Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (189)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

La multi ani ATUDOR!

Deea, asteptam sa ne spui ce ghidusii mai face Eric. dulce.

asiza, un dulce pentru Denis. Si lui multa bafta la gradinita. Speram sa aiba mai mult noroc decat a avut Cris. N-am mai citit nimic de micuta.

aka, cum mai e cu gradinita, ce mai face Cris?
Pe mine nu m-au lasat sa stau cu ea, din doua motive: unul, ca plang si ceilalti copii dupa parinti si celalalt ca ea se va obisnui sa fiu acolo si ca n-ar fi bine pentru Stefy. Asa ca n-am avut de ales si m-am supus. Si rezultatul a fost ca dupa o saptamana de plans dimineata pina ajungea la copii, apoi s-a linistit. Pobabil ca la 15 septembrie o luam de la capat. Si in prima saptamana a plans si noaptea. Se trezea speriata. Dar de la cresa imi spusesera ca asa va fi, ca altfel... nu stiu cum as fi reactionat. A fost greu, dar trebuie sa fim tari. Fiecare copil are ritmul lui de adaptare si trebuie sa fim tari, noi adultii si sa avem multa rabdare.

dianav, am primit mesajul. Multumesc mult la micuta curajoasa.

Laura lui Dani,ca a aceptat usor schimbarea. Tie multa sanatate. Sa dea DD sa nu ajungi la operatie.

dianarus, ma bucur ca muschetarii sunt bine... binisor.

Dia, un dulce pentru Oana vorbareata si tu, capul sus mamica minunata, ca o sa fie bine la gradinita.

Flore, ma bucur ca sunteti bine. Un la micuta naravasa.



vacanta la mare
poze din iunie
Poze din Copou
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


gazzella, avem copiii cam la aceeasi diferenta de varsta... si e grele, nene .

si mai proaspetele mamici de bb2 se simt coplesite si cauta solutii... aviz madaluta si monica...
si vor mai fi mamici de bb2 in curand, dandusa si flore, si sigur sunt interesate si ele de subiectul "2 bebei la o mami".

eram curioasa cum ii impaci cand... nu se impaca singuri

ex. concret si proaspat:

ieri la pranz marc a adormit primul, ianis a vrut si el tot acolo, ok, culcat pruncu mare langa pruncu mic, adormit instant (ca niciodata ), daaaarrr... ianis (cel mare) s-a trezit dupa nici 1 ora, a venit suparat ca cine l-a culcat pe el cu marc... ca nu mai vrea nani... am zis ok, nu mai dormi daca nu vrei, hai sa facem ceva impreuna... dupa 10 minute s-a razgandit, ca el merge sa doarma langa marc iar, dar sa fiu si eu cu ei la nani. ne-am dus impreuna, s-a asezat in pat lipit de marc si spunea ca n-are loc de el (pat dublu, de adulti, eu pe 10 cm pe margine!) si n-a avut loc... si l-a impins si calcat si suit peste manutze sau piciorushe pana l-a trezit pe pici... si-a plans marc saracul de ciuda... oricum nu a mai adormit nici unul, zbierau care mai de care...

inutil sa spun ca mi-a sarit tzandara. cine are copii dependenti de somn stie ca bb tre sa-si faca somnul la ora potrivita altfel toata armonia din familie se duce pe apa sambetei si s-a dus naibii toata dupa-amiaza de ieri.

cine mai traieste de-astea in mod curent? si cum se descurca cu ele? ala io, ala io


Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mananc deci slabesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Ola.. vaz ca ne-nmultim , bun venit gazella. Le salut pe a_deju, Dia si Bambo (dulce cum dormea cu un picior pe-afara.. mai poarta ochelarii?)c-au iesit la vedere

Roxanica ati fost pan la urma la Cluj?

Monica frumoase poze ai mai pus... dulce foc Teodora si voi parinti mandri. Dar cele cu Dragos m-au dat pe spate.. ce copil ferice. Bravo voua. Si ce bucle blonde.. ntz, ntz.

Kikineata.. asa mare e Garga?? Uau.. ce i-ai dat sa pape.. jaratec?! Mda.. ai dreptate cu Kiselefful.. poate mai punem pe toamna de-o intalnite.. probabil in w-e, de vreme ce vom avea atatia fulguleti titrati.

Saryta, felicitari. Sa va traiasca finuta.


Citat:
citat din mesajul lui danutz
Bendis, frumos nume- zeita noptii, a padurilor ,a lunii si a vanatorii la vechii daci si sotia lu' Burebista.


Danutz, multumim. Habar n-aveam.. cu toate ca remarcasem si eu numele fetitei gazellei.
Facut bagajele?


Asiza, la mai mare.

Dianav, pare rau ca Oana fuse bolnavioara. Probabil ca in acea zi era putin deshidratata.. si de aceea era mai apatica.

Bravo Dani! Baiat mare are mama.

Off, Aka.



de M (6) si G (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui dianarus78
ieri la pranz marc a adormit primul, ianis a vrut si el tot acolo, ok, culcat pruncu mare langa pruncu mic, adormit instant (ca niciodata ), daaaarrr... ianis (cel mare) s-a trezit dupa nici 1 ora, a venit suparat ca cine l-a culcat pe el cu marc... ca nu mai vrea nani... am zis ok, nu mai dormi daca nu vrei, hai sa facem ceva impreuna... dupa 10 minute s-a razgandit, ca el merge sa doarma langa marc iar, dar sa fiu si eu cu ei la nani. ne-am dus impreuna, s-a asezat in pat lipit de marc si spunea ca n-are loc de el (pat dublu, de adulti, eu pe 10 cm pe margine!) si n-a avut loc... si l-a impins si calcat si suit peste manutze sau piciorushe pana l-a trezit pe pici... si-a plans marc saracul de ciuda... oricum nu a mai adormit nici unul, zbierau care mai de care...

inutil sa spun ca mi-a sarit tzandara. cine are copii dependenti de somn stie ca bb tre sa-si faca somnul la ora potrivita altfel toata armonia din familie se duce pe apa sambetei si s-a dus naibii toata dupa-amiaza de ieri.

cine mai traieste de-astea in mod curent? si cum se descurca cu ele? ala io, ala io


[omulet cu 2 degete ridicate]

Asta patim si noi cand nu putem sa-i culcam pe fiecare in camera lui. Cel putin in vacanta sunt mereu in priza... si mi-s taaaare fericita . De regula Matei e cel care se scoala primul si-l distra tare sa inceapa sa vorbeasca.. sa se agite.. si se scula si G. Acum deja ne intelegem si stie sa iasa tiptil afara.. daca e in toane bune, atunci si executa. Oricum eu stau cu urechile ciulite la baby-phone si -daca e cazul- intervin.. scotandu-l din camera pe "recalcitrant".



de M (6) si G (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Dianarus...mi-am facut idea somnului cu doi muschetari...yoy

Dia1609 cu paracetamolul (panadol) am prins idea, dar ma gandesc ca-i valabila problema si la ibuprofen(nurofen) ca-i si mai tare, verdad?

Dani e nitelus constipat si nu reusesc sa diferentiez caca fara tomate in meniu de caca cu tomate...si tomatele ca tomatele, dar ne place la nebunie si ceapa cruda

asiza voi pe ce plaiuri sunteti? V-ati intors in Ro?
flore spor la munca...si sa va mutati cat mai repede la casa noua!

