METODE NOI DE RECUPERARE EFICIENTA in CP

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

in mod normal se ia de pe site,il poti descarca de acolo completa si trimite,dar poti sa si le trimiti un email sa intrebi cum e mai bine sa faci,,
oricum conditiile de aici sant extraordinare si oamenii minunati , toti sant cu zambetul pe buze ,,iar copii fie ei mai mari sau mai mici sant fericiti.
aici totul le e permis au voie sa faca orice,,au parcuri de joaca piscina ptr inot,iar personalul si dr sant de nota 10 plus.
am fost si la noi in centre de recuperare in care trebuia sa stai drepti ca vine dr sau asistenta si copilul nu avea voie sa alerge sau sa strige ca deranja,,,aici nici vb de asa ceva,noi nu o sa ii ajungem nici intr-o 100 de ani din pacate.
sarbatori fericite la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

V-ati intors din Austria?Cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

eli05 o sa revin azi cu mai multe amanunte,a fost ff bine,,mai tarziu o sa iti scriu mai amanuntit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

din pacate eu am trimis un email acolo si nu mi s-a raspuns.Nu stiu cum as putea sa fac sa aflu cat costa si sa-mi fac o programare.Erau si alti pacienti sin afara Austriei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

despre lokomat,,,baiatul meu s-a simtit ff bine facand terapie pe lokomat,,era vesel binedispus si s-a imprietenit imediat cu profesorul care il fixa in aparat,,asta e foarte important deoarece daca copilul nu face cu placere ,nu are rabdare sa stea si e mai dificil,,el a mers in ultima saptamana zilnic cate o ora ,echivalentul a 2 km,ceea ce e foarte mult ne-a spus profesorul de acolo ca mai rar copii care sa stea atata,dar fiindca avea in fata un monitor de calc pe care ii puneam ce filme vroia si el e inebunit dupa dvd putea sa stea si 2 ore fara probleme.cat despre rezultate deocamdata nimic ,,,dar speram,,am vorbit cu seful clinicii care l-a consultat si ne-a spus ca trebuie rabdare sa proceseze creierul informatia si poate mai tarziu dupa inca o cura se vor vedea ceva rezultate,,cat era in aparat picioarele ii mergeau super,,ca si ale mele,pozitia excelenta,,dar ptr a se intiparii in memorie trebuie exersat si avut rabdare,,in rest nu mai putem face nimic,, atat doar gimnastica si lokomat ,mai mergem in iunie o luna ptr un set de sedinte,si avem rabdare si speram ca vor fi ceva rezultate,,daca nu asta e ,sant cu constiinta impacata ca am facut totul ptr minunea mea de copil cum o vrea cel de sus.
dar oricum eu sant ff multumita ptr ca copii s-au simtit excelent acolo si rau nu are ce sa ii faca aparatul chiar daca nu avem rezultatele asteptate.
Din pacate cu raspunsul la email si programarea sa mergi in vara nu pot sa fac multe,,,noi am trimis peste 20 de emailuri si vreo 50 de telefoane plus 2 drumuri pana acolo personal, ca sa reusim sa facem rost de o programare,,sant ff ocupati ,centrul e plin de copii conditiile sant excelente si cred ca singura solutie ar fi sa suni si sa vorbesti personal ,sa spui ca vrei sa mergi si sa vezi daca iti pot face o programare,noua seful ne-a spus ca doar in iunie ne poate primii ptr ca in iulie august sant ff multi copii ptr ca e vacanta,,si e foarte greu de mers.
Am intrebat si cat costa sa stai internat acolo si sa faci toate terapiile in jur de 6 si ne-a spus ca in jur de 4000 de euro,,cam mult,,dar voi stiti daca se merita, ai inclus cazare ,mancare si tot ce inseamna recuperare ,conditii de hotel de 4 stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

eli05 am intrebat si daca pot sa fac eu programare dar a spus ca are nevoie de diagnostice si date despre copil,,deci e esential sa vb tu,
cred ca numai prin telefon vei putea rezolva ,suni la nr lor de pe site Claudia Korinek
Management Central Reservations
Phone: +43 (0) 3124/9 05 10 si poate reusesti intr-un final sa vb cu cineva ptr o programare.
intradevar formularul se descarca de pe site dar nu stiu cum se procedeaza mai departe,,ca noua nu ni-l aproba asigurarea,,,,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

