Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Eseea, mi-am amintit ceva:

Potrivit noilor norme metodologice art 8, alin (2) " in cazul in care situatia prevazuta la alin (1)se produce dupa 1 ian 2009, se acorda o singura indemnizatie, la ceeasi valoare cu indemnizatia primita anterior nasterii celui din urma copil" (evident ca aceasta a fost recalculata).

Prin urmare..in cazul tau...nu are importanta daca te intorci sau nu la munca pt a completa cele 42 de zile de post-natal (desi as zice ca nu va trebui sa te intorci).

Exista un principiu de drept care spune "ubi lex non distinquit, non interpretere debemus" : "unde legea nu distinge, nici interpretul nu distinge" ...Asadar daca legea nu spune mai mult...noi nu trebuie sa vedem mai mult...

Tu vei naste in interiorul CIC1? Adica "in aceasta perioada?" cum zice art. 8, alin(1)?
Da? DA!
Deci e clar ca vei primi aceeasi indemnizatie ca la bb1!


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iael

Daca o viitoare mamica a lucrat doar 2 ore /zi si a avut un salariu de 2,5mil lei vechi , ce indemnizatie de crestere va primi ?



Indiferent cat a fost venitul net in cele 12 luni anterioare nasterii copilului nici o mamica nu va primi mai putin de 600 ron.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Elara, multumesc si eu pentru raspuns.

Ai idee pana la urma ce adeverinta de venit trebuie completata? Au scornit baietzii buni un format, sau scornim noi unul?
Daca da... ce sa contina?

Merci mult.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Elara,, multumesc ff mult, exact asta e si rationamentul meu dar.......uite ca Marius zice ca tb sa iau cele 42 de zile de postnatal, astfel ar insemna ca pt cateva zile ( poate chiar o saptamana) sa pierd cei 85% de dinaintea nasterii primului copil ( pt bb 2 adica, ca oricum pt primul mai iau doar 3 luni). Adica oare mi s-ar putea considera cele 12 luni dinaintea nasterii lui bb2 ( prin faptul ca ma "intorc " la munca cateva zile ( prin postnatalul ala) deci CIC nu s-ar prelungi!! Si atunci nu mi s-ar aplica art cu indemnizatia ca la bb 1.

Dupa ce se linistesc apele voi intreba si la min Muncii zici tu? Acolo unde exact sa trimit intrebarea oare??

Astept oricum si raspunsul cunostintei tale, daca ma poti ajuta. Multumesc mult

PS La tatici cred ca se aplica dar numai dupa ce MAMA face cele 42 de zile. dar uite ce ciudat e....deci daca mama ar ramane in CIC , CIC s-ar prelungi...dar daca ar ramane tatal, ar trebui sa-si ia mama postnatal si apoi abia tatal CIC 2 deci in cazul asta nu s-ar prelungi!!!

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui iubu77

Dragelor
Ca nu imi dau seama din norme. Eu am fost in Cic 1 pana la 6 oct 2008.din 7 oct 2008 am intrat in prenatal pentru al doilea copil pe care l-am nascut in 21 noiembrie.
Oare beneficiez si eu de 85% din salariula avut dinaintea nasterii primului copil? sau nu se considera nasteri legate? ca nu ar fi totusi corect...daca am avut cateva zile prenatal.


Iubu, si eu zic exact ca Elara. Din pacate, nu vei beneficia...pt ca nu ai nascut in timpul CIC 1 ci dupa. Vei lua 85# din veniturile de dinaintea nasterii lui bb2, probabil tot 6 mil. :(

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Am si eu o situatie.... De la 1 noiembrie 2007 am reluat munca, in septembrie 2008 am nascut cel de-al doilea copil, deci am 10 luni de munca inaintea nasterii copilului. Cum mi se calculeaza? Mai se adauga 2 luni din inaintea nasterii primului copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

deci......pana la 1 nov 2007 ai fost in CIC 1, apoi ai lucrat, in septembrie 2008 ai nascut bb2, e corect? Vei lua 85% din media veniturilor pe care le-ai avut 12 luni inainte de nasterea lui bb2, adica septembrie 2007-august 2008.

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Eseea, eu as zice ca in cazul unui tatic CIC1 chiar se prelungeste direct in CIC2 si simultan mama isi ia post-natalul. de ce nu s-ar putea?

Octopusu, eu zic asa: vor calcula cele 10 luni de munca plus 2 luni cu 600 ron, din CIC 1, obtin o suma, o impart la 12 si apoi caculeaza 85%.




Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Elara, multumesc si eu pentru raspuns.

Ai idee pana la urma ce adeverinta de venit trebuie completata? Au scornit baietzii buni un format, sau scornim noi unul?
Daca da... ce sa contina?

Merci mult.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog


Da, exista un tipizat.
Probabil ca il vei lua de la ei. Daca vrei sa il vezi mai devreme tr sa obtii Monitorul Oficial, partea I,nr. 872 din 23 decembrie 2008, unde s-a publicat actul de modificare al normelor metodologice pt OUG 148. (de la pag 12 la 24, cauta anexele).


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput