Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Buna dimineata!
LeelooLa multi ani si multa sanatate iti doresc!!!!
Bine ai revenit Windy!
Malinas le gasesc eu pe net, oricum mersi mult!
cherie socrii tai merita dupa reteta lui Eli!!!!!!! ...pacat de apa aia frumoasa...nu i-as fi suportat nicio zi!!!!soacra , modelul stas de socrella italianca(bine, mai sunt si aici exceptii) Acum cred ca o intelegi pe cumnata ta
Da, noi suntem exilate aici asa ca n-avem decat sa ne intalnim noi 2...cum ai zis...pe la bologna.
Bravegirl ai avut o rochie fff frumoasa si tu la nunta!
fluturash intri la profil personal, apoi :editeaza profil personal, unde iti apar m multe subpuncte, printre care :OpTiuni profil, unde apesi plusul si iti poti schimba semnatura.
Va doresc o zi frumoasa tutror!!

27+Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

La multi ani Leeloo5979!!!!!!!!!!!!!!!
Multa,f multa sanatate pentru voi.....Sa ai o sarcina usoara si la termen..... Sa te bucuri de bebe.. si sa ai parte de ce este mai bun....




http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 24+
AMR 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

multumim oceanborn, sper ca am reusit cu semnatura...

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Leeloo . Si Damian sa va duca numai bucurii!

27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo5979 spune:

Saru'mana de mii de ori pentru urari, si sa se intoarca la voi insutit! Sa dea Dumnezeu sa parcurgem toate drumul ramas cu bine, sa reusim sa ne vedem cat inca mai avem burtici si apoi cu minunile in brate!

Leeloo
30 +

http://good-times.webshots.com/album/562902143JedOlt
http://bd.lilypie.com/KW8up3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

neata fetele
leeloo revin si azi cu aceleasi urari calde si un sincer LA MULTI ANI! SA FI SANATOASA SI SA ITI DEA DUMNEZEU TOT CE ITI DORESTI
cherie se rezolva uite acuma scoatem biciul si frangiile ii trimitem direct la si pana nu vin la tine in aceasta ipostaza ii tinem in ...
30+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

buna dimi!
lelooo ,LA MULTI ANI!!!tot binele din lume iti doresc..
eli,la multi ani cu intarziere..scuze scuze..nu eram pe faza ac cateva zile...

oceanborn,buna dimieata ca buna dimineata, dar ceva de-ale gurii nuu??ne lasi nemancate, asa,ce inima ai??

Cherie 24+ Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

fetelor...am visat nemapomenit..l-am visat pe baiatul meu,nou nascut...asa cum mi-l doresc...cu par negruu negru...era miic si finuut...si aveam asa grija mare de el sa-i fie cald si bine...ce mai..azi sunt ff happy...io asa in general, nu ma arat incantata la maxim de bebe...dar cand il visez si e de bine...simt ca ma apropii asa de muult de el......

am si io o problema cu culorile ,mie imi plac doar-negru-alb-nuantele maron ciocolatii..atat...efectiv urasc galbenul-oranjul-verdele-nu le pot suferi si..pace!nu imi plac nici animalutele, imprimeurile cu soareci-oite-vacute-elefantei...si atunci???ce haine o sa cumpar io la copil??sau cum o sa arate camera lui??ar trebui sa incerc macar sa cumpar o prostioara cu desene etc etc...poate incep sa ma obisnuiesc ca na....este un bebelus ...