Subiectul asta -pe care EU l-am deschis- a "MUCEZIT" realmente luni de zile pana a trebuit sa mearga CINEVA sa constate CE SI CUM. Adica sa constate ca ESTE O SANSA REALA... exact cum va spuneam.....
Babette - o dna cu probleme ca si noi- spunea ca lumea e sceptica....sa mai asteptam.....uite am asteptat.....
DECI E BINE !!!. Nu pot sa INTELEG in RUPTUL CAPULUI de ce noi romanii nu ne putem mobiliza sa cumparam acest aparat, asa cum V-AM MAI PROPUS. OK !!! inteleg ca CINE are RESURSE poate...CINE nu STA ACASA..... HAI sa socotim...spune Adriana POP (de unde esti ?!)ca ea a dat 75 euro/sed, deci 15x75=1125 Euro, adica cam acolo 1000 euro cum zicea ea pe luna..... plus alte cheltuieli se fac 2000 sa zicem/luna. Eu AS PUTEA COTIZA un 5000 EURO, nu ne putem aduna o mana de oameni sa miscam CEVA, pe undeva, sa ADUCEM acest aparat si LA NOI ? Zicea o alta dna, ca vorbeste ea cu nu stiu cine. (cititi paginile anterioare)...A ZIS dar .... NU AM MAI AUZIT NIMIC de ea..... Eu am o fundatie umanitara, am putea sa-l aducem cu o campanie TV, cu un sponsor GENEROS cum este ORANGE sau VODAFONE, gen dati un mesaj de 2 Euro... copii cu necazuri.... NU VA INTELEG .... VA PROPUN CEVA.. si REALMENTE DORMITI.....pana vine cineva care spune MERGE !!!... In afara de o persoana care a zis ca intra in "hora" nu am auzit pe nimeni.... Astept PM -uri cu cine vrea totusi.... sa contribuie. Forma v-am descris-o in pag anterioare... daca as fi avut bani imi faceam propriul CENTRU de RECUPERARE.... asa DUC MUNCA de CONVINGERE..... si REMEMBER:
NEUROplasticitatea este VIITORUL acestor COPII !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshtoma spune:

Mai scriu asaaaa...din DISPERARE !!!...:
LOKOMATUL, daca ati citi BINE si atent MATERIALELE postate anterior, face minuni prin REPETITIA MISCARII..... ori cati bani sa ai sa mergi de exl de min 4-5 ori pe AN prin alte tari....
AdrianaPOP, bag de seama ca esti din ARDEAL....dupa nume.... ma bucur ca ai FOST si ai VAZUT !!!Ma bucur pentru COPILUL tau, Dumnezeu sa va AJUTE in continuare !!! Asemenea si Ukraina, si alte terapii.... Nu inteleg de ce SANATATEA acestor INGERASI trebuie sa fie ATAT de SCUMPA !!!
P.S. la mesajul anterior ..ca am citit prima pagina in care "wnimra" spunea "Imi place subiectul asta , imi permite sa visez.Pana acum suntem 3 sau 4 care ne dorim Lokomat in Romania.Ce zici moshtoma? incet incet se fac ''valuri''." Iti raspund acum .... VISEAZA vnimra...viseaza.....somn usor (iarta-mi usoara ironie....)..deci suntem o gramada.....cu 4 flori totusi primavara nu se cheama a fi...

DOAMNE, DOAMNE CAUTA DIN CER SI VEZI si CERCETEAZA LUMEA ACEASTA..pe care a ZIDIT-o DREAPTA TA.....si o DESAVARSESTE pe EA.....!!!!AMIN.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

usoara ironie !!!!urat

Daca ai intrat la Paralizie Cerebrala(tetrapareza,parapareza, etc) 2 si la PROBLEME GRAVE DE DEGLUTITIE-HELP***CAP2*** si mai citeai din postarile mele poate iti cadea fisa ca luna de luna dau o gramada de bani pe terapia baiatului.Nu pot face cotizatii asa de aiurea la oricine zice ca vrea sa faca si sa dreaga.Am explicat ca "trebuie un cal de bataie", sunt cu baiatul meu 24 din 24 si rar am ajutor pt -4-5 ore pe sapt, eu de acasa si din fatza monitorului nu pot face nimic.Pot semna o petitie pe net , pot ajuta cu " gen dati un mesaj de 2 Euro..." dar altceva ????????CE????????
Sau facut campanii pt copiii cu autism , dar au fost putini care sau zbatut , au avut timp la dispozitie sa umble sa "agate" o televiziune , o persoana publica , sponsor etc ...restul au semnat pe net , au votat , bla blaaaaa, au sunat pt 2 3 4 6 euro...
Ai facut asta si nu ai primit nici un ajutor de la cei care "viseaza" ca mine???
Tu ai propus , noi am acceptat , ne dorim plus altii care doar ne citesc si atat , care nu au bani nici macar pt o sedinta de terapie si isi doresc cu tot sufletul sa isi faca copilul bine.....ai ajuns la Tv intr-o campanie si nu am sarit toti sa te sustinem ?
Cum naiba crezi tu ca o sa se stranga parinti cu cate 1000 2000 + 5000(ai tai) de euro in plic si faceti cheta si hai frate la "cumparaturi" si mai vine si nenea sponsorul care da restul de 100000euro?! cine are incredere? Pe ce lume traiesti?
Faci un apel umanitar , chiar aici la despre copii , intram toti parintii din toata tara , ne sustinem cauza , semnam , votam si "cineva " da un TARRRRRRRRRRRRR TARRRRRRRRR la pro tv pt un interviu , o sa sara fuga , da super bine pe sticla o astfel de stire , fac un sondaj de opinie .....cred ca ai inteles ca sa nu ma mai explic si observa situatia cum o caruta de parinti "obliga statul roman de la obraz" sa faca dracului ceva.
Asa se face o astfel de treaba , nu cu hai la piata cu cine are marunt in plus prin acasa.
Si nici nu scuz ironia.


http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

nici eu nu inteleg de ce sanatatea copiilor nostrii trebuie asa scump platita,,,poate pentru simplu fapt ca ne-am nascut intr-o tara unde statul nu face nimic ptr copii cu probleme,,de 6 ani de zile de cand am baietii niciodata nu am beneficiat de nici un tratament gratuit ptr ei,,nici macar o aspirina,,,dar beneficiaza altii cu pile si relatii la greu,,,,
dar sa revin la spusele voastre,,,imi e greu sa cred ca o mana de oameni ,oricata vointa si bunavointa ar avea o sa reuseasca sa aduca Lokomatul in romania,e nevoie de mai mult de atat,,,stand acolo o luna zi de zi langa fiul meu si vb cu prof,care il punea si monitoriza secunda cu secunda am aflat ca este necesar un curs de 3 luni in elvetia ptr pregatire inainte de a-ti vinde aparatul,,dupa ,trebuie mers periodic la instruire ptr ca aparatul in sine este in imens robot condus de un calculator,,,daca de exemplu un picior al copilului se contracta aparatul se opreste brusc,,,e ff sensibil,,,trebuie sa fii ff bine pregatit ca sa poti sa il setezi in fc de probl copilului,plus ca o sing persoana nu poate sta 12 ore langa aparat ,,asa ca e nevoie de cel putin 2,,,intr-un cuvand bani multi,,,
in plus de asta v-ati gandit cum o sa se imparta sedintele intre parintii care dau bani si care nu,,,
cel mai bine ar fii parerea mea doar,,,sa se trimita niste adrese catre ministerul sanatatii,,sa se ia legatura cu o vedeta care sa vrea sa sustina cauza public pttr achizitia acestui aparat intr-un spital de recuperare si apoi se poate face un teledon ptr achizitia aparatului cu implicarea statului,,,ptr ca fara, este destul de greu sa acoperi cheltuielile cu achizitia,intretinerea si folosirea,,,,este vb despre ff multi bani,,,

Mergi la inceput