Leoaicele DC*(21)*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Am uitat, azi e prima zi de toamna

Leditia , sigur vei gasi la baby expo ceea ce cauti tu, ce firma vrei sau inca nu stiti

Adriana , multa sanatate la voi acolo, nu stiu ce sfat sa-ti dau dar tineti-o tot pe ceaiuri si paine prajita si muuulta rabdare
Cand ai tu timp vreau si eu reteta de placinta cu iaurt, daca nu te superi

EDIT: rulada sa rupt dar nu de tot, adica am putut sa rulez foaia si a aratat bine. Tu cand scoti foaia din tava si o pui pe prosop pe care parte o pui? pe cea care sa copt sau pe cea care a fost deasupra? eu am pus pe cea care a fost deaspupra, ca sa arate mai bine rulada, trebuia invers sau nu are importanta?



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Salutare si de la mine, din pacate am de lucru fff mult, nu apuc sa citesc si sa raspund ...
revin cand pot ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Cata,eu pun crema pe "fundul"(partea de dedesubt) ruladei,deasupra ramane "fatza",insa nu cred ca areimportanta.


Placinta de iaurt(buna,nu prea dulce insiropata si racoritoare!!)

10 oua(am facut si cu 8)
10 linguri de zahar
1 litru iaurt
esenta vanilie
1 pachet de foi placinta
ulei-ptr uns foile si tava
stafide(ptr cine doreste)

Se bat putin ouale cu zaharul,se adauga iaurtul,se amesteca sa fie omogena compozitia,cu telul para, de mana,nu cu mixer.Se amesteca doar sa se dsfaca ouale,sa se amestece cu toatele,nu se spumeaza.
Se unge o tava(mai inalta nu tava de la aragaz) cu ulei,se aseaza jumatate din foile de placinta unse (sau stropite) intre ele cu ulei,se toarna compozitia de oua,se aseaza restul de foi deasupra,tot stropite intre ele cu ulei,pe ultima o ungem bine si o presaram cu zahar tos.Se da la cuptor la foc mediu spre iute(n-am cuptor cu grade),pana se rumeneste usor deasupra-capata o culoare usor galbuie.Se scoate,se acopera cu un prosop,cand s-a racit se taie patratele.E mai buna servita rece.

Acum am facut asa cum am scris mai sus si am facut una si altfel.Am pus in tava,pe rand doua foi de placinta unse intre ele cu ulei,o cana de compozitie...si tot asa,deasupra putina smantana batuta cu un ou si zahar tos,si,a iesit mai aproape de placinta cu branza ,decat ce iese ea de obicei,adica a fost mai putin insiropata,dar tot foarte buna.

O poza mai veche aici
Sa ai spor!

Eu am fost sa duc o floare unei prietene care si-a schimbat prefixul ieri..si acusica ma bag in bucatarie sa fac o ciorba cu perisoare.Mi-a mai trecut starea de somnolenta insa tot ma casc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Buna celor mai si mai...
la adunare.

O saptamana plina de impliniri si tot binele din lume.

Noi suntem ok:Bogdi plin de viata si eu plina de .






Blogul lui Bogdan-Andrei

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Dodo,somn usor,macar tu ai motiv sa fii somnoroasa..eu nu,si ma tine deja de cateva zile...

Ciorbitza mea e aproape gata,veniti la o portie?Cu smantanica?Cu leustean?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Seara buna fetele

Azi e prima zi de primavara australiana

Am fost la delfinariu car cu ramadamul lor, au schimbat programul si nu au anuntat, asa ca neam dus , vb aia: boi si venti vaci si vroiam sa fac sipoze cu delfinutii
Acuma au numai la 11 AM si 10PM si devreme si prea tarziu pt noi, poaite prin Oct vom mai merge.

Adi stai sa infloreasca si cel rosu, caci la cel alb au fost cam strambe.

In rest va pup

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Buna si de la mine pe ziua de azi!
Un inceput de saptamana f. bun va doresc!
Adi- eu vreau... o ciorbita virtuala...Mercic!
Annie- nasol cu ramadamul lor...dar las' ca mai gasiti voi obiective!!!

Dariuca- draga esti scumpika rau la vedere!
Cata- spor la sporovait!Da..am inceput... pe la 17 am ajuns!Usor -usor imi intru in ritm ca sa fiu in forma pe 15!!!
Gabi - usor....si lui Bogdi zbenguiala placuta!!!
Adi- o intrebare... la placinta cu iaurt asa multe oua?? 10?? Chiar si 8 mi se par muulte! Nu e vb. ca fac economie de oua...dar sotul meu daca-si prinde mintea o papa toata..si ma gandesc ca..totusi 8 oua sunt extrem de multe!!
Ledi- super..ca v-ati plimbarit !Ahaaa...deci va plimbati pana la capitala ??!! Da e Babyexpo acush in sept. cred ca spre sf. lunii!
Va pup
Ma duc ca fac niste cartofi prajiti ca nu scap de gura lu' sotulica..cica el de ce nu are voie cartofi prajiti...ca nu a papat de acum 3 luni!!( minciuni).Daca ar fi dupa el ar papa zilnic!

O seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata, haideti la cafea, ceai ... ce vreti voi !
Io`st aiurea ... am ramas cu munca in birou, adik inainte aveam o colega (a plecat de tot) si seful ... iar acum sunt singura 2 saptamani ... m-am scos
Voi cum sunteti, ce faceti ???



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare de la Iasi!

Annie,astept cuminte..:)

Dany,da,sant cam multe oua ,dar n-o faci zilnic ,nu?
Si nu se simt deloc la gust,ai sa vezi..daca incerci..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

celor mai si mai...


O zi frumoasa va doresc,

sunt bine dar cu o lipsa de chef de zile mari.

Azi am semnat antecontractul de vanzare-cumparare a unui apartament cu doua camere in Navodari.







Blogul lui Bogdan-Andrei

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput