METODE NOI DE RECUPERARE EFICIENTA in CP

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

moshtoma,iti inteleg disperarea si cred ca orice parinte in situatia noastra ar reactiona la fel,,,si eu ma gandeam cu furie si disperare stand si uitandu-ma la lokomat in austria de ce a trebuit sa merg pana acolo ,de ce in romania nimeni nu poate sa faca chiar nimic ptr saracii nostri copii,,,de ce trebuie sa cheltui atatia bani de fiecare data ptr sanatatea copilului meu in strainatate ca sa am o siguranta si copilul sa fie bine tratat,DE CE???? de ce dincolo toata lumea se uita cu drag la un copil cu handicap indiferent de locul unde te afli cu el ,iar la noi cand mergi cu el toti se cotesc si il catalogheaza din start,,,un handicapat ,,si tu ca parinte trebuie sa inghiti multe lacrimi si sa te bati cu toti ptr ca ,copilul tau sa aiba dreptul la o viata cat de cat acceptabila. Ma gandesc ca santem un popor greu incercat de D-ZEU cu asa conducatori si inconjurati de oameni fara mila .
Bine ca se gasesc bani ptr diferiti artisti sa mearga in strainatate la operatii,,,sant bani ptr a umple subsolurile spitalelor de aparatura medicala adusa pe bani grei si nefolosita de cunostinte ale ministrilor,,,dar ptr un aparat care chiar ar folosii copiilor ,trebuie sa mergem in strainatate si sa ne cheltuim banii acolo.
asta este din pacate situatia si cred ca va trebui sa treaca multttt timp ca sa se schimbe ceva...
si intradevar moshtoma ai dreptate sant din ardeal,,,
D-ZEU sa ne dea sanatate si putere la toti, avem nevoie de asta ptr copii nostrii.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

@wnimra, nu cred ca este cazul sa ne certam, .... sintetizez ce ziceam mai devreme... stiu eu cum se face, cu campanii de presa si alea, alea...AM AFIRMAT ca nu am decat 2-3 nume care si-au exprimat ACORDUL asa de principiu...adica o vorba aici... in "eter". Aveam de gand sa fac o lista....nu a lui Schindler...!!!... dar ce sa fac cu lista mea cu 4 oameni.... Ti-a cerut cineva "cotizatii asa de aiurea la oricine zice ca vrea sa faca si sa dreaga" ?!!!. Eu am testat DOAR vointa acelora dintre noi care ar fi dispusi sa faca niste sacrificii...
Te-as ruga sa-l lasi pe "naiba" in pace cand postezi pe aici....pentru ca si asa viata noastra este grea... de ce sa-l mai "chemam" si pe "naiba"...in viata noastra...?!!!
Pai am facut apelul deja. Si v-am rugat sa-mi dati un semn clar ca doriti. Adica un pm mail. Pe baza acestor emailuri faceam o lista care urma sa creasca in volum. Apoi vedeam DE PRINCIPIU, REPET cine cat este dispus sa puna JOS. Si acum vine si raspunsul ptr Adriana... rasp pe care l-am mai postat:
@Adriana, multumesc in primul rand pentru cuvintele CALME, CALDE si INTELEGATOARE. Am discutat deja DEMULT cu Sibiul, fiind in centrul tarii...cei de acolo sustin ideea. Adriana EU AM CORESPONDAT de mult cu producatorul, STIU ca in pret intra si trainingul ptr asistenta. service, etc.... cei de la CENTRUL care va fi sa...fie...vor avea desigur personal incantat sa participe cu asistenta -resursa umana. Parteneriatul va fi unul public-privat si cei care au pus bani vor avea parte de sedinte PROPORTIONAL cu sumele depuse. Ma rog aici poate fi o discutie si un aranjament (DE) pus la punct...Si revin la

@wnimra: la cuvintele tale "hai la piata cu cine are marunt in plus prin acasa" si "intram toti parintii din toata tara "... nu prea mai am comentarii... daca asa ai inteles tu ca vreau sa procedez.....eu eram dezamagit ca acei "toti parinti"..... sunt doar o mana....nici macar o "caruta".... Nu ai inteles mare lucru... nu era nici urma de IRONIE, era DEZAMAGIRE, DISPERARE...pentru ca dinainte de a posta aici despre acest aparat, m-am documentat foarte mult, am corespondat cu centre din intreaga lume unde se face recuperare cu Lokomatul, am primit multe studii de caz clinice, cu rezultate, cu tot ce inseamna.... cand am vazut ca rezultatele sunt BUNE, ca SE VEDE CEVA...abia atunci mi-am permis sa postez despre asta....
@wnimra, imi cer scuze ca nu "citeam din postarile tale" si "nu mi-a cazut fisa ca luna de luna dai o gramada de bani pe terapia baiatului".... dar pe mine m-a preocupat mai mult subiectul "LOKOMAT" si alte nouati.... care ar putea sa ne aduca TUTUROR o RAZA de SPERANTA....

Am rugamintea acelora dintre voi care AU INTELES CE si CUM, sa faca o lista gen nume, prenume, adresa, tel, email, diagnosticul coplilului, si suma cu care AR FI DISPUSI sa contribuie la acest PROIECT. Daca nu POATE contribui, OK, sa traga o linie. Nu facem liste cu contributori neaparat, ci cu adeziuni. Cine adera si mai si poate contribui ...si mai bine...
Fiecare in orasul lui, la cunoscutii lui, cu probleme similare. Listele nu ANGAJEAZA in nici-un fel persoanele, doar vrem sa stim pe CINE ne-am putea baza pentru INCEPUT !!! Trimiteti-mi apoi un pm cu aceste liste. Atentie vorbim despre LOKOMATul pediatric !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

moshtoma din Romaina mi-a sarit mustarul tot din disperare, nu am vrut sa te jignesc.

Cu te te ocupi ? ai scris ca "EU AM CORESPONDAT de mult cu producatorul, STIU ca in pret intra si trainingul ptr asistenta. service, etc....", asa ceva nu se vinde oricum si la oricine...doamne cate sunt de explicat , nu am timp si nici nervii necesari.

"""Am rugamintea acelora dintre voi care AU INTELES CE si CUM, sa faca o lista gen nume, prenume, adresa, tel, email, diagnosticul coplilului, si suma cu care AR FI DISPUSI sa contribuie la acest PROIECT. Fiecare in orasul lui, la cunoscutii lui, cu probleme similare. Listele nu ANGAJEAZA in nici-un fel persoanele, doar vrem sa stim pe CINE ne-am putea baza pentru INCEPUT !!! Trimiteti-mi apoi un pm cu aceste liste. Atentie vorbim despre LOKOMATul pediatric !!!"""---Ce este asta moshtoma?????????????????????????
Desprea asta vorbesc.Cum sa ceri domne' lista cu nume , adresa , bla bla si de cati bani dispune fiecare, care este nebunul...sa il vad si eu pe un forum unde poate intra ORICINE.

"""Pe baza acestor emailuri faceam o lista care urma sa creasca in volum. Apoi vedeam DE PRINCIPIU, REPET cine cat este dispus sa puna JOS."""- SE INCEPE CU O SCRISOARE DE PREZENTARE A INTENTIILOR PT ACESTI COPII, se face plublica si apoi se SEMNEAZA DAR NU LA TINE IN PM-UL PERSONAL.
Unde ai mai pomenit asa ceva?

"""REPET cine cat este dispus sa puna JOS"""-- esti pe un forum plublic, postezi la copii cu nevoi speciale, nu vezi cati parinti disperati sunt??? ca nu aveam bani , traim in tara lu' papura si etc etc.Nu stiu ce vrei sa faci dar nu ai inceput bine deoc cu toate relatiile tale si...."""" am primit multe studii de caz clinice, cu rezultate, cu tot ce inseamna.... cand am vazut ca rezultatele sunt BUNE, ca SE VEDE CEVA...abia atunci mi-am permis sa postez despre asta....""", ----pe care le poate citii viziona orice parinte curios.

Un Moderator VA ROG - macar o parere
sau macar sa il indrumati pe moshtoma sa procedeze corect, ii puteti intinde o mana de ajutor?



http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:



am selectat cu - copy/paste-
"""Am rugamintea acelora dintre voi care AU INTELES CE si CUM, sa faca o lista gen nume, prenume, adresa, tel, email, diagnosticul coplilului, si suma cu care AR FI DISPUSI sa contribuie la acest PROIECT. Fiecare in orasul lui, la cunoscutii lui, cu probleme similare. Listele nu ANGAJEAZA in nici-un fel persoanele, doar vrem sa stim pe CINE ne-am putea baza pentru INCEPUT !!! Trimiteti-mi apoi un pm cu aceste liste. Atentie vorbim despre LOKOMATul pediatric !!!""" -- am zis de am avut de zis si trimit mesajul , apoi recitesc si ce VAAAADDD MOSHTOMA A SCHIMBAT MESAJUL INITIAL CA SA DE_A MAI BINE



http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

@wnimra: incerc sa folosesc acest forum PUBLIC, pentru a colecta date de contact despre cei care- asemenea mie- dorim sa aducem Lokomatul in Romania. Si despre cei care eventual ar putea face in acest sens ceva concret. Nu am scris nicaieri ca trebuie sa posteze datele pe forum. Nu trebuie semnate acele liste, ele ar avea rolul DOAR de a evalua pe CARE dintre noi ne putem baza in cazul in care ar fi vorba despre un parteneriat...

Din posturile tale inteleg ca crezi ca ai experienta necesara sa organizezi un astfel de proiect. De asemenea mai inteleg ca iti manifesti pesimismul in ceea ce priveste capacitatea mea de a face acest lucru....

La intrebarea ta cu ce ma ocup... care mi se pare putin cam..personala... iti voi raspunde totusi: ma ocup de copilul meu, diagnosticat cu parapareza spastica..... si pentru care as vrea sa fac ceva... mai mult....

Intotdeauna cand se gaseste cineva care sa faca ceva, se va gasi un "altcineva"..care sa comenteze, ca nu e bine, ca altfel se face..etc... In fine Murphy.. are niste teorii despre aceste lucruri... Mai exista de asemenea niste teorii care spun ca oamenii judeca uneori dupa propria lor imagine...teoria oglinzii... daca nu au incredere in ei... nu au nici in semenii lor....

Wnimra daca crezi ca poti face ceva in sensul acestui proiect, please be our guest... Astept sa compui tu acea scrisoare de intentie.... pentru ca este evident -ori nu ai inteles propunerile mele, ori crezi ca poti face lucrurile in alt mod, PROBABIL mai eficient sau mai BINE !!!. In orice caz, ar trebui sa te hotarasti, daca vrei sa visezi, vrei sa faci ceva concret, sau pur si simplu vrei sa zici "nu se poate asa, ci asa si asa".... "orsicui...si orsicat"..... In varianta nr.2 ai semnatura mea. Pentru ca nu fac parte din categoria "eu sa fiu in fata"...ci din categoria " IDEEA-PROIECTUL !!!- sa mearga mai departe".

PS1. Culmea ironiei ar fi asta : "asa ceva nu se vinde oricum si la oricine...doamne cate sunt de explicat , nu am timp si nici nervii necesari" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PS2. "eu de acasa si din fatza monitorului nu pot face nimic". Totusi poti face ceva: poti da SFATURI !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

imi pare rau ca se ajunge la cearta pe un subiect privind sanatatea copiilor nostrii,,,mosthoma un om ca tine ar trebui sa fie cel putin administrator la un spital de recuperare sau director poate atunci am avea si noi in tara altfel de conditii ptr copii,dar sa revenim la subiect,,,si scuze ca nu prea imi e in clar totul dar,,,
cum sa nu fie Sibiul de acord???,,unde s-a mai pomenit ca niste privati prin banii lor si cu relatiile lor sa iti aduca in spital un aparat de sute de mii de euro si tu sa refuzi plus ca au training gratuit, service tot si le creste si cota,,, de ce directorul spitalului de acolo nu face o campanie de strangere de fonduri cu ajutorul nostru bineinteles ptr achizitionarea aparatului,,,????DE CE? nu te-ai gandit moshtoma asta sa le propui ,, ,,si eu l-as accepta la mine in casa si as gasi si persoana pe care sa o trimit la training,,,pe cuvant, plus ca imi vine rau cand ma gandesc la personalul din spitalele noastre la bunavointa si amabilitatea lor,,,,la faptul ca toti te trateaza de sus de parca ei sant d-zeu si tu un biet muritor dator sa le faci plocoane
Poti ca parinte sa treci peste atitudinea asta cand in joc este sanatatea copilului tau dar daca stii ca tu ti-ai dat acolo ultimele economii si ii vezi pe ei cum te trateaza, parca nu iti vine sa mai inghiti totul.
Asa ca din start eu cred ca mai degraba as da banii la un privat decat la stat ,,,care si asa nu face nimic ptr noi,,,ba mai mult se dclara incantat sa cumpere parintii aparatul sincer mi se pare strigator la cer atitudinea celor de la Sibiu sau de oriunde ar fii...dupa parerea mea ar trebui sa faca ei tot posibilul sa adune bani sa cumpere aparatul ca doar ei vor incasa taxa pe sedinte ,,,nu noi..
si cum se va proceda cu banii incasati din sedinte,,care nu vor fi putini deloc,,,cine ii va lua? tot sibiul,,,adica ea aparatul pe gratis si mai are si un venit sigur pe luna ,,iar noi ramanem cu ochii in soare si cu banii dati,,zic asta ptr ca daca va fi parteneriat public-privat cum ai zis se intelege ca vom avea numai dreptul sa il folosim mai ieftin catva timp pana se acopera banii care i-am dat,,,iar asta poate dura un an sau doi,,,,si dupa poti avea surpriza sa nu te primeasca sau aparatul daca se defecteaza sa stea inchis prin cele sali,,,in romania orice e posibil,,
asa ca imi cer scuze moshtoma daca nu pot fii de acord cu ideea ta,,,asta doar ptr ca sant in romania si spitalele si oamenii sant tot aici,,,si crede-ma am avut de-a face cu oameni si spitale de la noi mai mult decat mi-as fii dorit vreodata,, si mai trebuie sa treaca multi ani pana eu o sa imi schimba parerea despre acest sistem de altfel putred..
mult succes la ceea ce v-ati propus,,,..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

,,,,,Mai exista de asemenea niste teorii care spun ca oamenii judeca uneori dupa propria lor imagine...teoria oglinzii... daca nu au incredere in ei... nu au nici in semenii lor....,,,
MOSHTOMA-- as vrea sa cred ca fraza asta nu descrie parerea ta despre toate persoanele care au o alta opinie legat de subiectul in cauza,, nu inseamna ca daca eu sant sceptica in ce priveste spitalele sau unii oameni, nu am incredere in mine,,sau in alti semeni,,,Doamne fereste,, din contra din cauza ca am tot timpul incredere si consider ca orice om e bun, am patit atatea si am fost asa de multe ori dezamagita,,,
in viziunea mea orice parinte care creste un copil cu handicap si se bate cu viata asta zi de zi ,,e un om plin de incredere
Si eu cresc un copil cu tetrapareza si inca 2 copii sanatosi multumesc lui cel de sus,,,si daca nu aveam incredere in mine si in cel de sus ,,eram nebuni toti de cand lumea,,,
asa ca va rog sa lasam teoriile la o parte,,,nu de alta dar nu isi au locul,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

