Colectia de toamna-iarna 2005 (206)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

auleo, Madau si nu ai pedepsit-o in niciun fel, sa stie ca nu mai are voie sa faca asa ceva? A mea e prea lipita de mine, rareori merge singurica, neluata de mana.

anda, drum bun si concediu extra!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

vai de tine mada prin ce ai trecut, cred ca ti-a venit sa o lipesti de asfalt.Cum o pedepsesti? Si eu am trecut printr-un experiment din asta si dupa cateva minute de groaza efectiva am zis ca daca se mai intampla odata asa ceva fac atac de cord, eu sigur te sfatuiesc sa ii cumperi bratara din aia ca sa stai linistita.mi-e dor de miru..un de la lexi.si pentru tine de la ma-sa

anda, ma bucur pentru voi si mai ales pentru nic, drum bun sa ajungeti cu bine, sa prindeti vreme frumoasa ca sa amortizati la greu jucarelele.Cat despre vierme, toate la timpul lor, totul se plateste in viata, sa nu te lasi pana nu starpesti specimenul.

ioana, hey yu ce mai faceti?

meemsulici, esti cool rau!!! arati fantastic si cel mai mul imi place ca arati foarte relaxata, iti vin beton ochelarii
Ri este o dulceata de copil, imi pare mie sau a mai slabit?

nokiuta, noi incepem gradi pe 15 sept, deja am cumparat ce ne trebuie mai avem de luat pixuri, dosare, coli si mape( e un must have la incepera anului).Cu ce se va inclata sarah la gradi, ii dai pantaloni sau fustita?Iti tin pumnii pentru luni.
ne vedem in week?

leea sunteti bine?

mitzule ce mai face alex?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Bicule, ba cred ca ne preocupa insa timpul este mai limitat, eu am de exemplu ma lupt cu alexia sa o invat sa nu mai tipe, urle, sa nu mai cerseasca tot ce vede, sa imparta jucariile.Greu al naibii cu intelegerea asta domne, pricepe tot dar este foarte indaratnica, ii spun sa nu mai tipe si ea imi raspunde "ca nu tipa, ci urla" si invers.

sa va spun o intamplare, eram la parterul blocului si asteptam liftul eu si cei doi copilasi din dotare..cand in hol isi face intrarea un tanar ( dragutel) si se pune si el pe asteptat. Alexia mea de cum l-a vazut nu isi mai dezlipea ochii de la el, ajunsi in casa o intreb de ce se uita asa la domnul acela ....raspunsul ei m-a lasat fara cuvinte:" pentru ca imi placea de domnul acela"
cum invat copilul ca nu este voie sa mearga cu persoane straine, fii-mea nu are nicio greata si merge cu oricine oriunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Doamna Roxi domnul Titi face bine, se iubeste pe alei cu vecina Sarah, care se consoleaza cu el pentru lipsa sotului, aviz Xandra. In rest eu zic ca se incareaza in limita maxima de cumintenie, sau obraznicie, depinde din ce parte te uiti. acum ma asteapta sa il duc la piscina, desi numai de asta imi arde mie acum, dupa o zi de cosmar la birou, cu negocieri de posturi etc.
Daca te vezi maine cu Vecina sa faceti un semn si la noi ca maine dimineata suntem singurei, tatal copilului meu lucreaza si suntem singuri in oras. As baga o tura de saltele la Herastrau ca il oboseste bine sportul si am programare la coafor in orele lui de somn, deci vreu liniste.
Doamna Anda va urez drum bun si dixtractie maxima la nisip.
Acestea fiind spuse ma duc acasa.
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Roxi, Ioana nici nu stiu ce sa-i fac..am pedepsit-o, i-am zis ca nu-i cumpar caramele si papusica pt ca a plecat de langa mine si m-am speriat foarte tare. Dar nu stiu cat efect va avea. Ceva ceva tresuie sa-i fac, problema e ca pe mine nu ma stie deloc de frica, iar lui taica-su nu-i pot spune ca ma spanzura de limba, va dati seama. Imi venea s-o pun pe jos si sa dansez pe ea, abia m-am abtinut sa nu-i lipesc 2 palme pe fund, mi-era si asa rusine de toata lumea de acolo, ca se uitau la noi ca la circ

Azi o deportez la mama, ca maine plecam o tura pana in Delta, are Marius ceva treaba de acolo si imbinam utilul cu placutul, ne intoarcem duminica

Fug sa strang prin casa, si sa duc viermele obraznic

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

hai sa postez si eu scurt, poate misca careva in front si la mine. Trebuie sa ajung la 18 la pediatra cu Stef si ai mei s-au pus pe dormit.