Cherie 24+ Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

fetele niste inf despre luna a VIII-a ca de reram datoare
Sarcina - Luna a VIII-a

Autor: Dr. Dan Tutunaru
Luna a opta este probabil luna cea mai lipsita de evenimente si de simptome (exceptand bineinteles, prima luna a sarcinii) dintre toate celelalte pe care le-ai parcurs pana acum. Pentru a caracteriza plastic atat cum te simti cat si cum arati putem folosi doar un singur cuvant: MARE. Abdomenul a ajuns atat de mare si te simti atat de mare incat uneori simti ca ai avea nevoie de o strada intreaga pentru a te intoarce in loc. Un aspect simpatic al acestui fapt este ca iti poti folosi cu usurinta burtica pe post de masuta, noptiera sau birou: aveam o prietena care isi servea pe ea cafeaua dimineata sau punea pune pe ea diferite obiecte (un carnetel de note, pixuri, cutiuta cu farduri). Totusi nu incerca sa-ti instalezi computerul pe ea, s-ar putea sa nu iti incapa!
Simptomele mamei

Luna aceasta fundul uterului va ajunge pana sub stern. Cresterea aceasta importanta a abdomenului impreuna cu castigul important in greutate te va face sa te simti foarte inconfortabil: te misti cu dificultate, te ridici cu greu din pat sau din fotoliu, dormi prost, intr-un cuvant te simti greoaie. Din (ne)fericire luna aceasta nu prea se intampla nimic spectaculos. Nici in bine si nici in rau.

Contractii Braxton-Hicks mai intense.Luna aceasta sa nu fii surprinsa daca tipul acesta de contractii apar des, poate chiar dupa fiecare ora. Lucrul acesta ar putea sa te faca sa te intrebi daca a venit momentul... Cel mai pobabil este ca nu inca, uterul isi face, ca sa zicem asa, incalzirea pentru marele examen al travaliului. Daca contractiile se insotesc de dureri si devin intr-un fel regulate, fuga in pat si anunta-ti doctorul.

Miscarile copilului. Le simti foarte acut, desi ele par sa fie mai putin dese ca in lunile trecute. Odata ce micutul tau a crescut, el intra intr-o evidenta lipsa de spatiu, fiind silit sa se acomodeze locului stramt care este uterul tau, astfel ca incearca si el sa isi mai dezamorteasca din cand in cand cate un piciorus, cate o manuta... De aici si loviturile "nemiloase" pe care le simti in stomac, in ficat, splina sau in coaste. Cand il simti mai agitat, nu ezita sa il mangai prin burtica si sa vorbesti cu el ca sa-l linistesti: vei fi oare surprinsa daca vei vedea ca te asculta si se potoleste? Daca ai voce placuta poti sa-i si canti, poate il adormi.

Oboseala marcata. Este inutil a-ti explica de ce te simti asa de obosita... Abdomenul este urias, ai gastigat in greutate cat ti-ai fi dorit sa castigi la LOTO , picioarele iti sunt in permanenta umflate, cum ai vrea sa te simti? Un lucru este cert, nu incerca sa bravezi. Stai in pat cat simti ca poti, dar nu exagera. Este bine a face cat mai multa miscare usoara (daca nu ai apucat sa faci gimnastica pe care ti-am recomandat-o din luna a doua), adica plimbari in aer liber si usor antrenament in bucatarie.

Nopti albe. Exista o pleiada de motive pentru care in aceste ultime doua luni nu prea mai poti sa dormi noaptea. Unul dintre ele este, evident, abdomenul tau mult marit, care te sileste sa dormi numai in anumite pozitii, si acelea doar doua la numar: lateral dreapta sau lateral stanga. Disconfortul acesta te trezeste deseori noaptea. Uterul gravid poate sa iti joace feste si prin faptul ca iti apasa pe stomac, lucru soldat cu aparitia arurilor ce te pot trezi din somn, sau pe vezica urinara, fortandu-te sa faci dese excursii la baie.


despre luna a VII-a numai afisez am mai postat odata, dar daca vreti strigati si se rezolva
30+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Neatza!
Leeloo! Sarcina usoara in continuare si un bebe sanatos tun!
Diamisha- tu vrei sa ma anemiez? Ce-i aia salata cu piept de pui fiert???? Eu vreau din alea grele....sa ma satur neica. Ca daca va zic ce am bagat in weekend.....mai bine nu, ca fac pofta la fete.
vorbeati de peste cu mujdei???????

==========
Corina 27+
My baby
Albumul meu

Mergi la inceput