Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui varuna

Salut,
Eu nu prea mai intru pe forum dar m-am gandit ca o sa fie ceva intrebari asa ca iata-ma:
Eu am depus cerere scrisa de mana adresata dlui. director cu bla, bla, bla unde ceri sa treci la 85%. Am anexat cererii adeverinta de la munca in original in care erau trecute veniturile nete pe ultimele 12 luni inaintea nasterii fetitei. Ultima luna din adeverinta este anterioara nasterii, adica eu am nascut pe 17 martie 2008 si ultima luna trecuta pe adeverinta a fost februarie 2008. Inainte de a merge sa depun cererea am sunat la biroul din sectorul meu unde am depus initial dosarul pentru CIC si mi-au spus ca toate cererile pentru cele aflate deja in plata se depun in Hambarului. Cam asta e, sper ca v-am lamurit...


[quote]citat din mesajul lui varuna

Mai era ceva, mi-a mai cerut o copie dupa carte identitate si am mai pus eu de la mine copie dupa certificatul de nastere al fetitei.
Cleo in Hambarului am depus la camera 2, a inregistrat cererea o tanti si mi-a dat o hartiuta cu numarul cererii. Oricum la intrare te preia un gardian si te intreaba de sanatate . Gata cred ca acum am terminat...succes.

Ana, cea mai fericita mamica cu iedutzul scump Mara Sofia (17.03.2008)

Are mama o fetitza cat un ghemotoc...



multsam mult! deci 3 hartii trebuie, una cu adev. de la munca cu netul pe ultimile 12 luni inaintea nasterii.

sarbautori fericite

o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dsteluta91 spune:

buna seara . in primul rand sarbatori fericite. am si eu o problema am o fetita de 1 an si 4 luni , primesc indemnizatia pt ea, intre timp am ramas iar insarcinata dar firma la care lucram a fost lichidata,. am inteles ca nu avea voie sa imi desfaca contractul de munca si ca am fost data in somaj, vreau sa stiu daca sunt in somaj mai beneficiez de indemnizatie si pt al doilea copil ? daca da ce acte imi trebuie pt dosar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami25_7 spune:

Buna seara!!!Sunt mamica unui baietel de 1an si 3 luni,si primesc indemnizatie,nu imi este clara treaba cu plafonarea,eu aveam un salariuinainte de 15 milioane in mana,Cum se calculeaza??/Cat voi lua???Multumesc!!!Un an nou fericit cu multa sanatate si prosperitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami25_7

Buna seara!!!Sunt mamica unui baietel de 1an si 3 luni,si primesc indemnizatie,nu imi este clara treaba cu plafonarea,eu aveam un salariuinainte de 15 milioane in mana,Cum se calculeaza??/Cat voi lua???Multumesc!!!Un an nou fericit cu multa sanatate si prosperitate.


vei lua 85% din 15 milioane, daca timp de 12 luni inainte sa nasti ai luat 15 milioane.Pe tine plafonarea nu te afecteaza. De plafonare sunt afectate mamicile care au venituri mari si pentru care 85% din venituri depaseste 40 de milioane.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ciao.
Am mai pus intrebarea dar nu mi-a raspuns nimeni:): ce inseamna venit net? e ala pe care il luam in mana, nu? eu asa stiam
La mine pe fluturas venit net=venitul inainte de a scadea cei 16%, deci mai mult decat iei in mana.
Ce anume se ia in considerare?

Inca ceva: verisoara mea locuieste in Caracal; de la primarie cica au primit adeverinte in care sa se treaca brutul,nu netul.....nu mai inteleg nimic...

Prin urmare,nu aplica toata lumea la fel????? Sau????

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Fancy, trebuie cu veniturile pe care le iei in mana, adica dupa ce se scad cei 16%. La Caracal or fi mai destepti aia de la primarie! (scuze, nu am putut sa ma abtin).

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fancy

Ciao.
Am mai pus intrebarea dar nu mi-a raspuns nimeni:): ce inseamna venit net? e ala pe care il luam in mana, nu? eu asa stiam
La mine pe fluturas venit net=venitul inainte de a scadea cei 16%, deci mai mult decat iei in mana.
Ce anume se ia in considerare?

Inca ceva: verisoara mea locuieste in Caracal; de la primarie cica au primit adeverinte in care sa se treaca brutul,nu netul.....nu mai inteleg nimic...

Prin urmare,nu aplica toata lumea la fel????? Sau????

Lucia & Iulia, 31.07.2008


probabil ca este vorba de venitul net impozabil, iar dupa ce se scade si impozitul ramane venitul net, adica banii cu care mai ramai la final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Citat:
citat din mesajul lui chris

Citat:
citat din mesajul lui Fancy

Ciao.
Am mai pus intrebarea dar nu mi-a raspuns nimeni:): ce inseamna venit net? e ala pe care il luam in mana, nu? eu asa stiam
La mine pe fluturas venit net=venitul inainte de a scadea cei 16%, deci mai mult decat iei in mana.
Ce anume se ia in considerare?

Inca ceva: verisoara mea locuieste in Caracal; de la primarie cica au primit adeverinte in care sa se treaca brutul,nu netul.....nu mai inteleg nimic...

Prin urmare,nu aplica toata lumea la fel????? Sau????

Lucia & Iulia, 31.07.2008


probabil ca este vorba de venitul net impozabil, iar dupa ce se scade si impozitul ramane venitul net, adica banii cu care mai ramai la final.


aha, da, se poate....
da, sa stii ca aia de la Caracal sunt mai isteti:), stim noi de ce:). Nu zic mai mult ca stie toata lumea:)
Dar asa isteti cum sunt poate rezolva ceva facand pe prostii:), cine stie....

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Fetele care mi-au scris pe mail direct de pe forum, va cer scuze daca vreuna din voi nu a fost contactata, dar adresa de pe forum nu o foloseam pentru actiunea asta. Daca mesajele voastre au ajuns in bulk nu mai am cum sa le recuperez. Imi cer scuze, eu pusesem la semnatura adresa de mail buna. Oricum va mai dau inca odata link la grupul de suport:
Grup de suport mame

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Hello si la multi ani!

Am o intrebare, vad ca se spune "venitul pe 12 luni inainte de nasterea copilului" si "am nascut in martie, deci venitul pana in aprilie inclusiv".

Eu am nascut in 22 octombrie DAR de la 18 august am fost in prenatal.
Cum se completeaza in acest caz? Ce venituri se trec pentru august si septembrie?
(Marius stii cumva, sau altcineva?)

Multumesc frumos.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si
Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii
my blog

Mergi la inceput