@Adriana, sa zicem ca este o discutie constructiva. Nu ai inteles bine deloc. Dimpotriva. Sibiul este FOARTE de acord cu PROIECTUL. Doar ca fiind bugetari, la capitolul fonduri-cotizatii, nu prea pot face mai NIMIC sau prea putin.... Sunt dispusi sa vina cu asistenta medicala, cu sediul, cu "gazduirea". Cu Bobathul sau Vojta de "incalzire" de dinainte.... Am discutat cu Conducerea de principiu. Sunt de acord, dar se pare ca la "chinurile facerii" trebuie sa "tragem" noi, astia suparati si amarati....
Despre amanunte de fucntionare, profituri ulterioare se poate discuta ulterior. Sa nu sarim la "impartirea placintei" ...sa vedem mai intai cum o putem "framanta" si mai apoi..."coace"...

S'apai ideea cu Sibiul nu este batuta in cuie...putem gasi alta locatie, alte conditii, putem face NOI un centru PRIVAT, al NOSTRU.... dar si aici este de discutat locul.... Poate fi la ses, poate fi la munte unde OXIGENUL si OZONUL ajuta copii nostrii.... Poate ca unul din parinti a lucrat in sistem si stie, poate atragem cadre medicale... etc...sunt multe de discutat si pus la punct.

Si eu am OROARE pentru spitalele din Ro si crede-ma ... nu putine...
Revenind la Sb, nu am absolut nici-o treaba cu Sibiul... m-am gandit la el doar ptr ca este in mijlocul "geografiei"...si putem veni cu totii, din toate directiile.... Sau haideti sa REUSIM sa convingem pe CINEVA cu FONDURI, "BAZAT" ...sa ne ajute....Este greu, este de umblat..citeste pag anterioare unde intr-un link am descris ce greu s-au strans fonduri si cu cate umblatura si sacrificiu... intr-o tara mult mai avansata..Irlanda, pare-mi-se....

Stim, cei din sistemul de "stat" ..degeaba...nu sunt motivati ..se multumesc cu peschesul nostru....marunt...cum zicea cineva....eu un singur lucru socotesc ca este adevarat...decat sa dai pe trei sedinte anuale afara, cca 3000 euro/sed, mai bine faci un efort, te aliezi cu cativa semeni si faci o treaba privata, etc... bun daca la noi nu se face nimic, etc, etc, haideti sa emigram....Dar unde ..si cine te mai primeste in ziua de azi..."la tati n'i greu"...

Din fraza finala inteleg totusi ca nu dai nici-o sansa acestui proiect in RO.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

ba da ii dau o sansa acestui proiect in romania,,dar facut din sponsorizari sau donatii publice ,cu ajutorul unui centru sau spital de recuperare cu implicarea directa a directorului unde se va monta aparatul si eventual a unei vedete,,,sa ne aducem aminte cat tam-tam s-a facut ptr dotarea unui spital cu aparatura ptr inima cu ajutorul Lianei Stanciu si a altor vedete,,,si chiar au avut rezultate
Asa sant convinsa ca am avea si noi reusita si poate am strange toti banii necesari,,altfel imi e greu sa cred ca se vor aduna atatia banii,,e vb de 2-300 000 mii de euro totusi,,,si doar din banii parintilor e cam greu sincer...
Poate castiga careva la loto si se hotaraste sa faca un centru privat,,,,doamne da,,,
Cat priveste ideea emigrarii nu e asa rea,,,si niciodata nu se stie,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat nu exista un proiect concret fundamentat si asupra caruia sa existe responsabilitate si LEGALITATE, acest topic NU va mai continua sub aspect financiar. Informational da financiar NU. Sper fie corect inteles acest mesaj.
Nu am sa inchid acest topic sub rezerva continuarii lui doar din punct de vedere informational. Nu se strang bani, avem reguli bine stabilite pe acest site.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput