Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui marius

E un proiect extrem de deficitar. Esenta este urmatoarea din punctul meu de vedere.
1. Daca se trece direct din CIC1 in CIC2 se va primi exact aceeasi indemnizatie ca si in CIC1
2. Daca se renunta la CIC1 si se revine la serviciu iar mai apoi se intra in CIC2 va primi indemnizatia de 85% din veniturile realizate dar nu mai putin de 600 RON
3. Daca se termina CIC1 si se merge in CIC2 se aplica aceeasi metodologie ca la pct. de mai sus.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Marius, stai putin ca tot nu m-ai lamurit....

in cazul meu : mi se termina CIC 1 la mijlocul lui aprilie, nasc bb 2 in jur de 20 martie sa zicem, deci intre nasterea lui bb2 si finalul lui CIC 1 nu sunt 42 de zile. mai trebuie sa-mi iau cateva zile de postnatal ( diferenta pana la 42 de zile dupa nastere sau trec direct in CIC 2 conform :

ART. 8 din HG 1025/2006[/red]

(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.

vad ca in acest articol nu zice nimic de fapt ca si dupa bb 2 esti obligata sa intri in postnatal 42 de zile, ba chiar din contra zice ca poti trece direct in CIC 2 daca ai nascut in timpul CIC 1! Aici e dilema mea, nu stiu daca m-am facut inteleasa. Nu vorbesc de cazurile in care intre bb2 si finalul CIC 1 trec minimum 42 de zile ( ca atunci e clar ca intri direct in CIC 2 ) ci de cazul in care sunt mai putine zile. Mai esti obligat sa iei diferenta de postnatal pana la 42 de zile sau treci direct in CIC 2? ca din acest art 8 ar reiesi ca treci direct in CIC 2 si daca ai nascut cu o zi inainte de finalul CIC 1!!

intreb asta pt ca pt mine sunt f importante zilele alea de postnatal!! daca sunt obligata sa iau cateva zile de postnatal intre CIC 1 si CIC 2 atunci mi se mai aplica art modificat din norme?? Adica se considera ca m-am intors la munca intre CIC 1 si CIC 2 ( postnatalul fiind un concediu medical)??? Si deci nu voi beneficia de 85 % pt bb2.




Mami de fetita si de baietel 24+



Daca am inteles corect esti obligata sa iei diferenta pana la implinirea celor 42 de zile.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Offffffff, Marius, cred ca nu ma fac deloc inteleasa cu ce vreau sau nu esti tu atent si nu intelegi ce vreau sa spun....

Marius, multumesc de raspuns, dar tocmai aici e problema : conf art 8 din HG, daca nasc bb2 in timpul CIC 1, reiese din acest art ca as putea intra direct in CIC 2, indiferent cu cate zile inainte de finalul CIC 1 nasc, fara a mai lua diferenta de postnatal....sau nu rezulta asa??????

si daca totusi tb sa iau diferenta de postnatal, atunci nu mai iau in CIC 2 suma de 85 % din venitul de dinainte de nasterea lui bb1, nu?? Sau cum?? Ca practic pierd pt cateva zile, nu-i asa?? Desi bb2 va fi nascut in timpul CIC 1, nu voi intra direct in CIC 2 ci voi avea intre CIC -uri acele zile de postnatal. Poti sa ma lamuresti, te rog??

Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Off daca se naste bb2 in timpul CIC1 trebuie sa termini CIC1. Daca la finalizarea CIC1 sunt 42 de zile sau mai putin de la nasterea lui bb2 trebuie sa iti iei postnatal pana la implinirea a maxim 42 de zile de la nasterea lui bb2. Daca insa la finalizarea CIC1 au trecut 42 sau mai mult de 42 de zile de la nasterea lui bb2 poti sa intri direct in CIC2.
Acum e bine?

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nu in totalitate

deci art 8 nu e o exceptie de la regula asta?? ca atunci chiar nu vad de ce se mai specifica " daca bb2 se naste in CIC 1", din moment ce se aplica regula generala. ma rog........

si daca e asa, ramane intrebarea mea : deci pt bb 2 nu voi primi 85 % din salariul de dinainte de bb1 ( daca iau cateva zile de postnatal) , ci 85 % din ultimele 12 luni ( in care am fost in CIC 1). Asa e??
Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Vreau normele publicate...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Mitzi, pai nu s-au publicat inca asa ca nu ai ce sa ai.....

despre probl mea ai vreo parere?

Mami de fetita si de baietel 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ana spune:

Buna tuturor,

Sunt un fidel cititor al acestui forum si am niste nelamuriri, ca toata lumea de altfel? Mitzi76 si Marius, sau oricine poate sa imi raspunda:

1) Poate angajatorul sa refuze sa isi de acordul pt intrarea in CCC? Sau e un drept pe care il am pana cand copilul face 2 ani independent de vointa angajatorului?

2) Se iau in calcul si primele (de Craciun etc) in acest venit net daca au fost impozitate si apar in fluturas incluse la rubrica venit net?

Multumesc mult si multa sanatate tuturor!

Pupici de la pitici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui s_ana

Buna tuturor,

Sunt un fidel cititor al acestui forum si am niste nelamuriri, ca toata lumea de altfel? Mitzi76 si Marius, sau oricine poate sa imi raspunda:

1) Poate angajatorul sa refuze sa isi de acordul pt intrarea in CCC? Sau e un drept pe care il am pana cand copilul face 2 ani independent de vointa angajatorului?

2) Se iau in calcul si primele (de Craciun etc) in acest venit net daca au fost impozitate si apar in fluturas incluse la rubrica venit net?

Multumesc mult si multa sanatate tuturor!

Pupici de la pitici

Pupici la burtici si bebici!
Ana,

1. Nu depinde de dorinta angajatorului. Poti sa intri in CIC cand doresti in limitele prevazute de lege.
2. Se ia in calcul venitul brut realizat.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Eseea, parerea mea e ca poti merge pe art. 8, caci se specifica foarte clar. De ce nu dai totusi un telefon la oficiul unde depui cererea de CIC sau sa te duci pana acolo? Ei ar putea sa te lamureasca si nu pierzi nimic. Sau da un mail la ei, intituleaza-l Memoriu si specifica in el ca vrei raspuns la el in termenul legal, ca sa inteleaga ca e oficial. Eu am scris prima oara asa si mi-au raspuns. Dar cel mai bine un telefon.
Ana, sunt de acord cu ce ti-a spus Dl. Marius, este lege, angajatorul nu are nici un cuvant de zis, iar primele impozabile neaparat trebuie sa ti le treaca in adeverinta. Si eu am avut prime si vor fi trecute. Doar ai fisa fiscala pe 2007, nu???
Edit: Stiu ca nu sunt publicate, dar ma intrebam la cat timp dupa aprobare se publica. Am nevoie de ele neaparat, ca vin sarbatorile si mai lucreaza neica nimeni...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra M spune:

Si eu as vrea sa vad normele publicate si mai ales acele anexe cu adeverinta pe care trebuie sa o dea angajatorul, ca la mine sunt mai multi angajatori si cartea de munca e la Bucuresti si mai am si un pfa pt o parte a perioadei de 1 an si sunt convinsa ca o sa-mi dureze cel putin 1 luna pana fac eu rost de toate actele. Bine stiu ca banii ii primesti intr-un final dar vreau sa ma stiu linistita.

Rog, cine poate, sa dea un link cu toate normele publicate si anexele.

Multumesc,

Mergi la inceput