Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

fetele care sinteti din cluj si aveti nevoie de formulare tipizate (cerere si adeverinta) pt recalcularea indemnizatiei sa-mi dati un PM si vi le trimit.



Anca si Stefan (13.01.2008)
POZE NOI
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan 0-9 luni
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviarro spune:

A fost cineva pana acum la sediul din Hambarului, nr 6?Eu sun de 3 zile si e mereu ocupat. Ma intereseaza daca exista ceva standard adeverinta/cerere, ca sa nu fac drumuri degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna.
Referitor la situatia mea, pe care am descris-o anterior, eu inca nu m-am lamurit, desi am citit ce s-a scris pe subiect, aici si in norme. Asa ca probabil imi voi face drum pe acolo, ca sa depun ce e de depus (daca va sti cineva sa ma lamureasca ce am de depus).
Anca.b, "tipizatele" pe care le ai tu sunt valabile numai pentru CLuj?! De ce se mai cheama tipizate, atunci?!
Am sa va povestesc ce am reusit sa fac, peste cateva zile. Exista vreun termen limita pentru cererea de recalculare? N-am cautat expres dupa asta si acum imi dau seama ca nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silviarro

A fost cineva pana acum la sediul din Hambarului, nr 6?Eu sun de 3 zile si e mereu ocupat. Ma intereseaza daca exista ceva standard adeverinta/cerere, ca sa nu fac drumuri degeaba.


Am reusit eu azi sa vorbesc la telefon si mi-au spus ca nu exista adeverinta tip,ca aceasta trebuie sa contina venitul net pe 12 luni anterior nasterii copilului.Deci ceea ce stiam deja
Insa eu am cerut adeverinta de la servici in per aprilie2007-aprilie2008,dupa mintea mea,m-am gandit ca parca e mai logic asa...ma rog,sper sa fie bine.
Mai trebuie ,asa cum au zis fetele care au mai scris aici,o cerere ce se poate completa acolo si o copie dupa buletin si dupa certificatul de nastere a copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Am citit ce ati spus voi despre situatia din Hambarului, subscriu la ce spuneti voi, din sursa sigura nici ei nu stiu ce sa ceara, momentan se merge pe urmatoarele:
-adeverinta cu venitul net pe cele 12 luni( recomand ex meu sept 2006-sept 2007, am nascut pe 7 sept 2007)sau o declaratie cu venitul, daca il stiti, urmand sa duceti adev in max 6 luni..aici nu sunt sigura daca am inteles corect
-cerere, se completeaza acolo
-copie CI mama si CN copil
bafta

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gandacel
Exista vreun termen limita pentru cererea de recalculare? N-am cautat expres dupa asta si acum imi dau seama ca nu stiu.

da. exista
30 iunie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

Am citit ce ati spus voi despre situatia din Hambarului, subscriu la ce spuneti voi, din sursa sigura nici ei nu stiu ce sa ceara, momentan se merge pe urmatoarele:
-adeverinta cu venitul net pe cele 12 luni( recomand ex meu sept 2006-sept 2007, am nascut pe 7 sept 2007)


tu ai incercat sa numeri aceste luni?
sunt 13!

Mitzi76, ma bucur ca gasesc si eu pe cineva care intelege textul legii exact ca mine... Dar ma si oftic f tare cand vad ca restul lumii e asa de incurcata... Nu vreau sa accept ca restul lumii are dreptate si eu nu! Daca nu eram jurist poate ma duceam sa ma culc..., stii vb "cand doi iti zic ca esti beat... du-te de te culca" dar asa??? sa ma iau dupa orice functionaras?
Eu sunt decisa ca, daca nu imi calculeaza cum vreau eu, sa fac si contestatie si daca si aia ramane fara rezultat atunci merg la tribunal. Pe mine chiar ma avantajeaza bine aceasta prevedere tinand cont ca in febr 2008 am luat al 13-lea si nu am de gand sa renunt la dreptul meu!!!


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviarro spune:

Multumesc pentru raspuns Roxana. Am vazut ca cei din Brasov au deja model de adeverinta si cerere. Sper sa fie valabile si in Bucuresti, daca ei nu au pretentia la un anumit format. Cine are nevoie sa-mi scrie si ii trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Elara, si pe mine ma avantajeaza, ca iulie era luna de conced si am luat si prima atunci. Hai ca dau si eu in judecata cu tine. Vorbesc serios, chiar asa am inteles, dar cand am vazut ca nimeni nu intelege ca mine nu am mai postat, ca am zis ca ma fac de kko. Eu sunt economist, dar am vrut sa dau la drept cand eram la liceu.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuscut spune:

Fetelor care mai sunteti interesate, gasiti aici: http://www.dac-iasi.ro/index.php?categoryid=9 formularele cerute la Iasi. Initial si mie mi-au spus (de fapt au scris negru pe alb) ca se include si luna in care am nascut, dar vad ca in modelul de adeverinta cerut de ei se spune altfel La ce nebunie e cu dosarele astea nici nu stii pe cine sa iei la intrebari...


Edit: si pe mine ma avantajeaza sa se ia in considerare veniturile din luna in care am nascut, dar vad ca una se zice si alta se face


Irina, de Maria Iustina- 12.10.2007

Mergi la inceput