Gravidute prin FIV (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

saluti!

mersi ca-mi purtati de grija, carmendu, andrada, julia!!!

a facut sotul geamurile si m-am agitat doar in jurul lui ca nu e tare priceput. bine-s asa cum sunt. acum au fost cei cu dulapul, pe care l-am gandit intr-o loja, un fel de balcon mai micut inchis, si dupa ce l-au adus baietii sus si-au dat seama ca nu incape. naspa...saracii l-au dus inapoi si-l vor taia ca apoi sa-l aduca maine.

am scris mail la firma cu cosurile de masina little baby (daca vreti sa va uitati). au ft multe variante asa cum vreau eu (de la 0 la 18 kg). mi-au spus la tel sa le trimit mai multe variante si ei imi raspund ce au pe stoc. sunt unele cu reductor pt cap si corp, cred ca se refera la acea bucata de material care tine corpul bebelusilor mici, din interiorul scaunului. i-am scris d-lui de acolo sa-mi recomande el in limita respectiva de bani, care e cel mai bun.

Andrada: e super caruciorul pe care l-ai gasit. la ce pret e ca eu nu am vazut pe pagina respectiva? daca afli cat costa transportul, ma anunti si pe mine te rog? eu m-am hotarat sa comand caruciorul dupa ce ies cu copiii din spital ca e timp pana vor iesi ei afara. prioritare sunt patuturile si scaunele de masina.

va pupacesc pe toate!!!

daca va simtiti bine, asa cum zice dr-ul juliei, nu va stresati prea mult cu tot felul de analize. eu nu am facut niciuna din cele despre care vorbeati voi azi.

papapa


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

andrada - e foarte frumos caruciorul. e bine ca are si landou si din ce-am vazut se strange foarte bine. nu stiu insa cat de greu e. eu zic sa-l iei. nu stiu cum poti sa-l comanzi.

eu am facut examen de secretie pana acum lunar. poate mi-a fost recomandat din cauza embrioreductiei, nu stiu. de fiecare data am fost ok.
acum vad ca mi-a dat sa fac test non stress. nu stiu ce e. cica o sa-l fac in spital pe la 32 ssapt. stie cienva dintre voi cum se face?

29+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Carmendu ce graviduta draguta esti in rochia aia , e super ....

Dar ce hainute frumoase o sa aiba bebe Victor .....felicitari!!!

Eu cred ca proful din Giulesti de aia a zis la Rami sa faca la dr.Albu amnio si nu la Predoi pentru ca sunt colegi de spital ....si stii cum e .....concurenta ( dar asta este numai o parere personala , altfel habar n-am)



kittyke 31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

kittyke-

29+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Carmendu ...ce test mai este si asta " test no stress" domane ma innebunesc nu e ceva pacaleala n-am auzit de asa ceva si am si ras cand am citit ( cred ca doctorii vad pe noi cam prea stresate si nebune )

kittyke 31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Salut burtici!
N-am mai scris demult,cu toate ca de citit,citesc cu regularitate ceea ce scrieti.
Imi pare tare rau ca experimentati dureri de burtica.Mai am si eu din cand in cand,dar cu un no-spa se rezolva.
Saptamana trecuta am facut si nou morfofetala,bb este bine,avea 602g.Doar eu,se pare ca iar am probleme cu colul(deja ma obsedeaza acest col),asa ca iar iau gynipral si no-spa.Eu cred ca nu scap de gynipral pana nasc...bine ca m-am cam obisnuit cu el.
Am discutat si noi cu medicul despre celulele stem,nu-i nici o probleme,el recolteaza,asa ca trebuie sa luam legatura c cei de la Cord Blood Center,insa cred eu ca-i cam devreme,nu?
Legat de somnul de noapte.....e cumplit!!!Nu pot sa dorm,din ora in ora merg la baie,amortesc,ma intorc greu de pe o parte pe cealalta...Iar ziua n-as face altceva decat sa dorm!Dar nici ziua n-am "spor" tot din cauza mersului la baie(azi am dormit o ora si in timpul asta am fost la baie de 3 ori ).

Luca si Cata:ma bucur din toata inima ca mai intrati pe la noi.Sper sa va reveniti cat mai curand dpdv fizic si sa puteti sa o luati de la capat.Va pup si va imbratisez cu drag.

Rami:ma bucur ca e ok colul si-ti tin pumnii pt amnio.Cum te mai simti?Te-au mai lasat greturile?

Andrada:super fain carutul!Si mie-mi plac cele cu 3 roti si de asta-mi doresc pentru bb.

Am si eu +2Kg,deocamdata doar burtica e de mine Am pofta de mancare,insa normala,nici intr-un caz n-as manca pentru 2...Sper sa fie ok pentru bb,mai ales ca am inteles ca din luna a7a o sa iau mai multe kg.

Hai ca m-am intins cat o zi de post.Va pup pe absolut toate si o aveti grija de burtici.

------------------
Flori 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Carmendu, ti-am trimis PM. Stai linistita, ca n-ai de ce sa-ti faci griji. Apropo, m-am uitat pe ultima ecografie facuta la Medlife si vad ca mi-au trecut si mie rubrica " Test de stress cervical" - NEGATIV (adica, cica e de bine). Dar habar n-am cum au facut testul, o fi fost legat de eco, cumva...

Kittyke, fac amnio pentru ca bitestul mi-a iesit prost (risc de 1:82), desi l-am repetat in 2 locuri (la Medlife si Bios). Si culmea, a iesit cu valoare mica aceeasi analiza (PAPP-A), deci clar n-a fost o eroare. Geneticiana cu care am vorbit mi-a zis ca analiza asta nu e influentata de tratamentul FIV, cel mult ar fi fost influentat fr.bhcg, care insa la mine a iesit normal in ambele parti.
Referitor la prof, sincer s-ar putea sa ai dreptate , dar fiind medicul meu trebuie sa merg pe mana lui, asta e...

Andrada, f. misto caruciorul !

Flori, daaaa, inca mai am greturi...tie in ce saptamana ti-au trecut ? Si trec asa, deodata, sau treptat ? Eu vreau sa treaca deodata, sa ma trezesc dimineata si sa nu mai am nicio problema !

Mirela, cum mai esti, te-a mai lasat raceala ? Poti sa bagi si un paracetamol (simplu) la nevoie.

Fetelor care ati facut bitestul, daca aveti timp sa mai aruncati un ochi pe analize, poate imi ziceti si mie ce valoare ati avut la PAPP-A si in ce saptamana a fost facut. Sa fac si eu o comparatie. Va




pozici

rami 16+

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

carmendu, mie nu mi-a mirosit mobila de bb... a mirosit un pic in camera de la vops lavabila + adezivul de tapet, dar mobila nu cred... a mirosit mai mult dulapul din dormitor, dar ala e dat cu altceva, nu cu vopsea...

rami, greturile trec treptat... la mine cam din sapt 15 au inceput sa se atenueze... primele semne au fost ca dimineata primul gest nu mai era aplecatul pe lighean... apoi am varsat tot mai rar dar am ramas cu un gust rau i gura care altera gustul alimentelor... dupa cateva zile a trecut si asta... apoi au trecut aversiunile alimntare si de miros... si tot asa... dar d ex peste nici acum nu pot sa vad

manu 25+ +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Tuculucu carutul e 182 lire pe un site din uk si 269 Eur pe un site nemtesc. Eu v-am pus link-ul producatorului ca erau mai multe poze.

Rami eu m-am ingrasat 13 kg pana acum dar toata lumea imi spune ca nu se vede. Eu chiar imi doream sa ma vad macar acum cu "forme". E... sa nu exagerez. Am primit comentarii cum ca "formele" s-au mai rotunjit!

Carmendu Carutul cantareste 19 kg. De testul antistres eu n-am mai auzit. O fi pt FIV-oase ca astea sunt paranoice

kittyke intram si noi in randul lumii cu gynipralul. De mult am observat cat e de trandy pe forum si mi-era si ciuda ca nu iau si eu

Flori tu cat ai colul? Cum iei gynipralul si no-spa?

Manunmanu si eu mi-am pastrat aversiunea fata de peste (din care mancam f mult inainte), pana saptamana asta cand am visat somon,am facut si culmea, am si mancat! Ar fi super sa ma apuc iar de peste. Cica reduce riscul de depresie postnata datorita uleiurilor esentialle pe care le contine.

Andrada 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

rami - si la mine pe ecografii scrie de fiecare data de stress cervical. da' cica testul de non stress e diferit, si se face in spital. vroiam sa stiu daca a facut cineva, ca sa stiu la ce sa ma astept.
o sa va tin la curent peste 2 sapt
manumanu-

29+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput