Copilasi din 2002 (50)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eh...ce sa spun...David nu a schimbat practic nimic...pt ca la ei preK3, preK4 si kinder sunt in aceiasi clasa, are aceiasi colegi de 3 ani, aceleasi educatoare, aceleasi lectii, aceiasi clasa...doar "titlul" de kindergarden in plus!!!!
Doar ca acu' e cel mai mare...si bineinteles printre cei mai "intelepti"


Deci, Ruxi, ti-ai schimbat parerea cu scoala!! hihi...ff bine!!! Io mereu am fost de parere ca la varstele astea nu conteaza ce stie in plus fata de ailalti si cat de "avansat" e...Ci conteaza sa ii pastrezi curiozitatea naturala sa nu transformi invatarea intr-o rutina, ci intr-o provocare...Da' ca orice cioara (fir-ar sa fie...) sunt mandra ca e avansat si ma abtin cu greu si cu muscaturi de buze sa nu il imbrancesc si io de la spate sa faca asta si ailalta!!!! Sa astept sa vrea el sa o faca...sa fie pregatit...
Uf...spiritu asta de competitie ma omoara si pe mine
Altfel as fi un pedagog foarte bun pentru orice copil fata de care nu am ambitii din astea



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

cum se distreaza fetele in florida



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai asa cum zici si tu am zis si eu intotdeauna Sanzi, nu mi-am schimbat parerea acum. Mi-am schimbat parerea cu privire la scoala, se pare ca totusi fac lucruri bune acolo anul asta si mai ales copilului ii place acolo, ceea ce ma face fericita. La noi tocmai asta fost problema anul trecut, nu ii placea, nu faceau nimic interesant pt el, iar invatatoarea a refuzat sa coopereze in a-i da si lui de facut ceva mai pe interesul lui, in schimb il reclama. Dealtfel el nu a fost niciodata inaintea altor copii neaparat, ci inaintea a ce se facea la clasa anul trecut (adica nimic). Dealtfel dc. tie ti s-a parut la vremea respectiva ca a inceput sa citeasca devreme de exemplu, eu am aflat ca si alti copii ai colegilor mei au inceput la fel de devreme si tot asa se scuzau saracii ca ei nu au intentionat I-am inteles f. bine, ca am trecut prin aceleasi sentimente, simteam nevoia sa ma scuz si sa ma apar:)) Eu nu vreau sa fie inaintea altora, vreau doar sa vad progres la el comparat cu el insusi, ori anul trecut am avut parte de o stagnare si pt ca copilul era si anxios din cauza ca nu ii placea la scoala, nici eu nu am lucrat mai nimic acasa. Doar citit, dar asta de placere. Copilului i s-a citit intotdeauna la culcare, de mic. Deasemenea faptul ca ne vedea pe noi ca citim a contat. Dar nu mai mult de atat. La muzica l-am dus anul asta pt ca e f.f.f. muzical, canta tot timpul, e evident pt. oricine il cunoaste ca are inclinatii catre muzica. Iar la inot pt sanatate si corp frumos, incredere in sine si disciplina. Una peste alta, ca orice mama, as vrea ca cc copilul sa ajunga cat mai aproape de capacitatea lui maxima, fara plansete, tipete si obligari, doar pe canalizat interese. Si cred ca in acest context este normal sa ma supere dc. la scoala se pierde vremea, in schimb copilul e nefericit si persecutat, nu primeste atentie si nu exista flexibilitate si intelegere pt. nevoile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La multi ani de ziua numelui si de la mine!

Sinzi, dar ai o "gasca" pe cinste. Am recunoscut-o pe Elenalove.
Si Robert e printre cei mai mari din grupa acum si e mandru de noul lui statut de prescolar. La gradi deocamdata e lejer, nici n-au inceput inca pregatirea care, oricum va consta doar in 2 ore pe saptamana. Dar nu ma pot abtine sa nu fac cu el acasa una-alta: scris, citit, socotit. Usurel, si mai mult in joaca. Ai vostri stiu deja toate literele mici ? Si stiu adunari pana la 20 (de exemplu 7 plus 5)?
Ruxij, ma bucur ca anul asta e OK atmosfera de la scoala. Si eu sper ca la anul, cand incepem, sa dam peste o invatatoare care sa stie sa aprecieze copiii la adevarata lor valoare si sa stie si sa se apropie sufleteste de ei. Intr-a 3-a, insa, se schimba iar invatatoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

La multi ani pentru ieri, de Sf. Maria !

Cristina_C si katty, multumesc, stiti voi pt. ce !
Cristina mea se bucura de verisoara ei mai mica de 9 luni, venita in vizita pt. cateva zile. Incepuse sa iasa afara singurica(celelelate 2 verisoare fiind la Toplita, pt. cateva zile), iar acum nu mai vrea sa stea decat in preajma verisoarei mai mici. Si bine-nteles ca vrea o surioara(raspuns la o intrebare de-a lui Nicole), doar ca mami singura nu o poate face, ca tati nu vrea sa coopereze...
Si eu sunt de parere ca nu e bine sa fie tinut copilul pe loc, daca el poate si vrea mai mult. Abia astept sa inceapa Cristina scoala, sa vad in ce ritm vor lucra, cum si ce ?
Ea numara zilele ramase pana incepe scoala de cand mai avea 15 zile. Desi, spune ca ar vrea sa mai fie vacanta, sa se poata trezi mai tarziu dimineata si sa faca...ce vrea.
Cristina_C, Cristina face adunari si scaderi pana in 20 de mult timp si cunoaste si litere mici de tipar, ceea ce eu nici nu stiam. Am descoperit intr-o seara, prin iunie, cand mie si lui Cristi, ne-a citit mai mult decat titlul cartii. Ultimul an, fiind cu verisoarele ei, scolarite, a evoluat mult. A avut cu cine se juca de-a scoala.
Ei, dintotdeauna i-au placut cartile. Asta unde i-am citit de mica mai in fiecare zi. Sper sa o tina si mai tarziu placerea asta !
Fetelor, ce vara lunga avem in RO ! La fel sa fie si toamna !
O zi cat mai faina, va doresc !





Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copilasi din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pai, Ruxij, da... schimbare de parere cu privire la scoala...io urmaresc cu interes ce spuneti voi acolo...pt ca la anul o sa incercam si noi o scoala publica si am emotii mai mari cat casa!!!! Scoala unde il mutam este foarte buna (primele 5 publice din South Florida)...dar...nu va mai fi montessori...vor fi multe schimbari pt el...Om trai si om vedea

Cristina, David stie literele si stie sa si citeasca cam de level 2, poate si putin mai bine in ultimul timp...stie si sa socoteasca (scaderi si adunari care nu dau cu "rest")...si fac si multa cultura generala la gradi de care e pasionat (geografie, istorie, biologie...)...
Ieri venise acasa cu tipurile de mere, descrierea lor (culoare, forma, gust)...stia vreo 4 si ma intreba daca astea sunt toate, io nu stiu nici macar 2
In vancata am facut si eu multe cu el acasa, acum nu prea avem timp...dar cand am putin timp liber mai fac cate ceva...
Da, in poze e Elena si mai e o tipa de pe DC (crismir - are baietelul in nov 2004)...hihi...suntem gasca mare de fete petrecarete!!!!

Noi am inceput sa jucam sah, si pe langa asta jucam tot ce prindem : monopoly, scrabble, remy, avem multe jocuri si seara cam asta facem...
Voi jucati jocuri cu copiii??





“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Aici nu se face nimic, dar ni-mic cu copiii la mate si la germana decat cand ajung prescolari, adica in ultimul an de gradinita. Tot ce-a facut pana acum a facut cu mine. Stie sa scrie si sa citeasca toate literele mari si cuvinte din litere mari, dar literele mici le mai incurca - din ce in ce mai putin, din fericire. De socotit stie cu plus si minus intre 1 si 10 (din cap, nu greseste deloc) si mai incolo, intre 10 si 20 ii "ies" mai ales adunarile, la scaderi se mai poticneste si atunci face cu numaratoarea.Nu pun la socoteala ce-a socotit cu numaratoarea, desi si asta cred ca-i o etapa. Sta bine la cultura generala, il pasioneaza si pe el multe domenii, ii citesc din enciclopedii pentru copii si ii mai invata si la gradinita una-alta, dar nu sistematizat - cum spui tu - tipurile de mere, descrierea ci, asa, mai ... general. De multe ori insa chiar vrea el detalii si atunci aprofundam. In schimb a invatat la gradinita multe poezii, cantece, a ascultat multe povesti. Ii place sa repovesteasca si sa inventeze povesti, sau sa povesteasca pe baza unor imagini. Astept sedinta cu parintii de prescolari sa vad ce se anunta pentru anul asta, ce vor face, efectiv, cu ei.
Acasa jucam mai multe jocuri, dar preferatul este Labirint, un joc de strategie ( de la Ravensburger).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Pai si David din cap tot pana in 10 (adunari si scaderi)...in rest cu numaratoarea!!!
Cred ca aici incep cu cititul mai devreme pt ca sunt f multe reguli de citire, foarte multe cuvinte care trebuie invatate pur si simplu pe de rost...altfel nici eu nu as vedea rostul cititului la 5 ani

David nu stie nici o poezie, si nici cantec cap-coada...nu ii invata la gradi, iar la serbare de abia lalaie in grup 3-4 cantece...am cumparat o carte de poezi ma gandeam sa il invat eu acasa...dar inca nu am inceput...

Noi avem astea
http://www.brainquest.com/
sunt tot felul de jocuri pt minte, foarte dragute!!! David e innebunit dupa ele!!!!!

Cristina, ai un link cu jocul??



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Interesant...o sa ma uit si eu de el aici
http://www.brainydays.com.au/product_info.php?products_id=206

Asta il mai avem noi...e ff simpatic si creativ...



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput