerere facut de mine la calc, cu copie CI, copie certif copil si copie decizie acordare indemnizatie pe legea veche...m-am gandit eu ca e bine sa fie sa vada ca am deja dosar la ei), s-au uitat pe adeverinta si au zis ca e bine.

ca tipa aia stia ce zice cu adevarat si mi-a inteles punctul de vedere sau.... ca era ea cu capul in nori... asta nu mai stiu...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Buna fetelor.......ma intereseaza si pe mine subiectul asta ...si am gasit o situatie asemenatoare cu a mea...
Ane2200 ce te face sa crezi ca ar tb sa te duci la alta Dir de protectie sociala, decat la cea in raza careia ai domiciliu??
Eu am buletin de Bucuresti (inca) si muncesc de mai bine de un an in Bv... o sa nasc aici...si o sa-mi cer banii la Buc...nu vad de ce as face altfel. Oare gresesc??

http://bd.lilypie.com/Qph4p2.png
mami de Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput