Colectia de toamna-iarna 2005 (206)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Mara, e mare e si Flavia! Parca n-am mai vazut de mult poze cu ea.

Catutza, iar are Mihai unghie incarnata??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Neata,

Inca nu am niciun bagaj facut...mi-e si groaza ca trebuie sa le fac in asa fel incat sa nu impachetez toata casa . Asta e dezavantajul mersului cu trenul.

Si Kriszti are momente de isterie, cu urlete...la noi functioneaza pedepsitul. In prima faza ii explic frumos ca nu este nevoie ca el sa urle, si apoi daca nu intelege il pedepsesc. Sau nu primeste ceva care i-ar trebui (o jucarie, o praji etc) sau in cel mai rau caz sta 5 minute la colt. Si surpriza chiar sta si nu cracneste. Sper sa treaca repede faza asta ca ma dispera uneori.

Va pup fetelor, ne revedem peste o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neatza!

Foarte frumoase pozele Cristina N., Tania, Mara! Frumosi copii si foarte maturi!

Mandy, drum bun si concediu placut!

Bic draga, si Daria mea face tot cam asa! Tipaaaaaaa si bate din picior! Greu o conving sa stea la coltul de pedeapsa si ma straduiesc din rasputeri sa fiu ferma! E o perioada destul de grea ....


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ce vorbiti voi aici sunt lucruri sfinte la noi...nu sta deloc la colt sau in alt loc ca si pedeapsa oricat de ferma as fi eu cu ea tot nu ma asculta, cu greu ma stapanesc sa nu tip la ea (uneori plang de nervi-dar nu in fata ei, ca nu reusesc sa o fac sa ma asculte)....sper sa treaca peste perioada asta cat mai repede.

Meems , se pare ca iar creste o unghie incarnata la Mihai chiar nu inteleg de ce ca acum a fost scoasa altfel si nu ar mai fi trebuit sa fie probleme.
Rianna ta e mancacioasa? nu se vede, eu zic ca ara foarte bine, ca si tine dealtfel

Bic , cum a fost la petrecere? a mancat Sma?



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

BIC si CATUTZA, "secretul" nu e numai in tonul autoritar si fermitate (necesare, dar nu suficiente), ci si in repetitie, consecventa si perseverenta. Sa le explic (sper sa nu reusesc sa va plictisesc!)

1. REPETITIA: comportamentul "pedepsit" se invata, ca orice comportament, din aproape in aproape. Putin copii vor sta din prima. Asa ca, daca nu sta, cel care aplica pedeapsa, trebuie sa-l aduca inapoi, sa-i explice ca e in continuare pedepsit si ca acela e locul unde urmeaza sa stea, ca vrea sau nu. S-ar putea sa repetati chestia asta de ceva ori la primele aplicari. Important nu e timpul de pedeapsa (sunt suficiente cateva minute 1-5 minute la inceput) ci aplicarea corecta, fara alte negocieri sau concesii. De ce e statul pe scaunel o pedeapsa? Pentru ca e ceva ce nu copilul a ales sa faca, ceva ce-l retine de la joaca si alte activitati resimtite pozitiv de catre el, asadar e o restrictionare a libertatii ce frustreaza si e resimtita ca atare. Deci sa nu va mire raspunsurile agresive (de gen tipat, dat din picioare) la frustrarea normala. Cu timpul, va invata ca poate scapa sau micsora pedeapsa print-un comportament dezirabil si veti vedea ca nu va mai protesta. Asadar, Repetati, aratati-i pas cu pas, ce urmeaza sa se intample. Pana sta .

2. CONSECVENTA: Acelasi tip de pedeapsa e recomandat a se aplica in situatii similare. E nerecomandat ca, la aceiasi problema comportamentala, unul dintre parinti sa aplice pedeapsa si altul nu. (Copilul invata ca "ii merge" cu un parinte si va specula din plin). La fel, daca tu ca parinte, o data aplici, o data nu aplici pedeapsa, cand face ACELASI gen de incalcare a regulilor.

3. PERSEVERENTA: cred ca aici nu mai trebuie sa explic prea multe
Daca tot ati reusit sa il invatati pe micul/mica indisciplinat(a) ce inseamna pedeapsa, continuati aplicarea, cand e cazul, bineinteles!

No, sper ca ati inteles ceva.
Eu, recunosc, am avut si sprijinul gradinitei, asa incat Che invatase ca scaunelul era deja pedeapsa suprema.

La fel, mai functioneaza la noi (tot de la kindergarden imprumutate):
- bulina neagra pe manuta (cu marker)
- bulina rosie sau roz (la fapte bune)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

neata fetelor.

bag repede o postare, cat calca Cristi niste tricouri.stati calme, linistite, eu am inceput, el termina. cred ca nu l-am mai vazut cu fieru'-mana de...n-spe mii de ani.

Sarumana de aprecieri vis-a-vis de comportamentul meu. Incerc din rasputeri sa-l corectez chiar daca mai am scapari.
TANIA a subliniat f bine pasii pedepsei. Mai ales repetitia. Sa ma fi vazut pe mine cu Alex atarnat pe o mana - saracu s-a speriat de urletele lui Vlad si plangea si el - si cu cealalta mana tragand de Vlad - dar in asa fel incat sa nu-l bruschez - inapoi pe canapea. Ce, credeti ca statea? Nici vorba!!! Acum stie ca-i pedepsit, ca va sta acolo oricat de mult ar incerca sa se fofileze. Tipa ca nu vrea, dar sta.
Si apoi isi cere scuze de la mine daca m-a suparat si de la Alex daca l-a altoit.
Exact ca si MEEMS am procedat si eu. Si functioneza. Ii spun de la inceput ca are 3 minute de pedeapsa si cand se termina il anunt ca se poate da jos de pe canapea DACA VREA ca pedeapsa s-a terminat. Ca la inceput i-am zic sa se dea jos si mi-a zis "CA NU GEI" adica ca nu vrea. Tot el sa aibe ultimul cuvant.
Acum, cand ridica palma, piciorul asupra lui Alex, ii zic ca el il iubeste pe Alex si nu vrea sa-l bata. Si observ ca merge, adica in loc de bataie, Alex primeste un pupic si o mangaiere de la Vlad.


Dar, TANIA help. Azi era in mare crize ca nu dormise dupa-amiaza. Si la un moment dat, si-a aruncat biberonul pe jos si a inceput sa urle sa i-l iau eu. Eu am refuzat si i-am zis ca daca vrea lapte, sa-si ridice frumusel biberonul. El l=a aruncat, el sa-l ridice...bla bla bla. A urlat...era lesinat, cu ochii de ziceai ca-i drogat. Am incercat de multe ori sa dialoghez cu el, i-am zis c anu inteleg ce zice daca urla...sa se linisteasca si sa vorbim frumos....il lasam sa urle, apoi iara ma duceam la el. A tinut-o asa...vreo 20 minute, poate chiar mai bine.
Intre timp si-a aruncat si periuta de dinti. I-am zis ca daca pun eu mana pe ea si o ridic de jos, o arunc la gunoi. si asa am si facut, s anu mai zic ce spumele marii erau la gura lui. Cristi si-a iesit din fire si l-a bruscat - cred c ai-a dat si vreo 2 palme - si intr-un final, tot el a iesit castigator.
Adica periuta de dinti i-am adus-o inapoi - nu o aruncasem dar o pitisem si i-am zis ca gata, am aruncat-o - ca doar asa am reusit sa-l fac sa se calmeze nitel, spunandu-i ca i-o dau daca se linisteste.
Bineinteles ca biberonul de lapte i l-a luat Alex de jos si i l-a dat....
Si el a adormit leganat de mine in brate. Nu stiu cum sa procedez. Orice metoda am aplicat in calmarea lui nu prea a dat roade. Urla si urla si urla. Sau trebuie sa-l atrag in alta parte si sa-l calmez cat de cat. dar apoi, cand revin la ceea ce a creat scandalul - adica biberonul aruncat pe jos - tot ca el vrea sa fie. Rar se intampla sa faca si ce-i cer eu.
Alta problema ar mai cand ma cobor la nivelul lui sa-i vorbesc, nu se uita la mine. Trebuie sa-l amenint cu ceva pedeapsa sau interdictie sa-l fac sa se uite la mine cand ii vorbesc. Altfel, isi arunca ochii pe spate si priveste in directia opusa..

So, please, please,please, cand ai timp baga si la mine niste sfaturi si idei ca duc lipsa.

Of....am scris o placinta. ma duc sa trag o bere si sa temin calcatul. Dorm amandoi copiii, Vlad de la 18.30 si Alex de la 19.30

Asadar, noapte buna si ne auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Hello!

In primul rand La multi ani cu intarziere sarbatoritilor formesti cu numele derivat din Sf. Alexandru! Sa ne traiasca copilasii, sa fie sanatosi, voiosi si sa ne dea tot felul de ocazii de veselire!!!

Io-s in stresuri maxime, i-am facut boccelute bufnitei mele dragi....maine inepe o noua etapa in viata noastra...GRADINITA. Nu stiu cat e ea de emotionata, dar io sunt intruchiparea agitatiei. Maine dimineata pe la 7.45 o voi lasa acolo. Dumnezeu cu mila...
Ma rog doar sa fie la fel de usor cum a fost cu suzi...

Va tin la curent maine, ca incep si eu munca si o sa fiu la serviciu. Ma duc si eu la o baie cat China...dupa al doilea pahar de gin tonic. De stees, normal.

Pup U...noapte buna!




Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Tania , multumesc pentru sfaturi . Am vazut pozele voastre, sunteti o familie tare frumoasa iar pozele de la Bran sunt superbe!

Joy , eu te admir ca faci fata asa de bine la probleme, daca eram in locul tau cred ca demult eram pe aratura...
Ce ai mai facut cu gradinita lui Vlad? ai gasit ceva?

Noki , tin pumnii pentru maine sa fie totul bine, Doamne ce repede trece timpul...parca mai ieri eram gravide si acum deja merg copii la gradinitza

Helep , ce faceti, cum sunteti, hai te rog scrie-ne cateva randuri macar si pe micutza Maia



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ne-am intors si noi aseara, a fost tare misto, din pacate trebuie sa ne reintram in ritm.

Ma bucur tare mult ca a reusit Anda sa plece! M-am tot gandit la ea.

Revin pe dupa amiaza cu povestiri si poze.

Noki succes lui Sarah la gradi!!!

Mandy vacanta placuta si vreme buna la mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza!

Am deportat bufnita la gradi. Nu numai ca nu a plans, dar era tare happy ca ramane la copii. DAR asta e azi. Sa vedem maine cum va fi, ca maine dimineata va stii deja unde merge, nu va mai fi elementul de noutate de azi. Ma gandesc pozitiv, oricum. Sau macar incerc.

Lavi, bine ai revenit!Asteptam poze multe si detaliate!

Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput