METODE NOI DE RECUPERARE EFICIENTA in CP

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

se poate merge ca internat ,,ar fii bine sa incerci sa iti faci de pe acuma programare daca vrei sa mergi in vara cu fetita,,noi din decembrie am incercat sa ajungem acolo si de abea dupa 2 vizite personale si o suta de telefoane am avut un raspuns sigur,,,e drept ca a fost mai dificil deoarece nu am vrut sa stam internati .
Pret pentru terapie completa stand internati acolo nu stiu,nu am cerut niciodata ,pentru ca nu m-a interesat, dar daca vrei pot sa intreb dupa ce ajung acolo.

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

ma iertati dar plec cateva ore sa termin bagajele, maine plecam la prima ora ,dar revin cu alte informatii daca mai doriti un pic mai tarziu.


adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

Ptr andru-mami ,din pacate baietelul tau e prea mic pentru lokomat ,nu accepta decat copii peste 3 ani ,dar poate sa faca celelalte proceduri de recuperare baietelul .
daca te uiti pe situl clinicii o sa vezi ce fel de proceduri se mai fac in clinica ,bineinteles daca crezi ca e mai rentabil sa mergi pana acolo doar pentru recuperare fara lokomat ,,,e alegerea ta
despre costuri nu pot sa zic un pret exact ,2-300Euro drumul ,chiria undeva in jurul a 1000euro depinde de pretentii si persoane iar despre clinica, nu stiu exact cat costa daca esti internat acolo dar pot sa aflu daca doreste cineva.
O sedinta de lokomat 90 euro,si sant necesare in prima faza 15 sedinte
-ptr Eli05 sant convinsa ca ar ajuta-o pe fetita ta sa mearga corect ,mai ales ca merge singura deja.
O sa intreb dupa ce ajung acolo si o sa iti scriu ce trebuie facut si cat costa

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna seara!

mai inseamna ca noi mai avem de asteptat fiindca noi nu facem nici pasi si suntem si mici,ca ai zis ca primeste de la varsta de 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

oriunde in lume terapie pe aparatul lokomat se face doar la copii incepand cu varsta de 3 ani ,asa am citit pe toate siturile inclusiv la elvetieni ,ei fiind cei care l-au inventat .
noi plecam dimineata la prima ora ,undeva pe la mijlocul saptamanii viitoare o sa va scriu sa va spun cum se simte copilul dupa primele 2 sedinte de lokomat.



adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Adrianapop,nu ne mai spui nimic despre cum e in Austria?Ati inceput sa lucrati pe Lokomat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

imi cer scuze ca nu v-am povestit nimic pana acum dar nu am avut internet ,,de abea acum cateva zile mi-am cumparat un modem sa pot sa am acces la net oricand,,
deci,,,am ajuns cu bine,,fiul meu adrian a facut deja 3 sedinte de lokomat,,si de saptamana viitoare face in fiecare zi.ce pot sa zic ca e extraordinar e faptul ca in prima sedinta a facut 800 de pasi CORECT in 20 de minute,,bineinteles la o viteza mai mica si sustinut in hamuri,,nu era lasat el pe toata greutatea lui,,,dar piciorele ii erau ff bine pozitionate si miscarea era corecta,,calcai talpa,,,
in a doua sedinta a crescut nr de minute la 35 si vineri in a3 sedinta a facut 45 de minute,,,si peste 1000 de pasi deja la viteza mai mare.totul depinde de copil,,,mereu ne intreba daca are dureri,,daca nu e obosit,,,si mi-au spus ca nu toti copii accepta asa usor,,dar el e invatat sa faca miscare , acasa de 2 ori face pe zi gimnastica plus ca umbla de o manuta tinut destul de usor,,deci e un copil obisnuit cu efortul fizic,,asa ca nici vb sa faca febra musculara sau sa aiba dureri,,De saptamana viitoare o sa faca in fiecare zi,,pana dupa pasti ,atunci are 15 sedinte si asteptam sa vedem ce zice dr,cate sedinte mai trebuie si cand.
varsta de la care se poate face ptr copii e de 3 spre 4 ani,,,

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Adriana,nu ai aflat cat cost un curs de recuperare complet si cate saptamani dureaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

din pacate nu poate sa imi zica nimeni de pe aici cat dureaza un curs si cat costa,,am aflat doar ca totul depinde de copil,aici se procedeaza in felul urmator,,se completeaza formularul de internare in clinica cu toate datele copilului si diagnostic se trimite la ei,,ei spun pe baza datelor ce fel de terapie are nevoie copilul si cat timp,,apoi se trimite la asigurari ptr aprobare dupa care se interneaza,,,
la ei totul este pe baza de asigurare ,,iti dai seama ca deconteaza asigurarea tot.
ptr straini e necesar sa vb personal, sa vada copilul si dupa se poate stabili cate proceduri are nevoie si cat va costa totul
preturile incep de la 1000 euro pe luna si urca in functie de gravitate si nr de terapii.
imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult dar asta e tot ce am aflat.
eu ptr o sedinta de lokomat platesc 75 de euro.
numai bine,,pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Formularul se ia dupa site?

Mergi la inceput