Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRIXIA

Cu ce dovedesc ca sunt asigurata medical pe perioada CIC?

Sunt in CIC si trebuie sa-mi fac niste investigatii medicale.Imi cereau adeverinta de salariat+ordin de plata sau cupon de indemnizatie. Primesc in cont indemnizatia, deci n-am cupon, e ok decizia de acordare a indemnizatiei? Rolul adeverintei nu-l vad, caci contractul se suspenda pe perioada CIC...deci?



salut!!!
cupon de indemnizatie= extras de cont de la banca la care primesti indemnizatia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Multumesc Dana pentru raspuns! O sa incerc sa obtin un extras.

Cris mami de Alexia & Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

buna. am si eu o intrebare, sunt in somaj si urmeaza sa-mi fac o interventie chirurgicala prin toamna, intrebarea este cu certificatul medical prelungesc somajul sau sa nu mai cer certificat medical? mi-ar fi fost de ajutor o prelungire a somajului deoarece se termina chiar pe 1 ianuarie. multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

se prelungeste somajul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

Revin cu problema ce ma macina (si nu numai pe mine, ci si pe alte mamici ce au nascut la Szeged)

Am depus dosarul de 1 an pt recuperarea sumelor de la prima nastere in HUN, si... mi-e inca blocat dosarul la CAS Bucuresti pe motivul ca ar mai trebui sa primesc ceva in plus la suma si pt bb (si asta de 6 luni incoace!!!). Praf aruncat in ochi!
Sun sa vad cum evolueaza treaba si acelasi raspuns: e criza!

chiar nu putem face nimic? chiar trebuie sa mergem personal la Bucuresti sa stam pe la usi ca sa ne primim banii inapoi de drept????

oare ei astepata termenul de prescriptie 3 ani dupa care noi nu mai vedem nici un ban returnat??? ce parghii juridice pot avea?

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

BUNA SEARA

Situatia mea este urmatoarea..ma aflu in concediul de crestere al copilului pana pe 7 octombrie...as vrea sa stau acasa cu copilul pana la 3 ani..nu am cu cine sa-l las si nu vreau sa-l dau la gradinita asa mic.
In concluzie nu as vrea sa ma intorc la servici. Am vorbit cu ei si le-am spus ca as vrea sa intru in somaj..ei mi-au zis sa merg la somaj sa vad tot ce imi trebuie si sa vin la serivici sa le dau in scris ca nu ma intorc..asta inseamna ca sa ma duc sa-mi scriu demisia. Mi-se pare ciudat. Nu trebuie sa ma scoata ei in somaj..ca sa zic asa?
Daca imi dau demisia .nu cred ca pot lua somaj..sau ma insel...trebuie decizia lor sa fie cu un anumit articol din codul muncii ca sa iau somaj? Mai exact ce trebuie sa fac ca sa ies in somaj din cic?

Sper ca m-am facut inteleasa. Astept un raspuns ca sa stiu cum procedez. Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda - daca iti dai demisia nu ai dreptul la somaj. Ca sa ai acest drept ar trebui sa te intorci la serviciu si ei sa iti desfaca prin decizie art. 65 CM contractul de munca si sa declare ca nu mai au acea pozitie in schema si nu iti pot oferi un alt post pe masura calificarii tale. Deci EI nu au - nicidecum TU nu vrei. Daca TU nu vrei sa mergi la serviciu e problema ta nu se mai numeste somaj. Ceea ce vrei tu sa faci se numeste demisie.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Multumesc mult Marius
Mai am o mica intrebare. Daca angajatorul nu poate sau nu vrea sa ma ajute sa intru in somaj...as putea sa ma transfer la o alta firam sa zicem 1 luna-2 ca apoi sa intru in somaj? Exista posibilitatea asta? Sau trebuie sa stau o anumita perioada angajata la cea de-a doua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai exista transfer. Iti dai demisia cu data X de la actuala firma, te angajezi cu data X sau Y (atentie la intreruperi) la noua firma si de acolo dupa 2 luni cf modelului tau te disponibilizeaza pe art. 65 CM si primul pas e facut. Insa vezi a AJOFM in ce situatie te afli. Poate nu iti va conveni sa stai in somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput