Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana Stefana spune:

Elaraeu am citit mo cu pricina, inclusiv anexele si n-am vazut nici un formular tipizat pentru adeverinta de venit; daca se respecta regula de pana acum, intotdeauna s-a luat in calcul venitul brut (de ex. la calculul concediului medical etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

M-am uitat si eu in Norme, nu apare decat o anex cu cererea pe propria raspundere si modelele de acceptare / refuz / suspendare a platii.

Avem doar art6 pc5 : "dovada eliberata de angajator sau alt platitor din care sa rezulte ca pers a realizat timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului (Doamne, ce exprimare!!!) venituri din salarii..."

Ma pune pe ganduri art 30(cu2)pc2 care spune: "in situatia prevazuta la art30cu1 lit b) documentele doveditoare mentionate la alineatul 1 sunt cele dinaintea nasterii copilului / copiilor ANTERIOR/ANTERIORI".
Are cineva legea veche sa le puna cap la cap si sa explice ce oare vor sa zica?

Si inca o intrebare: in declaratia pe proprie raspundere am situatia a) (salariata) dar in cele 12 luni am avut si concedii medicale de cate 5-6 zile, pentru sarcina o data si pentru copilul mai mare de 2 ori cand a fost racit.
Ma obliga aceasta situatie sa bifez si la situatia b) cele 2 variante, pentru perioadele respective (pe care nici nu le mai tin minte ?
toata distractia la care ma refer e la pg 18.

Multumiri,

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dsteluta91 spune:

fetelor v-am scris si eu la pag 38 si nu am primit nici un raspuns . nu aveti idee ?
va rog daca stie cineva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Imi cer scuze. Nu intelesesem eu bine intrebarea.

"Ma pune pe ganduri art 30(cu2)pc2 care spune: "in situatia prevazuta la art30cu1 lit b) documentele doveditoare mentionate la alineatul 1 sunt cele dinaintea nasterii copilului / copiilor ANTERIOR/ANTERIORI".
Are cineva legea veche sa le puna cap la cap si sa explice ce oare vor sa zica?"

Aici se refera la situatia de care vorbea Eseea, art 8, alin1, adica bb2 nascut in timpul CIC 1.



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Mitzi76, multumesc de raspuns.

roxy29, in prenatal sa plateste 85% din venitul brut, de acee veniturile sunt mai mari.


_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

pt fetita ta vei beneficia de recalculare si daca nasti pana ca ea sa mlineasca 2 ani, vei beneficia si pt al doilea copil de aceeasi indemnizatie. daca nasti mai tarziu vei primi minim 600 ron, dar nu pot spune exact fiindca nu stiu cum se rezolva situatia ta cu firma...

Citat:
citat din mesajul lui dsteluta91

buna seara . in primul rand sarbatori fericite. am si eu o problema am o fetita de 1 an si 4 luni , primesc indemnizatia pt ea, intre timp am ramas iar insarcinata dar firma la care lucram a fost lichidata,. am inteles ca nu avea voie sa imi desfaca contractul de munca si ca am fost data in somaj, vreau sa stiu daca sunt in somaj mai beneficiez de indemnizatie si pt al doilea copil ? daca da ce acte imi trebuie pt dosar.

Steluta mamica de Cristina Elena (20 august 2007)
poze



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui elara

Eseea, eu as zice ca in cazul unui tatic CIC1 chiar se prelungeste direct in CIC2 si simultan mama isi ia post-natalul. de ce nu s-ar putea?




Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


nu stiu ce sa zic...practic pt acelasi copil ar beneficia 2 persoane : tatal de CIC, mama de postnatal....o fi posibil oare? habar nu am......ciudate spete!

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Am citit si eu normele dar nu am gasit nici un formular tip de adeverinta de venit.Aveti cumva idee despre cum trebuie sa arate?
As vrea sa ma duc la servici cat mai repede sa-mi faca adeverinta,dar nu stiu cum sa le zic sa o faca.Trebuie specificat oare numai sal net?Sau trebuie trecute si taxele..?
Nu de alta ,dar de cate ori m-am dus cu vreo adeverinta la institutiile statului tot de atatea ori m-am intors din drum pt ca nu era buna!


Roxana si Maria(25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

nu pot scrie direct din lege ca ma grabesc.

In HG de modif a normele or (cea din 23 dec 2008)citeste punctul 10 (cel ce introduce art 19 indice 1) si apoi punctl 5 care modifica art 5.

nu sunt finantista dar eu inteleg ca e vb de viturile nete.

si cere sa iti spuna pe luni (e imp pt ei sa aiba suma exacta pe luna anterioara celei in care ai nascut)


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea
nu stiu ce sa zic...practic pt acelasi copil ar beneficia 2 persoane : tatal de CIC, mama de postnatal....o fi posibil oare? habar nu am......ciudate spete!

Mami de fetita si de baietel 28+


da, dar sunt drepturi diferite, nu?
si cand naste mama tatal beneficiaza de 5 zile libere nu? si tot de acelasi copil e vorba.
nu stiu daca rationamentul meu e cel corect dar eu asa as interpreta. insa, recunosc ca cunosc legea perfect si e posibil sa ma insel.
dar imi plac discutiile asa...chiar si pentru situatii ipotetice...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput