Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Asa este , Sarbu a venit cu "egaliatatea" asta. Si eu il urasc si cand am vazut ca el a fost pus ministru , parca m-a lovit in moalele capului.
Atunci a zis ceva de genul ca sarcina nu este o boala si i se parea foarte corect 6 milioane pentru toata lumea. Si intr-adevar a vorbit foarte urat despre mame pe vremea aia.

Eu i-as da lui nenea asta 6 milioane sa se descurce o luna. Si fara copil, doar el singur, sa vad , ii ajung?

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mitzi,
ai mail si de la mine


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Sunteti niste adevarate! Abia astept sa vad ce e dupa 1 ianuarie!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Buna seara,

daca e vorba de judecata ma alatur si eu. Daca tot e criza sa mai taie nr ministrilor si altor "fetze luminate" care oricum ne fac tara de rusine la cit de inculti, somnorosi si flaminzi burtosi sunt. Chiar vroiam sa ma interesez la un avocat ce se poate face ptr ca in ultimele 2 luni la noi in judet s-au virat indemnizatiile pe card in 31 ale lunii si luna aceasta inca nu i-am primit, pe cind in alte judete au intrat banii din 12. Oare "cei de la Bucuresti" chiar vireaza numai ptr unele judete si pt altele la sf lunii?? Voi cit de multumite sunteti de data primirii indemnizatiei??

Am intrebat la asistenta sociala si la Deva inca nu se primeste niciun dosar ptr ca citez"nu cunoastem normele...asa ca nu primim niciun dosar.."

Craciun fericit celor cu sufletul curat si un Craciun precum il merita celor cu sufletul murdar!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Buna,

sunt si eu revoltata de ceea ce citesc / aud. Aveam o presimtire de cand am auzit cine va fi noul ministru al muncii. Dar, nu mi se pare normal sa stam cu mainile in san si sa-i lasam sa-si bata joc de noi in continuare, asa cum au facut-o si pana acum. In momentul in care eu cumpar ceva in rate si imi iau angajamentul sa platesc o suma de bani, nu mai intereseaza pe nimeni daca am sau nu de unde sa-i platesc. La ei de ce nu se aplica acelasi principiu? Au publicat o lege, ar trebui sa fie obligati s-o respecte.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Nenorocitul ala de Sarbu porc si magar ce este a facut schimbarea asta cu 6 milioane, scuzati-ma da nu ma pot abtine, este un idiot, pana la el, ani de zile a fost indemnizatia 85% si apoi fiindca au aflat mamicile de asigurarea aia suplimentara de care beneficiau numa smecherii ca noi aia prostii si plebea nu stiam nimica pana nu a aparut in presa, si ca sa scape si sa nu mai dea banii a facut suma unica.
Promit ca daca o sa il vad vreodata fata in fata o sa-i arunc in cap cu ceva, mai ales pentru cat de urat a putut vorbi atunci despre mamici, culmea, atunci am nascut primul copil, si acuma sunt la al doilea, sper sa nu se repete istoria desi asa se pare, nu pot crede cat este de nesimtit. Huo!!!

Da, si la Deva inca nu s-au dat indemnizatiile alea de rahat, sotul meu va intra in somaj de la 1, si nu si-a luat salariul nici pe octombrie, ma bazam pe banii aia ca macar aveam din ce sa iau la copii ceva bun de Craciun, nici macar pe aia nu ma mai pot baza.

Iertati-mi vocabularul, azi am avut una din cele mai proaste zile din ultimele 8 luni, plus ca mi-e si bebelusul bolnavior si cand mai aud ce mai debiteaza idiotii astia, imi vine sa ma duc pe campii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crengu75

Asa este , Sarbu a venit cu "egaliatatea" asta. Si eu il urasc si cand am vazut ca el a fost pus ministru , parca m-a lovit in moalele capului.
Atunci a zis ceva de genul ca sarcina nu este o boala si i se parea foarte corect 6 milioane pentru toata lumea. Si intr-adevar a vorbit foarte urat despre mame pe vremea aia.

Eu i-as da lui nenea asta 6 milioane sa se descurce o luna. Si fara copil, doar el singur, sa vad , ii ajung?

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)



Cam asa ceva a fost discursul, dar oricumintr-un stil mai nesimtit, parca am fi fost cersetoare la usa lui.
Nu stiu de ce ajung toti mitocanii si incompetentii in politica! Zau, i-as face si lui lista de mancare necesara pt un copil pana in 2 ani, daca mai pun si scutecele de unica folosinta, am sarit de 600 (am calculat eu, e reala suma). Unde mai pui ca bietul copil mai raceste, iti trebe spaga pt dri, medicamente, ii trebuie si lui hainute, ceva jucarii. Dar ma rog, am o lehamite referitoare la tot ce se intampla in tara asta ...
Unde mai pui ca eu am 2 copii la diferenta de 1 an si jumatate. Mi se parea normal, ca atata timp cat se suprapunea perioada cat ambii aveau sub 2 ani sa mi se dea si 2 indemnizatii. Ce vina am eu ca a venit mai repede al 2-lea? Oare ei cred ca e usor sa cresti 2 copii si sa manance si mama cu 1000? Ce ar fi trebuit sa zic: aaa pai stai, ca inca nu pot sa primesc indemnizatie si pt el, facem avort, nu?!
Off, asa m-am saturat de toate ticalosiile care ni se aplica noua.
Tocmai am vazut la tv la emisiunea lui Mircea Badea, ca Negoita de la PSD (tot partidul lui Sarbu) are in 1603 case si 53 de terenuri!! Voi va dati seama care e gradul de nesimtire in tara asta? Astia nu mai au Dumnezeu, si-ar vinde si pe mama pt bani! Ce educatie or fi primit acasa nu stiu, pe bune!
Acum ca mi-am varsat si eu oful aici, sa vedem ce facem, trimit si eu mail cat mai repede si daca e nevoie merg si peste ei, facem miting, ii punem la colt cu mainile la spate, ii batem cu linia la palma ... habar n-am ce putem face ca fie ceva bine in tara asta!
As pleca si maine in alta tara si cred ca nu mai am mult pana clachez! O sa ramana ei singuri, sa se bata ca chiorii intre ... aaa si sa nu uite sa stinga lumina!

Acum hai sa fim fericite, vine Craciunul, ne vedem ingerasii bucuranduse de tot ce e magic in sarbatorile astea!Mosul, bradul, cadouri ... desi de unde bani de cadouri, ca eu nu am nici un sfant pe cardul de alocatie si indemnizatie??!! Ca sa vedeti ironie, casa ii iau cadou sotului o sa ii cer lui bani

Sarbatori fericite, copii voiosi si un an 2009 cu o criza cat mai usoara!

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Va mai astept cu mailuri si dati si voi sfoara in tara mai departe!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Mai adaugati si faptul k aceasta jegoasa de indemnizatie fixa de 6 milioane avea o valoare acum "tz" ani, cand ne-a aruncat-o "pe jos" Sarbu k la potai flamande acum 5 ani (5 ani, parca, nu mai stiu exact), iar astazi valoreaza cu totul altfel...

Traiasca munca la negru! nu credeam sa spun asta vreodata, insa ma mir eu de mine cat de imbecila si dezgustatoare cinste si corectitudine m-a manat in lupta de-o viatza incoace - k sa ce??? k sa mor de inima rea in prag de Craciun cand un nespalat ajuns ministru practic ma face sa ma simt vinovata k vreau in sfarshit sa devin parinte??

Stiu k am vb murdar, scuze mamicilor mai sensibile/delicate. Nush de ce, tot tabloul asta de oameni manatzi de foame si carora nu le mai ajunge ce au (evident, EI, nu NOI, oamenii de rand) ma face caine rau. Si nu am nici un regret ca gandesc si vorbesc mizerabil. Nu am de ce sa fiu o floricica delicata vis-a-vis de asemenea indivizi.

Subscriu oricarei initiative viabile referitoare la situatia asta nenorocita. Cine tace obedient isi merita soarta.

Ira 35+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui iriss27

Nu stiu de ce ajung toti mitocanii si incompetentii in politica!


De ce?? foarte simplu!! pentru ca tupeul face cat 2 facultatzi!

Ira 35+ mami de Lizuca

Mergi la inceput