Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Servus.

Poate cineva sa ma lumineze si pe mine ? Reiau mesajul de dimineata :

Fetelor, eu am lucrat la doua firme. Acum citez : "Daca veniturile din ultimele 12 luni anterioare nasterii provin de la mai multi angajatori, este nevoie de o adeverinta vizata de Agentiile fiscale pentru a arata ca veniturile au fost impozate." (am gasit asta pe un site).

Intrebari :
1. Trebuie vizate cele 2 adeverinte de venit sau trebuie o alta adeverinta care sa ateste ca veniturile au fost impozitate ?
2. Unde trebuie vizata(e) ?

Multumesc.




Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

intrebare, intrebatoare, elara, please help


eu nu am gasit prevederea de care vorbesti tu ca trebuia depus dosarul in 60 de zile decat in situatia cu suspendarea CIC ceea ce inteleg ca nu e cazul tau.
alt termen nu mai exista decat acolo unde se face vorbire despre neemiterea certificatului de nastere... dar iar nu e situatia ta.

eu cred ca ti se aplica
-art 10, alin 1, lit d) din Oug 148/2005
- art 20 lit d) din HG 1025/2006 - normele de aplicare ale OUG
si art 30 indice 1 lit e) si 30 indice 4 (articole nou introduse de HG 1682/2008 la punctul 15)

Adica...poti depune dosarul dar vrei primi bani calculati din ziua depunerii dosarului.
M-am facut inteleasa?



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Eu am fost azi la sectorul 4 pentru dosar initial. Dupa ce in prealabil le-am aratat din decembrie actele si au zis ca sunt bune, iata ca acum am intampinat greutati. Sa va scriu situatia mea, ca sa vedeti ce cretini pot fi unii.
1. Mi-am luat anexa 4 adeverinta de la angajator. Acest tipizat exista in normele legii 148. Eu am terminat postnatalul pe 25 noiembrie si pana la 31 decembrie mi-am luat medical. Tembelii astia mi-au zis ca nu, apare o intrerupere si trebuie sa-mi scrie angajatorul pe margine, ca intre 25.11 si 31.12 am obtinut venituri. Eu am intrebat atunci de ce ministerul muncii nu a facut tipizatul altfel ca sa fie cuprinsa si precizarea asta. Le-am explicat frumos ca am copie dupa cartea de munca, unde se vede ca am lucrat pana la 31 decembrie si se suspenda contractul abia pe 1 ianuarie. Am si decizie de la juristi. Stagiul legal de cotizare este inaintea nasterii copilului sa ai 12 luni lucrate, nu dupa. Dupa puteam sa fac ce voiau muschii mei si tot aveam dreptul la indemnizatie, caci eu indeplinesc conditiile legale pentru asta! In sfarsit, dupa ce m-am certat cu legea in fata cu ala, m-am dus la serviciu si am rezolvat cum vor ei. Oricum nu e legal sa ceara modificarea unui tipizat din norme! In legea noua spune ca au dreptul la noua indemnizatie si cele care sunt acum in plata, dar si cele care aveau dreptul dar nu au depus inca dosarul. Deci e clar, sunt cretini!
2. Adeverinta de venituri am facut-o astfel: pentru copil nascut pe 11 august, veniturile august 2007 - iulie 2008. Nu, ca nu e bine, ca trebuie trecute si cele din august 2008. Eu i-am spus sa citeasca mai bine normele, ca acolo scrie ca se iau in calcul veniturile nete din ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului, pentru luna nasterii luandu-se in calcul luna anterioara. El zice ca nu scrie asa ceva in norme. I-am smuls normele din mana si i-am aratat si i-am spus ca de fapt el imi cere adeverinta pe 13 luni, nu 12 cum e la lege! Nu am avut cu cine sa ma inteleg, deoarece el confunda stagiul de cotizare care trebuie sa fie de 12 luni pline lucrate pana la momentul nasterii, cu adeverinta de venit. Mi-a zis ca asa l-au prelucrat sefii lui si eu i-am spus ca sefii lui sunt niste tampiti, ca si guvernul si ministerul muncii!
Sper ca la alte sectoare sa fie treba mai buna, ca la sectorul 4 cretinismul e in floare! Asa ca fetele, pregatiti-va cu calm si multe acte!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Cleo, eu am fost acolo la ora 9 fara un minut. La 9 si 4 minute eram gata. Ce pacat ca am plecat de acolo cu sentimentul lucrului neterminat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mitzi si eu am fost la 6.
Sa ma interesez de acte caci si eu am o sit mai speciala.
Mi-au dat ei un formular in care trebuie sa completez veniturile nete pe ultimele 13 luni - ca si la tine - la mine ar veni oct 2006 - oct 2007 si de asemenea trebuie sa aduc decizie de suspendare a contractului de munca.

Termen de rezolvare cerere: 2luni.

Eu acum sunt in plata stimulentului.

cred ca i-au zapacit si pe ei saracii...

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

care e actul normativ prin care s-a modificat oug 148/2005? ala prin care se poate alege sa primesti 85% din venituir pt crestere copil?

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

Eu am fost azi la sectorul 4 pentru dosar initial. Dupa ce in prealabil le-am aratat din decembrie actele si au zis ca sunt bune, iata ca acum am intampinat greutati. Sa va scriu situatia mea, ca sa vedeti ce cretini pot fi unii.
1. Mi-am luat anexa 4 adeverinta de la angajator. Acest tipizat exista in normele legii 148. Eu am terminat postnatalul pe 25 noiembrie si pana la 31 decembrie mi-am luat medical. Tembelii astia mi-au zis ca nu, apare o intrerupere si trebuie sa-mi scrie angajatorul pe margine, ca intre 25.11 si 31.12 am obtinut venituri. Eu am intrebat atunci de ce ministerul muncii nu a facut tipizatul altfel ca sa fie cuprinsa si precizarea asta. Le-am explicat frumos ca am copie dupa cartea de munca, unde se vede ca am lucrat pana la 31 decembrie si se suspenda contractul abia pe 1 ianuarie. Am si decizie de la juristi. Stagiul legal de cotizare este inaintea nasterii copilului sa ai 12 luni lucrate, nu dupa. Dupa puteam sa fac ce voiau muschii mei si tot aveam dreptul la indemnizatie, caci eu indeplinesc conditiile legale pentru asta! In sfarsit, dupa ce m-am certat cu legea in fata cu ala, m-am dus la serviciu si am rezolvat cum vor ei. Oricum nu e legal sa ceara modificarea unui tipizat din norme! In legea noua spune ca au dreptul la noua indemnizatie si cele care sunt acum in plata, dar si cele care aveau dreptul dar nu au depus inca dosarul. Deci e clar, sunt cretini!
2. Adeverinta de venituri am facut-o astfel: pentru copil nascut pe 11 august, veniturile august 2007 - iulie 2008. Nu, ca nu e bine, ca trebuie trecute si cele din august 2008. Eu i-am spus sa citeasca mai bine normele, ca acolo scrie ca se iau in calcul veniturile nete din ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului, pentru luna nasterii luandu-se in calcul luna anterioara. El zice ca nu scrie asa ceva in norme. I-am smuls normele din mana si i-am aratat si i-am spus ca de fapt el imi cere adeverinta pe 13 luni, nu 12 cum e la lege! Nu am avut cu cine sa ma inteleg, deoarece el confunda stagiul de cotizare care trebuie sa fie de 12 luni pline lucrate pana la momentul nasterii, cu adeverinta de venit. Mi-a zis ca asa l-au prelucrat sefii lui si eu i-am spus ca sefii lui sunt niste tampiti, ca si guvernul si ministerul muncii!
Sper ca la alte sectoare sa fie treba mai buna, ca la sectorul 4 cretinismul e in floare! Asa ca fetele, pregatiti-va cu calm si multe acte!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com


mitzy, la sect.4 am avut acelasi tip de discutii acum 4 luni cu un nene in varsta, care nu stia legile decat papagaliceshte. si m-a pus sa refac o adev. ca a gresit economista, si a scris anul 207 in loc de 2007, si ca nu era trecut in clar ca au fo > 42zile dupa ce am nascut pana sa termin concediul de maternitate (desi erau acolo 3 luni, deci clar >...).


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Danicris

Servus.

Poate cineva sa ma lumineze si pe mine ? Reiau mesajul de dimineata :

Fetelor, eu am lucrat la doua firme. Acum citez : "Daca veniturile din ultimele 12 luni anterioare nasterii provin de la mai multi angajatori, este nevoie de o adeverinta vizata de Agentiile fiscale pentru a arata ca veniturile au fost impozate." (am gasit asta pe un site).

Intrebari :
1. Trebuie vizate cele 2 adeverinte de venit sau trebuie o alta adeverinta care sa ateste ca veniturile au fost impozitate ?
2. Unde trebuie vizata(e) ?

Multumesc.




Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008


Nu stiu care e treaba cu Administratiile fiscale, se cam bate cap in cap pt ca in alta parte a normelor spune ca se ia dovada de la administratia fiscala numai la veniturile agricole si pt pfa. Si eu sunt angajata a 2 firme si am scos stagiu de cotizare de la CAsa de pensii pt amandoua. Am intrebat la Directia muncii, cei care se ocupa cu dosarele pt crestere copil si au zis ca trebuie aceasta adeverinta care sa ateste stagiile de cotizare. Maine incerc sa depun dosarul, sa vedem ce va fi.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Stie cineva, depunerea dosarului se face numai de catre mama sau poate merge si altcineva, tatal de exemplu?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valipop spune:

Termin CIC pe 18.01.2008.Societatea unde am lucrat si unde am cartea de munca si-a redus f mult activitatea, a ramas doar cu doi angajati - contabilul care e si administrator, si un vanzator/gestionar/paznic. Deocamdata nu gasesc alt loc de munca, desi caut de ceva vreme. Au dreptul sa ma trimita direct in somaj? Ce drepturi am eu in aceste conditii?
Multumesc.

Mergi la inceput