***Capsunele-n scutecele de mai iunie 2007 (76)***

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Oana drum bun si sa auzim vesti bune de la Boston. Tre sa dormi in avion ca altceva nu prea ai ce face....si e al naiba de lung drumul pana in America...dar o sa iti placa tare acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Oana, drum bun si numai bine!!!


Angiuta, cam ciudata cresa unde merge Vladutz. Robert al meu primea la cresa micul dejun, aveau fructe nontop pe masa: feliutze de banen, para, mar, struguri pt ca ei sunt mici si mai servesc si intre mese cate ceva. Avea prinz si imbiss ( iaurt cu fructe), la 15.

David va merg fix in acelasi loc de la 01 octobrie. Voi plati pt cresa lui 130, pt ca este al doilea si mai primesc si de la Rathaus Betreuungsgutschein in val de 50E, pt ca ne incadram.
La Robert, primul copil cresa era 220 dar plateam 170, tot de la Gutschein, iar la Gradi fiind doar cu masa de pranz si fara pampers platim 180 si Betreuungsgutschein este doar 30E.
Dar, la nivel de gradinitza lui, pt ca au educatoare de bucatarie, nu ii dua pachetzel, ci platesc 10E in luna si au micul dejun si imbiss-ul, la comun. Ceea ce mie imi convine de minune ca nu stau mereu sa imi fac griji, ce ii pun la pachetzel.

Programul la gradinitza lor este 7,30-17, dar nu l-am lasat niciodata asa de mult. Si il duc cum vreau io, adika inclusiv la 10, ca azi, pt ca avem Logopädie-Sitzungen, de la ora 8. si il iau iar cand vreau io, dar gradinitza e in sistem deschis.

Daca mai ai intrebari, raspunnd cu placere.

Si, am avut musafiri..astept sa scrie ei..cine cine

unde-i Miniutza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Legat de mancare, Mara mananca asa: dimineata (7-9) un bibe de 300 ml de lapte (nu bea tot timpul tot). I-l dau simplu pt ca la 30 de min - o ora ii au miez de paine cu unt si cascaval, branza telemea desarata sau sunca de pui fasiute. Nu mananca mult, cam o felie, dar numai miezul, cateodata ajunge si la o felie jumatate. Pe la 10-11 putin fruct, nu reusesc deloc sa o fac sa manance cine stie ce fructe, azi a mancat doar 1/2 de piersica pasata cu furculita, ca de bucati se satura repede. E cam lenesa. La pranz mananca in fiecare zi altceva, azi i-am facut ceva inventat, ca nu mai stiam ce sa-i dau. O sa scriu mai jos reteta. Apoi dupa-amiaza mananca iaurt, gris cu lapte, mamaliguta cu branza si smantantana (acum nu prea mai vrea, nu stiu de ce), am zis ca o sa-i fac si papanasi, poate maine. Iar seara, la culcare, un bibe tot de 300 ml de lapte, din care bea aprox 270-280 ml, uneori mai putin, alteori tot.

Azi i-am facut asa: am taiat 1/2 de ceapa mica foarte fin si am inabusit-o in putin ulei cu apa si un praf de sare. Am taiat fasiute foarte subtiri vreo 50-60 de gr (din ochi) de piept de pui si l-am pus cu ceapa la inabusit. Le-am lasat vreo 10 min, dupa care am pus 1/2 de catel de usturoi taiat foarte fin si o lingurita de pasta de tomate. Am mai pus apa si le-am lasat sa mai fiarba 10 min. Apoi am pus cam o mana de spanac congelat si le-am mai lasat sa fiarba 10 min. Intre timp, am fiert un cartof curatat si taiat cuburi. L-am facut piure si l-am amestecat cu o lingurita de unt, vreo 100 ml lapte si un ou. Am uns un vas de Jena mic, luat special pt Mara, cu unt, am pus mancarea de spanac acolo si am dat-o la cuptor sa o scad. Dupa vreo 15 min am pus si piureul de cartof si am mai lasat vreo 10 min. Am acoperit cu capacul vasului de Jena si le-am mai lasat in cuptorul stins. A iesit foarte bun si Mara a mancat cu placere, dar nu tot, ca a iesit destul de mult.

In general mananca la pranz 220-250 de grame, stiu ca 250 de g e media indicata pt varsta lor. De regula, ii cam fac mancarurile la cuptor, inclusiv peste, ca mi se par mai bune. Ii fac sufleu de dovlecel, sufleu de caartofi cu branza, conopida cu brocoli si pui si tot felul de alte mancaruri, inventate cateodata in functie de ce am prin casa si de ce ar trebui sa manance Mara in ziua aia. Ciorba nu mananca, nu-i place cred.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

graviduta cum faci sufleul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Gravi ce buna papa ai facut azi!!! mi-ai facut pofta si mie, bine ca nu citeste si P...

Eu mi-am prospus, dupa ce tot ii dadeam sa manince cam ce gateam pt noi, dar adaptat pt el, sa ma intorc la principiile inceputului diversificarii, adica in fiecare saptamina sa aiba la masa principala: peste, pui, vita, ou, ficat, legume... ceea ce mi-a usurat munca de gindire "ce sa ii mai fac azi"... ii fac ceea ce urmeaza...

