Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pap.elena spune:

Buna fetelor

Am si eu cateva intrebari .
Eu am inceput serviciul in octombrie pot sa revin asupra deciziei si sa beneficiez de cei 85% din ianuarie .Si daca da ,poate sa intre sotul meu deoarece are salariu mai mare .

Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ja spune:

Salut
Si eu ca si restul lumii astept noutatile si sunt atenta la ce se scrie aici....dar am 2 situatii diferite....

1. intra la calcul si veniturile obtinute din pensiile private?(am platit impozit 6% ca 10% oprisera ei)...si in acest caz fisa fiscala ajunge ca document doveditor + chitanta cu ce am platit eu?

2. anul acesta pana in august cand am nascut am lucrat la o firma cu studii de piata...platita la proiect...venit variabil...impozitat la fel ei 10% ,eu voi plati 6%..dar banii inca vin ca se platesc cu intarziere...vreo problema?..voi intra in CIC cu 1 ianuarie ...si in acest caz document doveditor ajunge o adeverinta ?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Mitzi, da..e o idee, dar voi face asta prin ian-feb ca mai am timp pana in aprilie..pana atunci poate se linistesc apele, stiu si ei ce e de facut etc. Si mie mi se pare la fel art 8, f clar, pt toate cele ce nasc un copil in timpul CIC dar uite ca vad ca Marius, de ex, are alta parere. Iar la mine la serv aia sunt varza.

Mariusssssssssss, imi poyi raspunde la intrebarea mea cu cei 85 %, ca sa nu te mai bat la cap si scapi de mine ( ca tot repet intrebarea aia de cateva posturi..) Te rooogggggg

Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui s_ana

Buna tuturor,

Sunt un fidel cititor al acestui forum si am niste nelamuriri, ca toata lumea de altfel? Mitzi76 si Marius, sau oricine poate sa imi raspunda:

1) Poate angajatorul sa refuze sa isi de acordul pt intrarea in CCC? Sau e un drept pe care il am pana cand copilul face 2 ani independent de vointa angajatorului?

2) Se iau in calcul si primele (de Craciun etc) in acest venit net daca au fost impozitate si apar in fluturas incluse la rubrica venit net?

Multumesc mult si multa sanatate tuturor!

Pupici de la pitici

Pupici la burtici si bebici!
Ana,

1. Nu depinde de dorinta angajatorului. Poti sa intri in CIC cand doresti in limitele prevazute de lege.
2. Se ia in calcul venitul brut realizat.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


marius, nu e venitul net, e ala brut?
ce inseamna pt ei venit net?la mine pe fluturas venit net=venitul de inaintea de a retine impozitul de 16%...

merci

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Mitzi, da..e o idee, dar voi face asta prin ian-feb ca mai am timp pana in aprilie..pana atunci poate se linistesc apele, stiu si ei ce e de facut etc. Si mie mi se pare la fel art 8, f clar, pt toate cele ce nasc un copil in timpul CIC dar uite ca vad ca Marius, de ex, are alta parere. Iar la mine la serv aia sunt varza.

Mariusssssssssss, imi poyi raspunde la intrebarea mea cu cei 85 %, ca sa nu te mai bat la cap si scapi de mine ( ca tot repet intrebarea aia de cateva posturi..) Te rooogggggg

Mami de fetita si de baietel 25+

Faptul ca se exprima de genul "se prelungeste" nu presupune o contradictie cu prevederile actuale. Desigur nu pot sa bag mana in foc insa atata vreme cat nu se publica ceva exclusiv raman prevederile actuale. In fond deocamdata nu este nimic altceva, nu?

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Marius :(, ori sunt eu , ori tu vorbesti in parabole zau asa....eu te-am intrebat : conform proiectului de norme ( ca altceva nu avem deocamdata) eu voi lua 85 % pt bb2 in cazul in care trebuie sa iau si cateva zile de postnatal intre cele 2 CIC-uri sau nu??

ca sa nu mai zic ca tot nu m-ai lamurit cu art 8, nu e o exceptie de la obligativitatea postnatalului faptul ca nasc bb2 in timpul CIC 1??...asa cum prevede explicit art 8...eu asa inteleg, daca nu e vreo chichita pe altundeva ; "se prelungeste" este o contradictie cu luarea de postnatal..daca iei postnatal inseamna ca nu se prelungeste CIC 1 ci incepi dupa postnatal alt CIC.

daca ai timp, nu te deranjez si imi poti raspunde exact la aceste 2 intrebari, te rooggg...stiu ca o faci si tu cand poti, benevol si in limita timpului tau liber...dar deja ma simt penibila tot insistand. :(

Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da (85%)
2. Da - (nu se discuta de prelungire pt ca exista o finalizare a CIC1 un postnatal si apoi un nou CIC).

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Multumesc Marius ( eu tocmai ma gandeam ca o sa ma injuri...).

tocmai asta e : de ce tb sa iau postnatal din moment ce art 8 din HG zice altceva?? ca ar fi suficient sa nasc bb2 in timpul CIC 1 pt a putea trece in CIC 2 ( sa se prelungeasca CIC adica ).


si atunci voi lua 85% din veniturile de dinainte de nasterea lui bb1 sau bb2?? ca aici e problema!! :(... Mie mi-e teama ca, luaind postnatal ( deci neprelungindu-se CIC 1, exact cum ai spus si tu), mi se va calcula 85 % din veniturile de dinainte de nasterea lui bb2 , nu bb1.



Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui pap.elena

Buna fetelor

Am si eu cateva intrebari .
Eu am inceput serviciul in octombrie pot sa revin asupra deciziei si sa beneficiez de cei 85% din ianuarie .Si daca da ,poate sa intre sotul meu deoarece are salariu mai mare .

Multumesc


Elena si bufleiul Alexandru


Elena, eu as zice ca da, conform proiectului de norme : adica poate intra sotul tau ( ca asta nu s-a modificat ) si poate lua 85 % din veniturile de dinainte de nasterea lui bb. Eu asa zic.

Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ludi_f spune:

Buna la toata lumea
Am si eu o intrebare, pe baza citatului din lege "Perioada in care persoana beneficiaza de drepturile pentru cresterea copilului constituie perioada asimilata stagiului de cotizare si, de asemenea, pentru drepturile de cresterea copilului nu se datoreaza contributii sociale obligatorii stabilite prin lege si nu pot fi urmarite silit."
Ce ma intereseaza mai exact este daca perioada de cic trebuie trecuta ca vechime in cartea de munca si cine face aceasta completare.
Multumesc pentru raspuns.

Mergi la inceput