Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Marius, Rozi, imi raspundeti si mie va rog??

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_elena spune:

BUNA,

as avea si eu o nelamurire. Nu am gasit pe forum detaliile necesare pt CIC in situatia in care incepand cu 01.01.2009 am inteles ca intra in vigoare noua lege care spune ca indemnizatia pt cresterea copilului va fi de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni.

stie cneva sa imi dea detalii??
Eu urmeaza sa nasc in aprilie 2009 si as dori sa fiu cat mai informata in legatura cu ceea ce ne asteapta ...

multumesc.

sara-elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Ministrul muncii tocmai a dat o declaratie de presa in care anunta, printre altele, ca la sedinta de guvern de astazi au fost aprobate normele de aplicare a legii privind indemnizatia mamicilor. Aceste norme urmeaza a fi publicate. Normele sunt destul de stufoase si nu a vrut sa le parcurga pe toate, dar a tinut sa mentioneze:
- mamicile vor primi o indemnizatie de 85% din media veniturilor nete obtinute de mamica in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului
- prin venituri se intelege ceea ce este supus impozitului precum si ceea ce e specificat de codul fiscal (sper ca m-am exprimat corect si ca ati inteles ce-am vrut sa zic)
- mamicile care s-au intors la munca dar ai caror copii nu au implinit inca 2 ani, pot solicita oricand intoarcerea in CIC, indemnizatia lor fiind de 85% din media veniturile obtinute in ultimele 12 luni inainte de nasterea copilului.

Cam atat a zis legat de ce ne intereseaza pe noi.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Stefana spune:

Eu am nascut in 2007, martie, sunt in CIC de atunci...Am nascut iar, acum in noiembrie; teoretic beneficiez si eu de noua lege nu? daca nu pentru primul copil, in cele cateva luni ramase, atunci pentru bebe2.
Sper sa scoata repede legea, sa ne lamurim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Multumim mult, Alinutzaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Este adevarat ca se prelungeste concediul de la 2 ani la 3 ani si in cel de-al 3 an primesti 85 din salariul avut in ultimul an lucrat?
Eu pe data de 17 ian 2009 ar trebui sa ma intorc la servici pot salicita sa raman inca 1 an acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

cana, eu nu asa am inteles. Cred ca tot 2 ani ramane concediul, 3 ani este pt copiii cu handicap. Se modifica numai veniturile, in loc de cei 600 lei acum poti opta pt 85% din media veniturilor nete.

A vazut cineva normele? Eu am emotii pt PFA-ul meu cu norma fixa, se pare ca nu mai sunt mamici in situatia mea (cu norma reala e clar, ai declaratia de la finante cu cat ai facut si pace). Cu norma fixa oare imi iau norma ?(ca asta apare la finante si era impozitata, doar).

In asteptarea publicarii normelor aprobate, va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Da, durata concediului de ingrijire copil ramane aceeasi, adica 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Buna ziua,
Alinutaa multumim pt instiintare.

As veni si eu cu o intrebare in cazul meu, pt cine ma poate ajuta.

Eu am o fetitza acasa ce urmeaza sa o adopt, situatia ei prezenta fiind plasament in familia noastra. Desi ea s-a nascut in 2007 in octombrie, eu am luato acasa abia din ianuarie cand avea 3 luni iar CIC am cerut din aprilie 2008.
In prezent ma aflu in CIC si intentionez sa stau cu ea acasa pana cand implineste 2 ani.
As dori sa stiu daca mi se recalculeaza pt CIC veniturile mele dinainte de nasterea copilului..sau dinainte de intrarea in CIC.
Nu prea vad elocventa data nasterii ei in acest caz. Sunt multe mamici care adopta si iau copilasi si mai mari pana in 2 ani .

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicabb spune:

Musette79, banuiesc ca se va lua norma.

Eu sunt PFA cu norma reala si ma intreb pe ce se va baza calculul indemnizatiei atata vreme cat declaratia de venit se face pe an? Adica, nascand in august 2008, ultimele 12 luni sunt august 2007-iulie 2008 iar eu am declaratii de venit pe anii 2007 si 2008 nu pe bucati. Are cineva idee?

Mergi la inceput