Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Dragelor
Ca nu imi dau seama din norme. Eu am fost in Cic 1 pana la 6 oct 2008.din 7 oct 2008 am intrat in prenatal pentru al doilea copil pe care l-am nascut in 21 noiembrie.
Oare beneficiez si eu de 85% din salariula avut dinaintea nasterii primului copil? sau nu se considera nasteri legate? ca nu ar fi totusi corect...daca am avut cateva zile prenatal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Ada,
pe hartia mea de la job sunt trecute lunile inclusiv cu nr de zile, deci asa
august....200 lei...3 zile lucrate - dupa aia am intrat in prenatal, de aceea am 3 zile.
Asa mi se pare si logic sa fie, nu?altfel numai netul e irelevant daca nu e si nr de zile...

Mie mi-e groaza de depunerea dosarului/dosarelor. Eu am vrut sa il depun la final de decembrie si mi-au spus cei de acolo ca nu vor sa il primeasca dar daca insist o fac pe raspunderea mea.
Tot ii dadeau ca daca il depun atunci intru pe legea veche, anyway, pana la urma am zis sa nu ma pun cu prostul si sa ma trezesc ca mi se rataceste dosarul.
Asa ca astept inceperea programului la depuneri si statul la coada.
Si am si eu o curiozitate - pt luna decembrie voi primi banii pe legea veche, adica 600 de lei, nu? Eu de la 9 dec sunt in cic, ma rog, o sa fiu cand oi depunde dosarul...


Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"
Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelutza77 spune:

Daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine,eu am un salar brut de 12 mil. ,problema e (s-au poate nu e o probl.)ca am avut concediu medical,si concediu de risc maternal in timpul sarcini ,care a fost platit cu 85%,oare mie cum imi calculeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

am si eu o nedumerire. Eu am nascut pe 10 noiembrie si am intrat in prenatal la 1 septembrie. Adeverinta cu veniturile nete pe cele 12 luni inainte de nastere trebuie sa fie pe perioada: noiembrie 2007 - octombrie 2008?Adica sa cumprinda si cele 2 luni de prenatal?Sau fac adeverinta pentru perioada septembrie 2007 - august 2008, ca sa nu prinda si perioada de prenatal?

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Eu am nascut pe 11 august. Adeverinta mea este pe lunile august 2007 - iulie 2008, cu toate veniturile nete. In iulie am avut de pe 23 pana pe 31 prenatal si s-au luat in calcul si banii aceia.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaia.nevia

Hello si la multi ani!

Am o intrebare, vad ca se spune "venitul pe 12 luni inainte de nasterea copilului" si "am nascut in martie, deci venitul pana in aprilie inclusiv".

Eu am nascut in 22 octombrie DAR de la 18 august am fost in prenatal.
Cum se completeaza in acest caz? Ce venituri se trec pentru august si septembrie?
(Marius stii cumva, sau altcineva?)

Multumesc frumos.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog


Pt august si septembrie se trece suma pe care ai luat-o cu concediul medical de maternitate. Este asimilat stagiului de cotizare.

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

mamiseli, multumesc frumos.
Mi se pare totusi ciudat, suma respectiva pe septembrie de exemplu, reprezinta 85% din media venitului pe 6 luni net.
Asta inseamna ca media pe 12 luni se face cu 2 luni mai mici. Nu-i cinstit, ca sa zic asa...

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Ada,si eu am fost in prenatal 2 luni inainte de nastere si salariul primit in aceste 2 luni a fost mai mare decat in mod normal.
Stiu ca cei 85% din media celor 6 luni (bani pe care i-am primit pe toata durata celor 126 de zile de pre- si post natal) sunt scutiti de niste impozite, de aceea venitul net din zilele de concediu a fost practic mai mare.
Stie cineva despre ce vorbesc?La voi nu a fost asa?

Roxana si Maria(25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Gaia.nevia, tu esti intr-o situatie muult mai buna.
Iubu, imi pare tare rau daca te dezamagesc, eu sunt jurist si, fiindca si eu sunt in CIC 1 acum, fata mea are 9 luni si imi doresc si bb2, chiar azi am studiat si OUG 148/2005 si normele de aplicare vechi (cu tot cu modificarile cele noi) si.... (sper sa ma insel eu)dar eu am inteles asa: daca in perioada de CIC 1 se naste bb2, CICul se prelungeste pana face 2 ani bb2 si primesti indemnizatie identica cu bb1 (cu tot cu recalculare pt cine e cazul).

Daca insa CIC1 s-a incheiat, pt bb2 se face un nou calcul.
Se face suma a 12 luni inainte de nastere (pt luna in care s-a nascut bb se calculeaza ia in calcul venitul din luna anterioara) se imparte la 12 si se obtine "baza de calcul" pt cei 85%.
Din nefericire legea include in cele 12 luni pt baza de calcul si CIC1...cate luni a avut fiecare.... Asa ca pt tine Iubu..e f aiurea ca nici nu ai apucat sa obtii 85% pt CIC1 si vor calcula din 600 ron pt 11 luni si venitul tau in prenatal pt luile oct si nov (care se calculeaza tot oct, ca in nov ai nascut copilul) ceea ce rezulta banuiesc eu o indemnizatie sub 600 ron asadar vei lua tot 600 ron ca legea nu permite sa iei mai putin.

Asta e o maaareee nedreptate.... Pe undeva ar trebui prevazute situatii speciale pt cazul asta. Pt mamicile care nu au apucat sa se bucure de recalculare cofm noii legi dar totusi au muncit si cotizat!!!

Daca ar fi vb de cazul celor care au beneficiat deja de 85% pt bb1 (cazul meu daca nasc un bb2 de ex, dupa ce ies din CIC1 dar pana sa apuc sa lucrez alte 12 luni) ar mai fi de inteles...ok...iti mai scade putin indemnizatia...dar daca nu ai luat decat 600 ron desi ai muncit inainte de bb1??? Corect ar fi sa iti calculeze dupa sal de dinainte de bb1 dar legea nu prevede asa ceva.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy29

Ada,si eu am fost in prenatal 2 luni inainte de nastere si salariul primit in aceste 2 luni a fost mai mare decat in mod normal.
Stiu ca cei 85% din media celor 6 luni (bani pe care i-am primit pe toata durata celor 126 de zile de pre- si post natal) sunt scutiti de niste impozite, de aceea venitul net din zilele de concediu a fost practic mai mare.
Stie cineva despre ce vorbesc?La voi nu a fost asa?

Roxana si Maria(25.04.2008)



Asa este, la mine a fost mai mare.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput