Copilasi din 2002 (50)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Mie nu mi-au placut poeziile cand eram copil, asa ca nu ma grabesc sa il invat pe fi-miu vreuna :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

j a invatat 3 poezi pt serbarea de sfarsit de kinder, scurte si idioatice, nu imi pasa ca nu imi plac poeziile si nu am de gand sa il invat nimic daca scoala nu cere... De fapt care e farmecul sa stie sa bolboroseasca ceva pederost?
incep testarile la mate de 2 ori pe saptamana martea si joia, 40 exercitit in 5 min, adunari si scaderi, incep in 6 octombrie, si spelling in fiecare marti intre 8 si 10 cuvinte... depinde de dificultatea lor.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David are musafiri (prietena lui Rebecca) si io am pus de o placinta cu branza......ma relaxez...

Mai, io zic ca poeziile (desi nici eu nu le agreez) au si ele rostul lor...de a exersa memoria copilului...Nu ca repertoriu pur si simplu...Ii invata dictie, mimica, exerseaza public speech...

Gabbriela, 40 de ex in 5 min?? Nu stiu daca eu as lua testu ala...sunteti avansati tare!!!!



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Lui Robert ii plac, pur si simplu, rimele. De multe ori chiar el gaseste cuvinte care rimeaza. Si poeziile cu care a venit acasa de la gradinita erau chiar dragute, amuzante - de fapt nici nu cred ca le-ar fi memorat daca nu i-ar fi placut.
Prima poezie pe care a invatat-o (in romana), pe la 3 ani, suna asa:
Un arici cu ochii mici
Si cu bot catifelat
Langa gard s-a tupilat
Suparat ca l-a plouat.
-Mai arici cu ochii mici,
Hai in casa, la caldura
Unde nimeni nu te fura!
Sus langa cuptor sa stai
Sa nu capeti guturai!

Cam asa-s toate poeziile - cu animalute, cu natura... Nici eu n-as fi de acord sa memoreze niste chestii fara sens, prostesti. Dar unele poezii sunt chiar frumoase - totul e sa le selectezi.
Majoritatea sunt in germana, invatate de la gradinita. In romana stie doar cateva, dar nici gand sa le recite la comanda - le spune numai si numai cand are chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu mi se pare ca e asa de greu si nu mi se pare ca j e asa de avansat ... o sa pun testul pe net, cand il primesc...

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Vad ca nu va prea plac poeziile... nu sunt toate naspa. In primul rand ca se pot invata multe cuvinte noi, care sunt intr-un context atractiv de cele mai multe ori, sunt retinute astfel mai repede. Apoi copilul, recitand poezii, isi exerseaza "prezenta scenica" etc. Se exerseaza si memoria... Mai si fixeaza niste informatii... Este adevarat ca pe la noi se invata la greu poezii urate, fara sens... memorate mecanic... pe alea nu le suport nici eu.



Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bine, stiti ca pe vremea noastra invatam poezii de genul "partid iubit, mandria mea"
Aici nu se pune accent pe poezii, atata tot. In schimb fac prezentari in clasa pe diverse teme (proiectele alea pe care deasemenea le urasc):))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eh, Ruxi, tre sa invete sa faca si ceea ce nu le place... ca doar viata e plina de chesti pe "care trebuie sa le faci!!!"
Mie imi plac unele poezii, si am avut experiente placute...hihi...probabil ca mama, profa de romana, stia ce sa imi "bage sub nas" (imi place tare mult Arghezi, Toparceanu, Ana Blandiana, Alecsandri, Blaga si preferatul meu Cosbuc - cu "El Zorab")
Mi-as dori ca David sa stie cateva poezii cu autori romani, dar si alte natii...
Mie, una, imi place tare mult literatura...cu poezie cu tot

Ce, poti sa spui ca, copiil fiind, nu iti placea Zdreanta???

Noi citim acum cu mare placere "Aventurile lui Habarnam", nu stiu daca si le mai aduce aminte cineva, dar pentru mine a fost cartea copilariei...am citit-o de atat de multe ori incat am tocit cartea!!! Si mai era una de care vreau sa fac rost "vacanta mare"(dar nu sunt sigura ca asa se numea...sau "pauza mare"), trebuie sa ma interesez...

David mai e pasionat de Jules Verne...are o serie de DVD-uri...si citim acum pe capitole si cartile lui (in versiuni mai "usoare") si Tom Sawyer - Mark Twain. Ma bucur ca ii plac cartile clasice, caci m-am saturat de "biscuit", "dr seuss" si alte prostii fara nici un subiect...

Azi am avansat la tenis...
Se pare ca e foarte talentat...mai talentat decat la inot...(acu' am aflat si eu...caci nu il credeam pe Radu cand imi spunea ca "e bun")...Azi am stat si eu cu ei, si m-a surprins ce bine joaca...
Am pus si ceva poze:
http://good-times.webshots.com/album/566742766kdvBOb



“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Bravo David tennismanul!

Aventurile lui Habarnam era si cartea mea preferata, stiu ca este si partea a 2-a, Habarnam in tara Soarelui (tot imi vine sa criu cu liniuta, desi e nume ), dar n-o am, in copilarie am imprumutat-o ca s-o citesc. Apoi Mos Barbuta in Africa si la Polul Nord, care acum a aparut ca o carte de colorat si, apropo, e scrisa in versuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Felicitari lui David, Sanzi! Faceti multe lucruri cu el, bravo! Noi ramanem la inot, nu mai am energie sa il dau la nimic altceva. Nu cred ca ajunge Michael Phelps sigur nici al meu:))
Asa e, tb sa mai invete si ce nu le place, dar eu tot nu cred ca sunt necesare poeziile. Nu cer la scoala--eu nu impun.
Eu n-am citit acest "habarnam" cand eram copil. Citeam mai mult povesti nemuritoare si alte chestii.

Mergi la inceput