Azi i-am facut pireu de cartof+ficat fiert+brocoli+rosie... a papat bine, ca de 3 zile moftureste, dar l-am lasat sa i se faca foame si fiind si buna papa, a mincat. Ieri am facut cartofi frantuzesti.

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Citat:
citat din mesajul lui mica0307

graviduta cum faci sufleul?


Am curatat 2 dovlecei mici de coaja si seminte (ca erau de-aia romanesti cu seminte mari si multe, dar daca iei de-aia de import poti lasa semintele, ca-s mici de tot, eu le las de obicei) si i-am pus la steamer pt vreo 15 min. Apoi i-am pasat cu furculita bine de tot, am pus un ou, un borcanel de smantana Tnuva de-aia mai slaba (asta nu e obligatoriu sa o pui in compozitie, o poti pune pe deasupra dupa ce s-a inchegat cat de cat sufleul; insa cu ea inauntru mi se pare mai bun), o lingurita de faina si cascaval ras vreo 20-30 de grame. Am uns vasul Jena cu unt, am pus compozitia si am dat-o la cuptor vreo 30-40 de minute, pana incepe sa se rumeneasca (sa nu o lasi sa se faca prea tare, ca are gust ca de ars dupa aia). Cand i-am mai facut, i-am pus si marar tocat in compozitie, acum nu i-am mai pus. Iese foarte bun si este usor. Mie imi place. Si Marei. E misto la sufleuri ca poti pune ce-ti trece tie prin cap. De ex, in sufleul asta merge sa pui carnita de pui fasiute. Sau sa pui putin lapte in loc de smantana, iese mai moale.


Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

hello,

ne-am intors de la Albena aseara dar abia acum am terminat de citit aici.
Drumul a fost ok, mare inventie laptopul asta, Mihamora sa-ti dea Dzeu sanatate ca daca nu ziceai nu stiu ce solutie gaseam.
a urlat in scaun si s-a smucit atat de tare dar imediat ce-am pus baby einstein a si uitat de ce plangea; dupa care a si dormit si cand s-a trezit a uitat ca e tintuit in scaun si s-a jucat pe rand cu toate jucariile.

La Albena a mancat numai borcanele, pasate in prealabil ca sa nu le scuipe, nimic de la restaurant desi mancarea exceptionala pentru BG; mare noroc cu all inclusive ca altfel nu apucam sa mancam nimic; adica mancam eu si sotul plimba argintul viu , dupa care preluam eu sfarleaza si manca sotul; n-a vrut sa stea cu noi la restaurant in scaunul de bebe.

I-a placut marea, s-a aruncat singur in apa, cu capul la fund, l-am scos si avea alge si pe suzeta; n-a plans dar de atunci n-a mai vrut in apa decat in brate.
A mancat nisip la greu si i-a placut, i-am facut castele si forme de nisip dar le strica imediat fiindca vroia sa le apuce cu manuta si nu intelegea de ce se strica asa repede...

A dormit bine noaptea, ba chiar se trezea mai tarziu decat in RO.

Una peste alta a fost o vacanta ok, mai ales pentru el; eu n-am apucat sa fac plaja dar stiam ca asa va fi.

Gravi, stiu ca si tu ai fost la BG; parerea mea este ca BG este mult peste RO ca servicii dar mult sub Turcia; asa ca la anul, cand si va fi mai mare, vom pleca in Turcia.

Doxinu, n-am apucat sa intru la bazar si nici linku tau nu se deschide asa ca mai spune-mi inca o data ce hanorac vroiai; sau inteleg ca se liciteaza.
am vazut pozele voastre de la mare; frumoase; mi se pare ca Stef a crescut f mult si tuns scurt seamana cu tine mai mult.

Gravi, Madi, merg la un salon in Dorobanti unde vin multi din breasla mea, a publicitatii; atmosfera e super dar si serviciile.
La masaj am abonament si e 50 ron/ora; fara abonament e mai scump.

avem si noi ceva poze de la Albena:
http://picasaweb.google.com/cinca.clementina/ALBENA2008#5242271176001788194




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ella_74


Doxinu, n-am apucat sa intru la bazar si nici linku tau nu se deschide asa ca mai spune-mi inca o data ce hanorac vroiai; sau inteleg ca se liciteaza.
am vazut pozele voastre de la mare; frumoase; mi se pare ca Stef a crescut f mult si tuns scurt seamana cu tine mai mult.




Ella, mamica de David (24.04.2007)



Si noi am vazut pozele voastre si imi pare tare bine ca a stat in scaune pana la urma.Daca perseverezi ai sa vezi ca va sta!

Am licitat si am castigat pentru hanoracul cu dungi negre si gri.Sper sa-i vina lu' STEFAN

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Ella de ca nu-ti pui si tu in semnatura albumul cu pozicile lui BOB?Am vrut sa ii arat lu' mama odata cum il imbraci tu si .....

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Doxinu,
m-am conformat; vezi semnatura

hanoracul ii va veni, ca l-am luat pentru sa-l poarte in toamna asta, e pt 86cm, dar culorile nu sunt ce crezi, adica e un grena cu gri; si eu am cazut in eroare la culori si de asta am hotarat sa-l licitez.
Sa nu te superi daca nu-ti place, eu n-am trucat poza sa stii




Mergi la inceput