Am mai auzit io ca tre' sa mergi la gradi cu sacosa de rechizite, merg abia luni cu analizele si sa ma interesez ce tre' sa cumparam si noi.

Maria face ce fac si-ai vostri, in schimb sa ma laud cu Stef. A inceput sa faca bravo (de la Maria a invatat), pa si sa ne imite din ce in ce mai des: scos limba, diverse sunete, etc. Are o pata pe perdele, trage de ele si stie ca-l cert, asa ca isi face de joaca: se ascunde in ele si ma pandeste daca-l vad hlizindu-se la mine, ca stie ca fac taraboi. Dar el nu mai poate de bucurie si chitaie. S-a mamosit rau de tot, nu tace, nu adoarme decat cu mine. Nu merge in patru labe - la fel ca sora-sa si nici sa mearga nu vrea, dar io ma bucur ca nu am de alergat,inca, dupa el.

Cu Maria deja regret ca nu am cautat o gardi cu program scurt, ca cea cu program lung o consider militarie. Dar sa vedem cum se adapteaza. Inca nu stiu daca sa o las treptat sau sa o abandonez din start la program lung.

vazut poze frumoase, inclusiv pe cele din concedii.
ma duc sa misun, poate se trezeste trupa.
pupu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Roxi, fantastic. Si eu ma lupt cu FIX aceleasi probleme pe care le-ai insirat tu cu Alexia. Va spuneam eu mai demult ca a inceput sa fie agresiva. Am reusit intre timp sa temperez accesele de agresivitate si sint mindra de asta, dar cind e obosita tot ma loveste.

Iar cu tzipatul, o sa ia fff mult timp, pt. ca eu mai tzip la ea cind ma enervez si atunci nu pot sa-i dau un exemplu bun si in al doilea rind pt. ca acum stie ca daca tzipa obtine ce vrea. Si va lua timp sao dezobisnuiesc. Si multa rabdare din partea mea. Acum doua zile dormise f putin noaptea si in consecinta era f. neplacuta. Am hotarit sa mergem la plaja. Era o zi absolut SUPERBA: f. cald, putini oameni pe plaja. Ei bine, Smaranda mea s-a aciuiat pe linga alt cearceaf cu copii si a cersit de mincare - ceea ce aici mi se pare ca e o ofensa f. mare. Copiii americani nu fac asta. Apoi eu m-am simtit si i-am oferit si eu fetitei din mincarea noastra. Smaranda a inceput, ca de obicei, sa plinga si apoi sa tzipe si i-am spus ca nu cred ca poate sa stea la plaja in conditiile astea. Si am luat-o de aripa indreptindu-ne spre masina. La plecare, ne-am intilnit cu o alta mamica pe care o stiam, care tocmai venise cu copiii. Atit de mult imi doream sa stau la plaja, dar sint foarte mindra de mine ca am rezistat tentatiei si am fost consecventa cu ce i-am spus Smarandei. pt. mine.

madau, ahhh cit te inteleg. Eu i-as explica ce se intimpla daca ea pleaca de linga tine fara sa-i spui. Si ii spui ca regula este ca nu pleaca de linga tine. Si noi lucram la asta.

Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Asta mai arata a scutec de toddler in plina criza de personalitate, ca prea paream noi fara griji si numai cu gandul la vacante Chiar vroiam sa va intreb daca ai vostri s-au cumintit toti si am ramas noi ultimii urlatori???

Joy, cred ca ai spus-o in gluma, dar totusi ma bag: sa nu crezi ca super-Nanny vine si intr-o saptamana, ca zana buna, iti schimba copilul pe unul cuminte. Nuuuu! Chiar a fost o poveste aici pe forum acum ceva vreme. Vine cu o echipa intreaga, iti tracaseaza toata familia cu filmarile si apoi selecteaza exact secventele cele mai picante din casa pentru a fi date pe post. Parti pozitive: te alegi cu ceva banuti din afacerea asta si cu sfaturi individualizate ca sa-ti strunesti copilul.
DAR de sfaturi e plin net-ul, totul e in consecventa noastra in a le aplica, altfel nu iese nimic.

Imi place mult cum se exprima Bic, ca trebuie lucrat cu copilul. Si cu noi.

Roxi , chiar ma gandeam la voi, cum va mai descurcati cu Alexia si cu bb mic.

Ioana, din povestile educatoarelor iti pot spune ca daca ai de gand s-o dai pana la urma la program lung, atunci e mai bine sa incepi direct la program lung. Alftel copilul ramane cu ideea ca mami ar putea veni sa-l ia de la gradi, dar nu vine si-l lasa acolo sa doarma, se simte parasit, etc. Pe cand daca-l lasi de la inceput sa faca ce fac toti copiii, se adapteaza mult mai usor cu noul stil de viata.

Si ca sa nu va iesiti din mana cu vacantele, ne puteti recomanda ceva pensiune/hotel pe la Sinaia/Predeal unde sa putem distra si copilul cu efort cat mai mic si sa putem manca fara grija?

Maria, Cristian si Ana Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Neata mai pe racoare.

cu siguranta MARIA ALEXIA ca nu sunteti ultimii urlatori. dar Vlad castiga detasat.
si NU, nu as lua-o pe Super Nanny. dar vroiam sa zic ca am nevoie de sfaturi.
pt ca eu imi pierd instantaneu rabdarea cand urla. NUMAI SUPORT niciun urlet. sunt nopti cand visez ca urla si sar ca arsa din pat si fug la usa sa ascult. ma ia cu tremurat asa de repede trec de la somn la ascultat la usa incat cand imi dau seama ca nu-i real urletul ma asez jos ca-mi tremura si ochii in cap.
cand incepe sa urle imi vine sa...nici numai zic.

ORICUM, PEDEAPSA ISI SPUNE CUVANTUL. aviz amatoarelor
numai da in Alex decat maxim odata pe zi. au fost vreo 2 zile cand nici nu a ridicat palma la Alex decat sa-l mangaie. si de obicei il mai atinge cand este prea obosit sau l-am certat eu. adica am tipat eu la el. si nici atunci nu da ca inainte, mai mult parca ma testeaza pe mine sa vada daca il mai pedepsesc sau nu.


BIC Vlad a ridicat palma la mine si m-a lovit chiar pt prima oara acum 3-4 zile. am ramas socata. l-am trimis direct pe canapea 3 minute.
Cristi zice ca de ce nu l-am plesnit.pai...in primul rand am fost socata si apoi cam asta a fost instinctul, sa-i dau peste mana/fund. dar am ridicat palma si i-am aratat canapeaua. dupa care nu am vb cu el decat cand si-a cerut scuze si mi-a promis ca numai face.


fetelor, a plans asta seara Alex dupa mine pana a vomitat in jet tot laptele baut. l-a luat Cristi sa-l culce si sa vezi jale pe el saracutu', cand l-am luat si l-am dus in baie sa-l schimb il tineam cu spatele la mine si se rasucea sa ajunga sa ma ia in brate sa-si puna capul pe umarul meu.
face pa pa, dimineata cand pleaca Cristi ii si zice papa...bate din palme, l-am trimis intr-o zi sa vada daca a venit tati (eu eram cu Vlad in baie sa faca kk si ca sa numai stea gramada pe noi am zis ca-i dau de lucru). si spre surprinderea mea a plecat din baie si s-a dus direct la usa de la intrare.
mi se pare mai receptiv decat era Vlad la varsta lui. in schimb Vlad nu si-a prins decat odata mana in sertare, apoi le inchidea fara sa le tranteasca si le tinea de manere. pe cand Alex inca-si mai prinde degetele pe acolo.



hai ca am scris o mega placinta. doarme toata lumea la mine si ma duc si eu sa apuc o ora de somn pana se trezeste Alex.
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

salutare!
intru pe fuga ca merg la nani, maine ne asteapta o zi grea. vestea buna e ca... NE MUTAM LA NOI IN CASUTA. ieri ne-au montat mobila de bucatarie si tot de ieri o tinem intr-un foc continuu cu caratul hainelor & Co. de maine seara speram sa putem dormi acolo. vestea rea e ca nu am inca net, nici cerere nu am facut asa ca cine stie cat mai dureaza pana o sa pot intra :(. de luni incep activitatea la scoala, poate o sa gasesc ceva timp macar sa citesc ce se mai intampla pe aici. va pup si va doresc concedii placute.
ps-poze noi am la semnatura: week-end Corund si Stulpicani.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput