Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (11)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

asa si eu..de nu mananc ceva noaptea..ma puca o durere de stomac..de nu mai dorm deloc pana dimineata


bogdana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adee spune:

Si eu mancam noaptea pana acum cateva zile. Cam pe la 4-5 dimineata incepea sa ma ia o durere de stomac de nu mai puteam si mergeam sa rontai ceva. De cateva zile m-am dat pe apa minerala ( inainte beam numai apa plata) si vad ca nu mai mai doare stomacu si nici nu ma mai trezesc noaptea.

Cred ca ma prinde o raceala ca a inceput sa imi curga nasul de dimineata. Ma gandesc sa mananc multe portocale, si sa beau ceai. Oare mai sunt si alte remedii pt raceala ?

13

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

felicitari fetelor pentru baietzei
oare sa fiu eu prima care anuntz o fetitza saptamana viitoare???

referitor la hainele de gravide, eu sunt disperata sa gasesc unele frumoase pentru ca nu vreau sa imi ascund burta nici o secunda, si nu am de gand sa imi pun haine mai mari pe mine. sunt tare mandra de burtik mea...trebuie sa gasesc o metoda sa o vada toata lumea

12+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Adee, pt raceala incearca oscilococcinum, si eu am fost racita (inca mai am reminiscente) si am luat. Este homepopat si medicii il recomanda, plus toate prietenele mele gravidute au luat si bebeii sunt bine sanatosi. Nu e la fel de eficient ca fervex sau alte medicamente, dar ceva ceva tot face.

Eu maine nu cred ca aflu sexul lui bb, ca ginecologul nu are aparat asa performant, dar in 2 sapt max am morfofetala la Iosup si sper sa imi spuna ce e. Eu banuiesc tot un baietel, ca prea a fost anul baietilor....mi-as dori fetita, dar ce vrea Dumnezeu sa imi dea eu Ii multumesc.

Pupici

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

aaa chiar, cine stie, la iosup trebuie sa ma duc cu stick-ul de memorie sau cu un cd/dvd??

oscilocopcilum stari gripale chiar e bun pentru raceala. eu numai asta iau de vreo 2-3 ani si mi-a trecut de fiecare data. e singurul recomandat gravidelor..in plus baga ceaiuri de fructe cu multa lamaie, important e sa te hidratezi f f bine. vitamina c nu e bine sa iei suplimente prea mari(parca maxim 500mg era permis in sarcina)

12+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Buna dimineata fetelor!
La mine e dimineata mai tarziu, ce sa fac... as dormi intruna! Felicitari posesoarelor de bebei baietei... ce fericite sunteti ca ati aflat sexul deja. Eu cand vorbesc de bebelul meu ii zic cand "ea", cand "el"... de se amuza toata lumea
Eu mai am 3 saptamani pana ma duc la morfofetala si atunci abia o sa aflu daca roz sau bleu. Merg la dr. Pop la Diagnosis. Asa mi-a recomandat doamna doctor a mea. By the way, pe care o cheama Denisa Protopopescu si cu care voi naste prin cezariana (am vorbit deja cu ea) la Spitalul Municipal din Bucuresti. Voi v-ati hotarat unde si cum nasteti?
Aris... nu stiu cat dureaza sa proceseze testul. Abia saptamana viitoare ma duc si nu am intrebat pentru ca la mine trebuie sa fie gata pana la 3 octombrie cand ma duc din nou la doctorita cu toate analizele pe care le-am facut. Sorry.

Pup pe toate fetele,
Gina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADA1974 spune:

FETELOR.

Aris, unde te duci la Iosup?? Eu am programare la centrul FORTIS, si nu mi-au zis de CD decat pt ecografia de 22 saptamani, pt cea de acum nu mi-au spus. Mai bine suni si intrebi, stiu ca la unele centre se taxeaza separat CD-ul si POZELE !!!! Iti faci si 3T? Unde?




ada 11+ si gabi 3ani+7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ada - tot la fortis si eu, ca acolo are cabinetul si doctorul meu. eu am oricum stickul la mine mereu ca imi pune pozele de la fiecare eco de control...cred ca o sa iau si un cd si un dvd sa fie... ca nu le car in spate. triplu testul o sa-l fac la genetic lab, am sunat acum la ei sa intreb pana la ce ora se face recoltarea si au zis ca fac dimineata dar si intre 16 si 19 ceea ce e f bine, o sa fac eco la 12.30 dupa acre intru la dr meu si o sa am timp la fix sa ajung si la genetic lab. mi-a zis ca dureaza rezultatele maxim 2-3 dar ca sunt shanse mari sa le am a doua zi si cica costa 150 de lei.
of ce emotii am

12+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Multumesc tare mult Galushcutza pt informatii, insa nu optez pentru nastere sub apa. Dar pt nastere cu epidurala tare mult as opta in locul unei cezariene. Si astfel raspund si unei mamaci care intreba cum si ce fel vrem sa nastem. Dar pt ca in spitalele din zona mea nu se practica aceasta porcedura (cu anestezie epidural) sunt nevoita sa merg intr-o clinica privata la Eva (brasov) sau Medlife (Bucuresti). Oricum trebuie sa ma hotarasc destul de repede ca trebuie facute anumite programari si vizite , nu ma pot duce pe 23 martie sa spun ca am venit sa nasc si eu putin si sa plec acasa.

Se pare ca vom fi o generatie preponderent de "baietei". Sa va traiasca flacaiandri si sa va vedeti cu sanatate peste vreo 6 luni (infunctie de situatia fiecareia). Cat despre mine...in acest moment dupa cate stari m-au incercat si grija pe care o am zilnic privind starea de sanatate (caci v-am spus ca e o sarcina cu oaresce problemutze, in trecere ce-i drept) desi imi doresc din suflet o fetitza, tot din suflet spun ca nu conteaza sexul ci SANATOS SA FIE.
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne tinem copilasii in brate si sa traim sarcina ca cea mai minunata perioada. Fara griji si fara stres.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Uitati ce zic cercetatorii despre alaptarea prelungita: http://sanatate.jurnalul.ro/articole/116556/laptele-mamei-izvor-de-inteligenta.html

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput