Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy29

Ada,si eu am fost in prenatal 2 luni inainte de nastere si salariul primit in aceste 2 luni a fost mai mare decat in mod normal.
Stiu ca cei 85% din media celor 6 luni (bani pe care i-am primit pe toata durata celor 126 de zile de pre- si post natal) sunt scutiti de niste impozite, de aceea venitul net din zilele de concediu a fost practic mai mare.
Stie cineva despre ce vorbesc?La voi nu a fost asa?

Roxana si Maria(25.04.2008)



Ba da. Asa a fost si la mine. Am luatmai multi bani in cele 126 ed zile de co maternal.
Atata doar ca eu, pt a amna cat mai mult intrarea in Cic (ca mi-era groaza de cei 600 ron) am intrat in prenatal cu doar 3 zile inainte de nastere. Iniante de asta am av vreo 2 medicale a cate 2 sapt si tot CO pe anul respectiv.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Intrebare pt Marius:

Eu am citit in lege ca indemnizatia se acorda doar pt primii 3 nascuti(vezi art 6 oug 148/2005 cu modif si compl ulterioare), nu pt primii 4 nascuti, cum ai scris tu pe prima pagina.

De ce ai scris patru? Mi-a scapat mie ceva?


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelutza77 spune:

Ceau, imi explica si mie cineva va rog cum o sa fie platita indemnizatia ? cum sa hotarat?eu in timpul sarcini am avut concediu de risc maternal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

ELARA, te rog te poti uita si pe intrebarea mea de la pag 19?? E tot cu CIC 1 si CIC 2.

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor eu chiar nu inteleg ce va e neclar cu prenatalul, concediul de risc maternal etc...in norme se spune destul de clar : " media veniturilor pe cele 12 luni dinaintea nasterii copilului"...asa ca daca ati fost in prenatal, conc de risc maternal etc...asta e! nu aveti ce face, se vor calcula acele venituri, exact cele pe care le-ati luat, indiferent de motiv..

Mami de fetita si de baietel 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns randunici spune:

Eseea, ratinamentul pe care elgiuitorul l-a avut in vedere cand a stabilit obligativitatea celor minim 42 de zile de concediu post-natal de dupa nastere, este acela de protectie a lauzei prin evitarea posibilitatii ca angajatorul sa o determine pe aceasta sa revina la munca mai devreme decat starea de sanatate i-ar permite-o.

Deoarece prin nasterea bb2 in cadrul CIC1 acesta se prelungeste, presupun ca aceasta conditie se considera indeplinita (ca doar nu intri in CIC 2 direct din CIC 1 doar ca sa te intorci dupa 15-30 de zile la munca, nu?) si atunci prevederea referitoare la cele 42 de zile devine nula de drept.

Insa e doar o presupunere nu sunt absolut sigura. Eu una asa inteleg dar e foarte posibil si sa ma insel. Poate ca se reia ctr de munca, se intra in post-natal 42 de zile si apoi in Cic2....si iar se suspenda ctr de munca...
O sa intreb pe cineva care e sit asta si iti spun. Ok? Nu cunosc insa direct acea persoana tr sa iau legatura cu altcineva si apoi iti spun. Iti raspund pe privat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns randunici spune:

Sorry, Eseea, sunt Elara, dar am ramas logata cu ID-ul comun ed la randunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Daca o viitoare mamica a lucrat doar 2 ore /zi si a avut un salariu de 2,5mil lei vechi , ce indemnizatie de crestere va primi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea
intreb asta pt ca pt mine sunt f importante zilele alea de postnatal!! daca sunt obligata sa iau cateva zile de postnatal intre CIC 1 si CIC 2 atunci mi se mai aplica art modificat din norme?? Adica se considera ca m-am intors la munca intre CIC 1 si CIC 2 ( postnatalul fiind un concediu medical)??? Si deci nu voi beneficia de 85 % pt bb2.


Mami de fetita si de baietel 24+




Eu as merge pe varianta cu "se prelungeste" .
Asa zice legea..nu?
Dar mai bine intrebi in scris la MIn Muncii si iei in considerare raspunsul lor oficial.

Oricum..e o mare nedrepatate ce vi se intampla voua.

Pe mine, in art asta m-a uimit o chestie inca de cand l-am vazut prima data:

"In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului."

Dar daca e vb de un tatic?


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

sper, ca asa cum legiuitorrului i-a sacapat acest amanunt la fel sa faca si cei ce aplica legea si sa nu fi suferit nici un tatic din cauza acesteri erori.

corect era " persoanei [...] i se naste un copil".


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput