Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Poate se ia media aritmetica, adica iti imparte declaratia de pe anul 2007 la 12, si inmulteste cu 4.

La PFA-ul cu norma reala nu poti dovedi veniturile facute lunar, cu facturi si extras de cont? Intreb si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicabb spune:

Ba da, pot sa dovedesc, dar stiu si eu... Sper sa nu faca media aritmetica, desi tare mi-e ca asa o sa faca. La calculul sumei cuvenite pentru concediul postnatal asa au facut. In fine, o sa vad eu ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

85 % din veniturile nete, parca asa spune legea. Pe fluturasul meu de salariu scrie venit net ** o suma, apoi se scad toate impozitele. La acest venit net se refera legea mamelor sau la 85 % din ce am luat practic in mana? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Eu cred ca din ce luam efectiv in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Net e ce e efectiv in mana. Eu m-am uitat pe fisa fiscala si din realizat fara impozit am scazut impozitul si ala e netul.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

Am si eu o intrebare: eu am nascut pe 3 ianuarie 2008 si sunt in CIC din 5 mai 2008. Din ianuarie 2009 as vrea sa intre sotul in CIC pt ca ar fi mai avantajat conform noii legi. Se poate? Si lui ce venituri ii iau in calcul, ultimele 12 luni lucrate sau ultimele 12 inainte de nasterea copilului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Cred ca tot veniturile dinaintea nasterii copilului.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana Stefana

Eu am nascut in 2007, martie, sunt in CIC de atunci...Am nascut iar, acum in noiembrie; teoretic beneficiez si eu de noua lege nu? daca nu pentru primul copil, in cele cateva luni ramase, atunci pentru bebe2.
Sper sa scoata repede legea, sa ne lamurim


Situatia ta este similara cu a mea: eu sunt in cic1 (primul compil nasc in feb 2007) si se pare ca pt ian 2008 voi primi 85%
in lege scrie ca mamicile care trec dintr-un cic in altul vor lua aceeasi suma
al 2-lea copil l-am nascut in aug 2008, iar in cic2 voi intra din feb 2008
cauta putin mai in spate, m-a lamurit marius (pt care ii multumesc din suflet) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=126668&REPLY_ID=4367730

in spate sunt puse linkuri cu legea si normele

PS: legea spune clar ca se modifica doar valoare indeminizatiei primite, nu si perioada de acordare

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

Buna,

Am si eu o intrebare: in acest moment banii pe care ii iau in concediul de maternitate sunt limitati la maxim 12 salarii minime pe economie... conform noului regulament in CIC va exista aceeasi limitare??
ms mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Stie cineva cand se publica in MO??? As vrea sa printez o varianta de norme oficiala, cu numar, etc, pentru ca boii astia de la seviciu trebuie sa stea sa astepte sa le vina de la MO, ca au abonament sau ceva de genul asta... Voiam sa ma duc miercuri si sa fac cerere de adeverinta, dar nu am vazut normele varianta oficiala.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput