Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Mi-o fi dor de soacra-mea, de ma plictisesc eu asa??????????????

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui YLARI

Mi-o fi dor de soacra-mea, de ma plictisesc eu asa??????????????

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png



ptiuuuu....



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona80 spune:

Ylari, si belelul meu cred ca a inceput sa se cam plictiseasca doar de lapte. Nu mai mananca cu asa mare pofta si la inceput cand ii bag bibe in gurita se stramba de numa. Cred ca tre' sa ii mai schimb meniul.
Anca, sa-ti traiasca puiutul, sa fie sanatos si sa va bucurati de el. Cat despre colici, citeam undeva ca ei percep durerile de burtica si ca pe foame. De aceea, e posibil ca din aceasta cauza sa regurgiteze lapticul, pentru ca de fapt nu ii e foame. Pe Victor il linistea ceiutul, baby drink sau chimen si anason. Laptic ii dadeam la 3 ore,, dar fiecare bebe are ritmul lui. Din biberon insa, nu lipsea sab simplexul. Si cum zicea si Cleo, o carpita incalzita cu masina de calcat, face minuni. Ai grija sa nu fie prea calda. Acum nu stiu daca ceaiul, sab simplexul, aaa si baby grip-ul de 3 ori pe zi, si-au facut treaba, dar la noi colicii au fost in verva doar vreo 3 saptamani, apoi apareau doar la 2-3 zile si la 1 luna juma' au disparut de tot. Intreaba si medicul despre toate astea si vezi ce zice. puiutul sa-i treaca cat mai repede.
Gata, de data asta plec. Ma duc sa fac dus, ca acsui vine tati sa ma ia.

Mamica fericita a lui Victor Stefan din 04 iunie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Cleo, Reallaura, Ramona, multumesc mult pentru raspuns. Am sa vad cum evolueaza lucrurile. Baby drink ii dau si eu, de ieri am inceput. Am sa iau si Sab Simplex sau Bonisan, sper sa fie totul bine si sa nu mai sufere puiul meu.

Edit: Yupeeee, a facut un kk mare. Si inca unul mai mic pe termometrul doamnei doctor care a venit sa o vada

Mami fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag, Carla Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Cleo, Reallaura, Ramona, multumesc mult pentru raspuns. Am sa vad cum evolueaza lucrurile. Baby drink ii dau si eu, de ieri am inceput. Am sa iau si Sab Simplex sau Bonisan, sper sa fie totul bine si sa nu mai sufere puiul meu.

Edit: Yupeeee, a facut un kk mare. Si inca unul mai mic pe termometrul doamnei doctor care a venit sa o vada

Mami fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag, Carla Alexandra



tiii, sa iti traiasca cacacioasa!!
Poti incerca sab simplex/bonisan. dar vezi ca efectele apar inc ateva zile...sau deloc . Asha ca... muuulta rabdare, nervi de otsel, si calm.


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Cleo, multumesc. Fetita ta e o scumpa, sunt tare frumoase pozele

Mai am o intrebare, Carlei i se descuameaza pielea, mai ales pe manute, burtica si picioruse. Cam cat dureaza "procesul" asta de reinnoire? Ceva recomandari pentru masaj (creme bune, uleiuri)? Doctorita mi-a recomandat ulei de parafina eu o dau cu Nivea Oil, pare sa-l tolereze bine dar parca tot uscata e pielea.

Mami fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag, Carla Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Cleo, multumesc. Fetita ta e o scumpa, sunt tare frumoase pozele

Mai am o intrebare, Carlei i se descuameaza pielea, mai ales pe manute, burtica si picioruse. Cam cat dureaza "procesul" asta de reinnoire? Ceva recomandari pentru masaj (creme bune, uleiuri)? Doctorita mi-a recomandat ulei de parafina eu o dau cu Nivea Oil, pare sa-l tolereze bine dar parca tot uscata e pielea.

Mami fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag, Carla Alexandra



Noi folosim ulei de floarea soarelui fiert si racit.

Pupici, sa iti traiasca printzesa!!!

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Anca, eu am folosit vitamina A uleioasa, tot asa i se descuama pielicica, cred ca a durat vreo 3 saptamani de la nastere cat a mai avut pielea asa. Ti-am citit si povestea nasterii si m-a impresionat cate ai avut de tras, dar micuta este minunata, sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

Cleo, multumesc. Fetita ta e o scumpa, sunt tare frumoase pozele

Mai am o intrebare, Carlei i se descuameaza pielea, mai ales pe manute, burtica si picioruse. Cam cat dureaza "procesul" asta de reinnoire? Ceva recomandari pentru masaj (creme bune, uleiuri)? Doctorita mi-a recomandat ulei de parafina eu o dau cu Nivea Oil, pare sa-l tolereze bine dar parca tot uscata e pielea.

Mami fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag, Carla Alexandra



1 luna.
tot nivea oil am avut - am trecut la ulei de masline extravirgin. parca o fo mai bine.



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinabulina spune:

n-am mai scris de ceva vreme, ca n-am mai avut chef. dar de citit v-am citit si incercam si noi sa raspundem:

MissP, bine ai venit!!!!! ma bucur ca v-a priit concediul. pozele sunt de nota 20, superbe!!! si multumim pentru mesaj si aprecieri aaaa, si pentru linkul cu sharuieli, am sa casc si eu ochii pe acolo.
ylari, si eu ma lupt cu durerile de cap. si am auzit acelasi lucru ca si socrate, ca ar fi de la lipsa de calciu (am fost si eu la muuulti medici). la mine se pare ca asa a fost, caci nu mai am asa dureri de cand am grija de calciu cat de cat (nu asa dese, ca tot ca naiba de puternice sunt )... sunt innebunita dupa Eva a ta, iti vine sa-i papi falcutele
MsBB, . daca apuc pana se trezeste piticul, iti trimit nr meu de tel pe privat, poate ne intalnim intentionat intr-o zi
Simonix, si noi avem probleme cu kk rar. iar gogoasa papa mai mult san (uneori o masa de formula/zi). stiam ca cei care papa formula se constipa mai des; dar trebuie sa faca zilnic, totusi... acum, daca nu a papat mare lucru, nici nu are ce sa faca, zic eu... iar cu papatul, poate e din cauza ca a schimbat mediul si mai ales temperaturile...
Esme, nu ne sperii, ne ajuti cu informatii pe care poate nu toate le stim. si mai bine ne speriem si avem grija, decat sa nu stim si sa credem ca e totul ok. eu nu-s de principiul ca-s mai fericiti cei saraci cu duhul
Alysh, asa si gogoasa mea, nu mai vrea in carucior, doar in marsupiu, sa vada ea tot, sa nu-i scape nimic. cand suntem cu tati e ok, dar cand nu... vai de mami, careia ii vine sa se apuce din nou de fumat, ca ma chiraie non-stop
anca81, si eu o dadeam pe a mea cu nivea, dar pielea era cam uscata. nu ma deranja neaparat, am crezut ca e normal. pana ce pediatra mi-a zis ca nu e ok si sa-i iau sapun si crema/ulei de la avene sau mustela. i-am luat mustela si in 2 zile (zau ca nu mai mult), avea gogoasa mea o piele su-per-ba!!!!! eu nu mai renunt la mustela poa' sa fie ce-o fi! cu colicii ti-au spus fetele, nu mai repet

si acum despre noi: inca ne luptam cu constipatia. azi, dupa 3 zile, a reusit sa faca un mare kktzoi. era asa fericita, mititica! dar si ma-sa! dar si acum pute in casa, cred ca va trebui sa vindem apartamentul . iar eu cand zic de constipatie, ma refer la faptul ca face rar, greu (se screme, plange, etc) si cam tare. kktzoiul de azi m-a omorat!!!! dar bine ca l-a facut, mititica.
in rest... vorbeste de nu se poate, isi baga mainile in gura si se tine de limba si vorbeste (cred ca-i place cum simte limba)...
ne pregatim si noi de plecat la mare, de pe 8 pe 14 septembrie. pana atunci, insa, am fost la brasov si vom mai merge duminica la izvoru muntelui. o plimbam pe micutza, ca-i place. iar ma-sa si tac-su sunt niste plimbareti....
am sa revin cu poze; sa vad cand apuc. va pup pe toate, fara exceptie

georgiana, de gogoasa balerina teodora maria

http://b1.lilypie.com/9161p3.png

Mergi la inceput