Dbunny cu Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

Buna, fetele!!
Ruxandra, nu, n-am mai mers la Cj, ca David si-a revenit f.f.f bine, din fericire! Rar de tot mai schioapata, chiar primii pasi dupa ce se trezeste si coboara din patutz, sau carucior, deci pana-si "incalzeste" putin piciorul. Oricum vrem sa mergem la un control la Cj si pastram programarea din septembrie. saru'mana pt. intrebare !
Voi tot la munte??
Dia referitor la ecografie , toti imi spuneau ca nu are rost sa facem o radigrafie, dar de eco n-a pomenit nimeni, asa ca am tras concluzia ca e irelevanta, oricum acum e muuuuuuuuuult mai bine, Doamne ajuta!
Te inteleg perfect cu gradinita, cred ca e tare greu, off, eu inca nu ma gandesc la asta! Sincer, fara sa invart cutitul in rana, cred ca oricat de sociabila si dezghetata e Oana, tot va plange cand se va vedea singurica, fara mami, la gradi, cel putin primele zile, saptamani...Si consider ca e perfect normal, uman. Cica eu n-am plans deloc, m-am asezat la masutza, mi-am scos batista si am inceput sa fac diverse forme, stiti voi, coif, barca...Ciudat, ca doar om sunt si eu!
Laura, sanatate multa, sa se rezolve numai cu medicamente! banuiesc ca e vorba de un furuncul, nu?
Bravo lui dani pt. prima noapte singurel!! Si asteptam pozeeeee!
Monica, ce frumosi copii ai!!Si deja te gandesti la bb3???Dar ce zmeoaica puternica salasluieste in tine???
Bamboooooooo, ce dor mi-a fost de voi!! Enorm a crescut Antonia si s-a facut si mai frumoasa, daca se mai putea...exista o singura parte buna in toata absenta asta a ta de pe la noi, ca am putut vedea clar ce mult a crescut si ce frumos s-a dezvoltat Antonia. dar mai bine o vedem mult mai des, ce zici?
deeA, multam fain de sfaturi! Imi pare rau ca si voi ati trecut prin faza de schiop-schiop!
Aka, hai ca mai e maxim o saptamana si treceti peste chinurile acomodarii, zic eu! Off, a stat tot timpul cu gentutza in spate???Draga de ea...
da, am apucat sa-i dau lui david Nurofen, 2 zile.
Dianarus, simt vant bun de la Mures, de optimism si veselie. Imi pare bine sa te aud tonica!! Sanatate lui Marc!
sarytaaaaa, cred ca te-au devorat ai tai de fericire!! Ce bine e acasa!!



ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:


Citat:
citat din mesajul lui asiza

Bambo, si de ce ma rog nu mai ai matale chef de scris? Aaaaa, ti-e barbatul acasa si te stoarce de energie ...super dulcica Antonia!!!! Da' ce lungana e, am vazut pozitia de dormit...super-tare...sunteti frumosi toti trei! Cum ati reusit sa scapati de pampers?

Noi suntem bine. Denis vorbeste mult, are o energie care nu seaca niciodata, e tare tandru cu noi doar si nu prea mai loveste (ptiu sa n-o spun intr-un ceas rau)...noi il tot pregatim pentru gradinita, dar zau c-as da inapoi si l-as mai tine acasa ...Azi am fost la shopping toata ziua prin 2 mall-uri si un supermarket si a venit saracutul cu noi si a mai avut si rabdare pe deasupra, iubitu' lu' mama...

Va pup acuma, noapte buna!


Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!



mai prins chiar asa ma tine sotul ocupata
da a crescut o lungana antonia dar nu a mai pus nimic pe ea doar s-a lungit
e tare Denis daca sta cuminte in doua mall-uri la noi nici unu nu rezista iese scandal mare


se vede ca mi-am pierdut antrenamentul am postat la capitolul trecut




Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

La multi ani draga Atudor!
Ruxandra nik bagaje inca...mai e timp...parca vad ca le fac miercuri noaptea, ca tocmai m-au sunat de la agentie ca au schimbat ora de plecare (acu' e 9 dimineata, adik tre sa fim in aeroport la 7...si io ma bazam pe dimineata de joi pt bagaje)
Fug...ca scriu de la munci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

vroiam sa spun mai multe dar ma trage de mana sa iesim afara

Laura-multa sanatatece fain ca ati putut face camera lui Dani
Dia-acum am masurat-o iar pe antonia si are 89 cm,fetele

asa am zis ca nu mai bag in seama pe nimeni dar uite ca te afecteaza

multi multi pt toate

multa sanatate bolnaviorilor



Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

salutare, salutare,

asiza, multumimm de intrebare, au inceput sa tuseasca acum, mucii aproape le-au trecut, iar stephanie avea febra asta noapte - i-a trecut imediat cu tylenol, iar de dimineata nu avea, asa ca sunt amandoua la daycare

rosii mananca in salata, iar la cele care au coaja tare, scuipa coaja; ar fi in stare sa manance tot timpul numai rosii, dar se irita dupa ce mananca prea multe, asa ca nu le dau prea des crude

dormit / trezit avantaj eu ca au aceeasi varsta nu se trezesc una pe alta, daca una se trezeste, sta cuminte in pat pana intru eu in camera sau pana se trezeste si cealalta

revin

Mergi la inceput