Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Citat:
citat din mesajul lui iriss27

Eseea si eu am inteles tot ca tine, nu reiese de nicaieri ca se aplica pt veniturile obtinute inainte de nasterea primului copil. Eu sunt in aceeasi situatie cu tine, am nascut copiii la diferenta de 1 an si jumatate, acum sunt in cic1 si o sa intru in cic2 incepand cu feb 2009. Eu sper din suflet sa obtin cei 85% pt ca m-a disperat situatia actuala cu 600 ...

marius, se spune ca se primeste aceeasi indemnizatie, daca eu pt o luna primesc 85% si pt restul am primit 600, care e indemnizatia pt cic2?
si inca o intrebare, daca fiica-mea s-a nascut in feb, primesc si pt luna feb indemnizatie? nu prea cred
iti multumesc anticipat marius!!

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)



Iriss, mie mi se pare ca la tine e ff clar ca vei primi 85 % ( din veniturile de dinainte de nasterea primului copil ) in luna ianuarie 2009 pt primul copil si apoi tot atat pt bb2. Marius, ce legatura are postnatalul cu situatia ei?? Copilul e nascut in feb 2007, ce postnatal?? Ea termina CIC 1 in februarie si intra direct a doua zi in CIC 2 pt al doilea copil ( nascut in august 2008 - deci au trecut de mult alea 42 de zile ). Si oricum si la ea s-ar aplica art 8 din norme. Eu nu inteleg ce vrei sa spui cu postnatalul, sorry..!

Mami de fetita si de baietel 24+


Nu va imaginati cat de mult ma bucur pt vestea pe care mi-ati dat-o, eu din ce am citit acolo nu prea am inteles ca daca pt o singura luna din cic1 iau 85% o sa iau si pt cic2 tot 85%. Va multumesc fff mult. Abia astept sa incepem noul an sincer, ma terminasera psihic cei 600, avand in vedere ca veniturile mele anterioare erau mult mai mari.

Va doresc tuturor sarbatori minunate!!

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria (05.02.2007)

www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">David-Alexandru (08.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Marius, cand ai timp poti sa raspunzi si la intrebarea mea din ultimul meu post?? Ca nu mi-e clar deloc cu postnatalul in conditii art 8 din HG. vad ca toata lumea foloseste termenii " sa treaca din CIC 1 in CIC 2" dar din art 8 rezulta doar conditia ca bb 2 sa se nasca in timpul cat mama beneficiaza de CIC 1.Te rog mult.

Iriss, sa speram ca e asa cum ti-am raspuns eu, sper sa nu gresesc si sa te entuziasmezi degeaba. eu asa inteleg.

Mami de fetita si de baietel 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Buna seara!

nu prea am scris pe forum, dar urmaresc cu maaare interes subiectul.
Am citit proiectul cu normele,dar tot nu m-am lamurit.Asa cum spunea si Marius,proiectul este deficitar in multe aspecte.
Am o fetita nascuta pe 25.04.2008 si sunt in CIC.
Ma intereseaza sa stiu:cum se va recalcula indemnizatia pana la urma in cazul nostru,mamele de 2008?
Se iau in calcul 12 luni anterioare nasterii sau 12 luni inaintea aplicarii legii(adica 1 ian 2008-1 ian 2009)...??Nu scrie clar in proiect...Scuze daca ma repet,cu siguranta a mai intrebat cineva asta.

Va rog din suflet daca aveti idee,lamuriti-ma si pe mine!

Toate cele bune!
Roxana si Maria 25.04.2008

rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am pus proiectul privind modificarile pe pagina legislativa

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Buna dimineatza!

Domnule Marius, multumim respectuos pentru Proiectul de Norme, l-am citit si am o nedumerire:

La PUNCTUL 4 DIN PROIECT, referitor la modificarea alin. 2-6 ale art.6 se precizeaza: actele doveditoare privind realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit cf Codului Fiscal (...) sunt, dupa caz, urmatoarele:
a) dovada eliberata de angajator din care sa rezulte ca persoana indreptatita a realizat venituri cu caracter salarial (...) PRECUM SI COPIE DUPA CARTEA DE MUNCA CARE SA ATESTE CELE 12 LUNI DE VENITURI ANTERIOARE DATEI NASTERII COPILULUI"

Adica cum? alte documente care atesta incasarea de venituri salariale nu se iau in considerare???

Ce se intampla daca, in perioada 01 ianuarie - 14 aprilie 2008, am incasat venituri salariale provenind din doua contracte part-time, contracte neinregistrate in cartea de munca?
Ma refer la urmatoarele aspecte: ar urma sa nasc intre 06 si 11 ianuarie 2009, deci, in linii generale, s-ar lua in considerare perioada ianuarie 2008 - ianuarie 2009; in acest interval situatia veniturilor este urmatoarea:
- perioada 01 ianuarie - 14 aprilie 2008: 2 contracte part-time neinregistrate in cartea de munca insa intregistrate la ITMB, ambele in desfasurare si in prezent;
- incepand cu 14 aprilie 2008: pe langa cele 2 contracte part-time sus-amintite, contract de munca full-time;
- incepand cu data de 01 decembrie 2008 ma aflu in prenatal

prin urmare:
(1) perioada 01 ianuarie - 14 aprilie 2008 se va lua in considerare la calculul celor 12 luni in care am realizat venituri salariale sau nu? logic mi s-ar parea sa se ia in considerare pt ca, in intelesul Codului fiscal, fiecare dintre aceste venituri ESTE venit salarial, atat doar ca, repet: cele 2 contracte part-time NU sunt inregistrate in cartea de munca (insa, dealtfel, sunt inregistrate la Inspectoratul teritorial de munca inca din 2005 respectiv 2006 de cand le-am incheiat si sunt in derulare si in prezent);
(2) incepand de la 01 decembrie 2008 ma aflu in prenatal, ce se intampla cu venitul incasat intre aceasta data si data nasterii? cum este considerat?

Abia astept varianta oficiala a normelor de aplicare. Pana una-alta ceatza inca pluteste peste noi toti.


Ira 35+ mami de Lizuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Domnule Marius, am citit in proiect la art. 7, care se refera la modificarea art. 19 din norme, alineatul (3), ca Pentru luna in care s-a nascut copilul, la stabilirea cuantumului indemnizatiei se ia in calcul venitul realizat in luna anterioara nasterii copilului. In acest caz luna anterioara nasterii va figura de doua ori in calcul? Exemplul meu: copil nascut in august 2008, lunile luate in calcul sunt septembrie 2007-iulie 2008 X 2??? Sau se va lua august 2007-iulie 2008?
Multumesc pentru raspuns.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Pt Mitzi76, eu zic ca se ia in calcul august 2007 - iulie 2008.

La mine e cu cantec pt ca august 2007 - nov 2007 am avut si carte (pe 7 mil) si PFA cu norma fixa de venit, si aveam contract de colaborare cu o firma din danemarca.... in lege scrie veniturile nete impozabile.

Nu-mi fac sperante sa-mi ia in calcul contractul de colaborare, pt ca veniturile nu erau impozabile, ci numai norma fixa de venit (care fie ca aveai contract si faceai bani, fie ca nu, era fixa si toate contributiile le-am platit in functie de aia). Dar din noimebrie PFA-ul mi-i anulat, ca m-am angajat la o firma cu contract full de munca (practic imi dau tot salarul pe cartea de munca si atunci am anulat PFA-ul)... Mai e cineva in situatia mea? Cu PFA cu norma fixa?

Oricum parca vad ca legea va fi neclara, plina de ambiguitati si incompleta, si tot noi o sa avem de alergat pt acte, pana se lamuresc ei

Multumim Marius de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Mussete, si eu mai aveam venituri in afara de salariul de la locul de baza. Luam indemnizatie pentru lider de sindicat. Am anuntat deja ca vreau adeverinta cu veniturile. Daca nu mi le ia autoritatea in calcul, voi da in judecata, caci org sindicale sunt asimilate angajatorilor, iar indemnizatia e consid salariu, pentru care am cotizat si am platit si impozit. Nu vad de ce nu ai putea sa iei adeverinte de la circa financiara pentru PFA, in care arata ce venit ai inregistrat si ca ai platit impozit. De cotizat la asigurari ai cotizat pe PFA? Si veniturile din Danemarca de ce erau neimpozabile??? Nu stiu daca Danemarca e in UE, dar daca ai platit acolo toate darile pe acei bani poate reusesti sa dovedesti asta. Succes! Tu pe ce te-ai bazat cand ai zis august-iulie? Ca mie mi se pare ca se va dubla iulie!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Mitzi, mie asa mi se pare logic, cele 12 luni intregi anterioare nasterii, la mine fetita e chiar din 1 august, deci e clar.

Cu pfa-ul la mine e asa: era pfa cu norma fixa de venit, de 148 milioane pe an (in 2007, caz concret), si la suma asta plateam CAS, pensii si impozit pe profit, fie ca aveam contract, fie ca nu. Cand m-am angajat la firma asta de danezi, ca sa ne dea salar mai mare se practica des faza cu 7 mil pe carte si contract de pfa pe restul sumei, iar contractul s-a facut direct cu firma mama din DK, ca sa nu aiba ei probleme aici la finante cica.

Dar indiferent ca suma de pe contract era mai mare sau mai mica de norma fixa (de obicei e mai mare, altfel nu se merita), eu plateam darile la stat tot in functie de suma aia fixa de 148 milioane pe an (nu stiu daca ma intelegeti). Mai este un tip de pfa, cu norma reala, unde intr-adevar declari veniturile reale si platesti taxe in functie de ele.

Daca eram in cazul asta era clar mi lua in considerare, dar asa cu norma fixa nu cred.Si la banca degeaba am dus contracte, facturi si extrase de cont, mi-au recunoscut veniturile de pe norma fixa, cele 148 milioane pe an....Nu conta ca mie in cont imi intrau dublu...

Tie cu siguranta trebuie sa iti ia considerare indemnizatia de lider de sindicat.

O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Am citit normele. Nu am gasit nicaieri articolul care face referire la faptul ca si tatii pot intra in CIC, daca mama refuza.
Mi-a scapat mie? va rog sa ma luminati.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Softurela, poate era articol in normele vechi si nu a fost nevoie sa fie modificat.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!

Mergi la inceput