Colectia de toamna-iarna 2005 (206)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Lavi , bine ati revenit! abia astept sa vad poze si sa ne povestesti cum a fost

Noki , ce ma bucur ca a fost bine prima zi! Sarah e sociabila si cred ca se va acomoda repede -eu asa o vad

Mada , cum a fost in Delta?



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!

Noki, ma bucur ca prima zi a fost ok la gradi! Tinem pumnii in contiunuare!

Lavi, bine ati revenit!

Tania, foarte interesanta descrierea "ritualului de pedepsire" a piticilor!

Joy draga, sa stii ca si eu ma confrunt cu astfel de probleme de "nervi" cu Daria atunci cand e foarte obisita, chiar in acest w-e am avut parte de doua astfel de episoare, dintre care unu' ieri cand m-am captusit cu doua palme de toata frumusetea ...
Vineri seara (era foarte obosita, pentru ca nu dormise toata ziua) si a fost nervoasa si plangacioasa de numa'! Nu lasa niciun copil sa se apropie de tricicleta ei, ii lovea peste mana in cazul in care puneau mana, plangea aiurea fara motiv si dadea in tipete si urlete ... Apropo' ce fel de pedeapsa functioneaza la voi atunci cand sunteti in parc/ afara?!?!?
Nu stiu deloc cum sa abordez astfel de probleme, zici ca's lovita cu leutca!
Ieri la pranz am avut cel de-al doilea episod de acest gen - era foarte obosita pentru ca fusese la mitingul aviatic cu taica-su si putin maraita, voia sa faca kk si nu putea, maraia ca o doare funduletu. Am incercat sa ii usurez procesul respectiv punandu-i un supozitor cu glicerina ... mai fetelor, s-a declansat urgia! A facut exact ca Vladutul lui Joy (cerea apa dupa care arunca biberonul cat colo, arunca olita, se trantea pe jos si avea ochii la fel cu zicea Joy ca ii avea Vlad - injectati si umflati) + ca m-a lovit pe mine de 2 ori! In momentul ala m-am blocat, n-am stiut ce sa mai fac! Aici, cred eu, am gresit ca nu am pedepsit-o gandindu-ma ca nu as rezolva nimik in stadiul oboseala in care era!
Deci ... sunt si eu dornica de AJUTOOOOR!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

hello, hello.

Bine ca macar nu-s singura in aceasta postura din care nu stiu cum naiba sa ies.
CAMELIA cred ca si eu am gresit cand m-am incapatanat sa ridic biberonul de jos, apoi cand i-am "aruncat" periuta la ghena...avand in vedere ca era obosit.
Pe mine ma extenueaza phihic comportamentul lui ca nu stiu cum sa-l abordez.
Mai tip, mai trantesc prin casa sa ma descarc.

S-a trezit Vlad urland si asa m-am speriat ca am dat send la mesaj.
poate reusesc sa intru mai pe seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

cred ca sunt ceva copilasi aici care incep astazi gradinita... eu m-am gandit sa sintetizez un pic din ziua de azi...

GRADINITA – jurnal de bord

Prima zi

Dimineata la 7.15 trag de Vlad sa se trezeasca, nimic… mormaie ceva printer dinti… ii zic: Mami, azi mergem la gradinita! ‘Nita? Intreaba el ceva mai vioi. Ii aduc laptele, il da gata si zdupaie pana in sufragerie: Baut laptele! Me’gem ‘nita!

Il pun sa stea frumos la poza, zambeste gales aparatului foto pregatit inca de cu seara, isi ia masinutele si rucsacelul si plecam.

In fata gradinitei se uita mirat: ’Nita? Era obisnuit cu gradinita de stat din cartier pe care-o vedea in preumblarile noastre zilnice, o gradinita mare cu o curte imensa. Isi revine repede si intra sprinten in gradinita.

Ajungem inauntru… la prima ora nu sunt decat cativa copilasi, majoritatea sosind abia dupa 8.30. Vlad imi arunca un nepasator PA! si fuge sa se joace cu copiii…

Urc sa vorbesc cu directoarea, sa-i las actele si banii pentru prima luna si-mi dau seama ca nu i-am adus copilului suzeta pentru nani (da, la 2 ani si 9 luni, noi inca mai dormim cu suzi in gurita)… Doamnele imi zic sa merg totusi sa i-o aduc, sa nu incercam sa i-o scoatem din prima zi de gradinita. Cand ajung la parter ma strecor pe langa usa, in speranta ca puiul meu nu ma va vedea, si-acolo imi sopteste educatoarea ca déjà au fost impreuna la toaleta ;

Ma intorc cu suzi si ma uit pe geam: puiul meu sta cuminte pe scaunel si are pe masuta in fata lui o jucarie la care se uita cu mare interes. Plec cu inima indoita si cu lacrimi in ochi, desi, la prima vedere, e pe maini bune.

La 9.30, ravasita de intrebari si indoieli, o sun pe directoare, ii maid au cateva detalii, sfaturi, ca na, poate nu stie (desi e medic de profesie si mai are si 2 copii ). Ma linisteste si-mi promite ca ma suna sa-mi spuna daca reusesc sa-l culce de pranz.

La 12.30 imi iau din nou inima-n dinti si-o sun. Am parte de un raport complet: Vlad a mancat toata supa si mare parte din felul 2 (desertul - compot - refuzat din start), iar acum au iesit la joaca in curte.

La 13.30 ma suna educatoarea: Vlad a cazut la datorie . Desi mare parte din copii inca nu s-au dus la nani, el a fost rapus de emotiile primei zile si a cerut la nani… A refuzat sa fie schimbat si-a adormit in hainele de strada ;… mai mult, a refuzat cu desavarsire suzi (i-am spus eu mai demult ca, dupa ce mergem la gradi, pa, suzi! Si poate a retinut) si n-a vrut sa doarma nici cu ursuletul de plus adus de acasa…

Astept cu mare interes sfarsitul zilei, cand il vom aduce acasa si ne va povesti primele impresii…


anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mai am nitel si merg dupa bufnitica...tare-s curioasa ce impresii are, daca a papat, daca a dormit etc.

Si Sarah are crize de personalitate. Chiar dese, dar eu deja m-am obisnuit dar recunosc ca fata de mai demult sunt mult mai rare si ea e mult mai matura.
Cand insa nu ma pot intelege deloc cu ea si devine obraznica rau de tot, tipa, urla etc..in prima faza o amenint ca nu mai vorbesc cu ea pana ce-i trec nervii, lucru ce functioneaza destul de des, sau daca a ajuns deja in crize maxime, pur si simplu o iau si o duc la ea in camera si plec in alta camera. Asta e pedeapsa suprema. Normal ca ea acolo face ca toate animalele pamantului, tipa,urla etc, dar cu am deja un stil de "ignore" atat de bine pus la punct incat rezist fara probleme si mereu iese din camera spasita si vine sa ne impacam si sa-si ceara scuze.
Mai nasol e cand e Adila acasa, ca el nu prea rezista la asemenea scene si tot incearca cu frumosul, evident fara niciun rezultat.
Or din experienta mea..se pare ca in momente de genul crizellor solutia nu e cu frumosul, ci cu pedepsitul.



Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Bun deci au inceput gradinitele....Noi inca nu, asteptam primavara sau poate chiar toamna viitoare. Abia astept sa vad cum va descurcati.
Noi in week-end am fost la o petrecere de copii, la nepoata mea de 6 ani, petrecere reusita partial dar sfarsita dramatic, caci sarbatorita si-a spart buza intr-un pahar la momentul bulucelii de final cauzata de deschiderea cadourilor. Parintii si copilul au plecat la spital, musafirii acasa. In final s-a dovedit a fi o mica taietura dar o sperietura pe cinste.
La capitolul crize nu prea avem, dar si cand avem fie il pedepeseste George prin deportarea domnului Titi in vastele lui apartamente, adica in camera, fie la colt, daca e cu mine, de regula pe afara, amenintarea ca pleaca acasa e suficienta sa se potoleasca. Acasa camera e pedeapsa suprema, unde dupa cateva smiorcaituri si tipete se calmeaza ca stie ca nu iese de acolo decat linistit si cu scuzele pe buze.
In continuare crizele cele mai mari sunt legate de spalatul pe cap pe care il refuza cu indarjire, desi inutil, ca tot il spal, si cateodata la taiatul unghiilor de la picioare, dar daca reusesc sa ii distrag atentia la timp reusim sa fentam si aceasta procedura. pe cale de consecinta inca avem probleme cu igiena, adica cu spalatul capului, lucru care il omoara pe George, care este un mare "metrosexual", adica un barbat care petrece infinit mai mult in fata oglinzii decat o femeie, foarte atent la detalii vestimentare, iar faptul ca baiatul lui nu da aceeasi atentie acestor aspecte il doboara.
Lavi bine ati revenit pe meleaguri mioritice.
Anda o fi ajuns cu bine?
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Xandra, felicitari pentru prima zi la gradi trecuta cu bine! Bafta in continuare!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

acum ca a postat mihaelutat, mi-am amintit: sa nu credeti, vecinelor, ca nu sunt cu ochii pe voi si pe copchiii din dotare!
sa nu-i frangeti corasonul lui vladone, ca v-am spart!

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Se pare ca ultima zi din august a fost si pentru noi la fel de grea eu nu am vazut-o vreodata pe alexia facand asa de rau ( si e jelitoare sefa), a venit de la tara pe la sase jumatate seara dormise doar o ora in masina si cand a coborat din masina a inceput spectacolul urlete si tipete si plansete de ziceai c-o tai cu lama, am zis ca-i copilul obosit si trebuie sa-i fac o placere...i-am cumparat suc ..a aruncat cu el, exact ca ai vostri geo si cami, am mers in casa pentru ca efectiv ma epuiza.in baie mi s-a urcat tensiunea pana am spalat-o...am pedepsit-o trimitand-o la culcare singura ( ea nu adoarme singura) si a plans pana a adormit undeva in jurul orei noua- trei ore de urlete si plansete Nici la noi nu merge cu pedeapsa la colt sau nemiscat ci doar cu inchis in camera ei pentru 3 minute, insa se isterizeaza rau de tot. nu stiu ce sa mai fac, de multe ori sunt depasita de situatie...eu abia astept sa mearga la gradi.

joy, astia mici ai nostri parca ar fi frati.de multe ori ma identific cu diverse ipostaze scrise de tine.


xandra, mamica ingrijorata. Dupa cum vezi piticul este super ok, astept si relatarile despre finalul zilei si al zilei a doua.

noki, ...abia astept sa pove despre sarah si impresii de la gradi, sper sa se fi acomodat usor.la tine cum este ziua?

meems, cand ajunge riana acasa? pentru iubareata.

ina, ce mai faceti? rachel este bine cu gradi, bobita papa bine? tu cum te descurci? stiu ca nu ai timp( nico yo)..darr poate apuci sa ne mai dai de veste.

lavi, astept poze si impresii

miha, nu m0am vazut cu vecina..imi pare tare rau ca ne-am vazut, poate week viitor.ceva nunti, botezuri, cumetrii?

tania, frumosi foc mai sunteti .galusca mica este o splendoare, che ma fascineaza decate ori il vad, are o privire care te cucereste

cristina, sa va fie de bine ca tare mare si frumu a iesit casa.aveti o bucatarie super mare, a mea e ca o baie de-a ta.s-o stapaniti sanatosi. micuta cu ochii ca cerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Deocamdata nu avem nimic programat week-endul asta, dar nu se stie niciodata la noi...Asa ca daca nu apare ceva suntem loco si deci amatori de plimbare.
Xandra stim ca ne priviti dar sa stii ca ochii care nu se vad se uita, eu nu bag mana in foc ca sarah nu va cadea in mrejele lui Titi ca e mare cuceritor...
Hai ca ma duc sa bag un parc cu vecina Noki.
Mihaela

Mergi la inceput